Elime Abdest Suyu Siçradi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cagatay09
    cagatay09's avatar
    Erkek

yaws size laf yada herhangi baska birsey bir delil bir kanit sökmez bunu biliyorum ama sizinle tartismak hosuma gittiginden dolayi falanda degil tartisamiyorsunuz cünkü. bu konuda ki postlari okumadan direk önyargili hareket ediyorsunuz. bir kere abdest aldin mi sen bilmem ne empati kurmami istion Allah bilir senden fazla almisimdir toprak abdesti teyemmüm haric gusülüde namaz abdestinide aldim canim kardesim ama almamis olsam dahi bu konunun boyutunu degistirmez. gelelim diger insan evladina abdest almak icin kriterler var örnegin temiz olmasi en büyük kriter. bayanlar tuvaletinin lavabosu....!! yakısır mı simdi buna? bir kere abdest alacak biri icin hicde temiz e benzemiyor. toprakla bile aliniyor o lavaboda niye alinmasin yaklasimida sacma bir mantik. su yokken yada su pis ise ortam müsait degil ise teyemmüm edin diyor. ama toprak temiz ve kuru olmali sartinida ihmal etmiyor. ha gelelim elin ayaktan mikroplu olmasina bir kere canım kardesim ellerini sürekli degisik sekillerde kullandigin icin hijyensiz olmasi dogaldir ama sunuda söylim aksama kadar ayakkabi icinde kapali kalmis bir ayak bana göre daha igrenctir tiksindiricidir. milletin elini sıkmasını biliyorsunuz merhabalasmasini hadi gidinde ayanizla baskasina merhaba deyin. o ayani dötüne sokarlar. bir kere lavabo cok amacli yerlerde el yıkamak icindir. ne maksatla yaptigin önemli degil ayagi hele hele kalabalık ve tanımadigin insanlar arasında  lavaboya uzatmak birde ortaligi suya batirmak temizlikle bagdasmaz. kaldiki orasi herhangi bir köyün yalagı yada pınarı falanda deil.... birseeyi yapicaksin madem tam yap. carsiya cik dolas gez toz ondan sonra ezan okunsun aaaa namaz kılmam lazim deyip istedigin yere girip yaka paca birde tuvaletin lavabosunda baskasini rahatsiz etcek tarzda birde üstüne belkide les gibi kokakn ayani göstercen millete sonrada acelece namaza yetiscen.. birsey yapacaksan üsüluna göre yap sirasiyla yap milletide ayartma isinide böylece tam yap. burasi suudi kralligi degil. Gelelim müslümanligi kendince yasayip önyargıda bulunan insan evlatlarina ne kadar doluda konussam bosda konussam benim yada baskasinin müslümanligina laf etmeye zerre kadar hakkı yok. nasil ben o ayak muhabbetindeki kariya ne bicim bir müslüman bu bile demiyorsam sizlerinde baskalarini inanclarini düsürme hakkınız yok. gercek bir müslüman zaten böyle bir yargılamaya kendine müsait ettirmez. etmez....

dedigim odur ki o insan evlatlari bu gibi kelimere cüret etmeden önce kendilerine bir cekidüzen verip ahirete yol alsinlar. Allah bildigi seylerede yargılayip dinde cıkma gibi büyük günahlara süphelice maruz kalmasinlar.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _RaPsTaR_
    _RaPsTaR_'s avatar
    Erkek
    cagatay09 bunu yazdı:
    -----------------------------

yaws size laf yada herhangi baska birsey bir delil bir kanit sökmez bunu biliyorum ama sizinle tartismak hosuma gittiginden dolayi falanda degil tartisamiyorsunuz cünkü. bu konuda ki postlari okumadan direk önyargili hareket ediyorsunuz. bir kere abdest aldin mi sen bilmem ne empati kurmami istion Allah bilir senden fazla almisimdir toprak abdesti teyemmüm haric gusülüde namaz abdestinide aldim canim kardesim ama almamis olsam dahi bu konunun boyutunu degistirmez. gelelim diger insan evladina abdest almak icin kriterler var örnegin temiz olmasi en büyük kriter. bayanlar tuvaletinin lavabosu....!! yakısır mı simdi buna? bir kere abdest alacak biri icin hicde temiz e benzemiyor. toprakla bile aliniyor o lavaboda niye alinmasin yaklasimida sacma bir mantik. su yokken yada su pis ise ortam müsait degil ise teyemmüm edin diyor. ama toprak temiz ve kuru olmali sartinida ihmal etmiyor. ha gelelim elin ayaktan mikroplu olmasina bir kere canım kardesim ellerini sürekli degisik sekillerde kullandigin icin hijyensiz olmasi dogaldir ama sunuda söylim aksama kadar ayakkabi icinde kapali kalmis bir ayak bana göre daha igrenctir tiksindiricidir. milletin elini sıkmasını biliyorsunuz merhabalasmasini hadi gidinde ayanizla baskasina merhaba deyin. o ayani dötüne sokarlar. bir kere lavabo cok amacli yerlerde el yıkamak icindir. ne maksatla yaptigin önemli degil ayagi hele hele kalabalık ve tanımadigin insanlar arasında  lavaboya uzatmak birde ortaligi suya batirmak temizlikle bagdasmaz. kaldiki orasi herhangi bir köyün yalagı yada pınarı falanda deil.... birseeyi yapicaksin madem tam yap. carsiya cik dolas gez toz ondan sonra ezan okunsun aaaa namaz kılmam lazim deyip istedigin yere girip yaka paca birde tuvaletin lavabosunda baskasini rahatsiz etcek tarzda birde üstüne belkide les gibi kokakn ayani göstercen millete sonrada acelece namaza yetiscen.. birsey yapacaksan üsüluna göre yap sirasiyla yap milletide ayartma isinide böylece tam yap. burasi suudi kralligi degil. Gelelim müslümanligi kendince yasayip önyargıda bulunan insan evlatlarina ne kadar doluda konussam bosda konussam benim yada baskasinin müslümanligina laf etmeye zerre kadar hakkı yok. nasil ben o ayak muhabbetindeki kariya ne bicim bir müslüman bu bile demiyorsam sizlerinde baskalarini inanclarini düsürme hakkınız yok. gercek bir müslüman zaten böyle bir yargılamaya kendine müsait ettirmez. etmez....

dedigim odur ki o insan evlatlari bu gibi kelimere cüret etmeden önce kendilerine bir cekidüzen verip ahirete yol alsinlar. Allah bildigi seylerede yargılayip dinde cıkma gibi büyük günahlara süphelice maruz kalmasinlar.

Dediğimi anlamıyorsun. Bak mesela etrafı su yapma olayına bende karşıyım.Çünkü bu başkalarını rahatsız etmektir.Kadının eline su sıçratma olayı da pek hoş değil.İnsanların hassasiyetleri var.Ama bu bir kaza.Bilerekde kimsenin eline su sıçratılmaz.

Anlatmak istediğim islam bilinci.Abdestli olmak silahlı olmaktır.Devamlı abdestli olmak sünnettendir.Abdestli ölen insan şehittir buyuruyor efendimiz. Abdestin her türlüsüne neden karşı çıkalım. Kötü bi şey yapmamışki oradaki bayan.Abdest almış ve hatalı olarak yerleri su yapmış ve bilmeyerek birinin eline bir damla su sıçratmış.O kadar. Yerdeki su için o bayanı uyarmak normaldir.Neden su sıçrattın diye uyarmak nomaldir. Fakat neden abdestini burada alıyorsun demek bir müslümana yakışmayan bir harekettir. Yani o bayan orada bir sünneti icra ediyor.Hatalı yada hatasız. Buna karşı çıkmak bence yanlıştır. Abdest almak temiz olmaktır. Temiz olmak isteyen birinin bu eleştirileri hak ettiğine inanmıyorum.

Her görüşe saygımız var.Bak sen ne güzel ifade ettin görüşlerini.Benimde görüşlerim ve doğrularım bunlardır.Doğru yada yanlış..

!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cagatay09
    cagatay09's avatar
    Erkek

sonuc olarak zaten abdest yasaklansin denmiyor zaten bazen ayni seyleri savunmudugumuz bile bilemiyorsunuz. abdestin orada(tuvalet lavabosu vs)  degilde alinmasi gereken temiz yerlerde alinmasi gerekir diyoruz.  buna karsi cikamazsiniz cünkü dediklerinizle celisirsiniz. Güzelce temizce Allah a teslim olacakmis gibi abdest almak varken paldir küldür acelece hemde tuvaletin lavabosunda abdest almaktansa hic almamayi tercih ederim. elbetteki burada düsüncelerim sahsi ama bazi seyler varki bundan hemfikir olmamiz gerekirken olamayisimiz iyi degil.örnegin tuvaletin lavabosunu herkesin kullandigini düsünürseniz o kadin pekde saglikli ve temiz abdest aldigi düsünülemez.  o kadina nasil su sicramis rahatsiz olmussa demekki abdest her yerde alinmamali. gerekli noktolara sadece abdest almak icin yapilar yaparak bu sekilde üstesinden gelinebilir. ama oradaki olay gibi olmamali sahsen güzel bir yaklasim degil. kendimi onun yerine koyunca etrafimi rahatsiz etmek gücüme gider oysaki ibadete hazirlanmanin ve ibadet etmenin en güzeli yalniz ikendir. 

isteyen istedigini yapar zihniyetine karsiyim. topluca yasiyorsa herseyi gözönünde bulundurmasini bilmeliyiz. neyse bu konunun sonu yok.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    petrucci
    petrucci's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı:

e-) Normal tuvalette abdest almak, faşist bir davranıştır

b-) Olur mu öyle şey hem hijyenik değil hem de başkalarına haksızlık

--------------------------

e-) normal tuvalette otuzbir çekmek, abaza bir davranıştır. dışarıya çık da bir tane partner bul, seks yap a benim dingo evladım...

bu arada şunu demek istiyorum baş örtü en nerfet ettiğim şeylerden biridir ama konu bu deil ama şu var hangi din olursa olsun hiç bir din 

sağlık-bilim-teklonoji 

ile birlikte ilerlemez 

Aslında en güçlü bilim destekçisi müslümanlıktı ama insanlar bunlara bakacağına sonradan dini değiştirenlere inandılar. 

size ne öğretiiliyorsa ona inanırsanız sizin tek gerçeğiniz o dur baş örtü takanlarda hiçbir şeye araştırma yapmadan direk inanlar dır her zaman sölerim

BAN bile yesem umrumda deil bu bir gerçektir Müslümanlıkta Başörtü yoktur sonradan uydurulmuş birşeydir kolaya kaçanlarda inanır 

eger bana hakaret edecekler olursada bunların nasıl kişiler oldukolarını söyledim- dini bozmayın tek diyeceğim de budur..

Başörtüsü sonradan mı uydurldu bilmiorum ama "Hanım Sahabiler" kitabını okursan orda hanım sahabilerin ahlakları giyinişleri vs. şeylerden bahsedio oku bakalım o zmanlar nasılmıs Hanım sahabilerin başı...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turkchaos
    Turkchaos's avatar
    Erkek
    jezreel bunu yazdı:
    PirtakoZ bunu yazdı:
    jezreel bunu yazdı:

Arkadaşlardan biri söylemiş; kel kadın görsen tahrik olurmusun evet arkadaşım olurum hatta siması hoşuma giderse hastasıda olurum ama saçlı da görsem tahrik olurum bu karşıdakinin cazibesine bağlı birşey saçına değil. Kafada çıkan kılı görüp tahrik olan bir zihniyet varsada onun zihniyetine tüküreyim ki sen bunu savunmuşsun nedense demekki kıldan tahrik olduğunu açık açık söyleyebilecek bir zihniyettesin. Ayrıca yine bazı arkadaşlar kadının ayaklarını lavaboda yıkayabileceğinide savunmuş fakat lavabo el yıkamak için icad edilmiştir kalkıpta nasırlı kirli ayaklarını ta tepeye kaldırıp yıkayasın diye değil velhasıl ben tuvalete girdiğimde birilerinin ayağını görmek zorunda değilim ki zaten bu temizlik imandan gelir sözüyle tamamen çelişecek bir olay abdest alman gerekirse gidip mescitte alırsın ki günümüzde vapurlarda bile mescit bulunmakta. Yazı saçmasapan bir dille okura aktarılmış olabilir ayşe armanında yazan kalemini sikeyim fakat anlatılan davranış yakışık almayan ve yapılmamasının kurallarla değil şahsi terbiyeyle sağlanmanması gereken bir davranıştır çünkü burada ayak yıkamanın cezası 99999999ytl dir şeklinde bir uyarı asmak eminim bizi utandıracaktır.

Ya bu nası bi zihniyettir ya :)

Sen tuvaletten çık afedersin kıçına götürdüğün eli orada yıka. Senin elinden bi damla su da benimkine sıçrasın. Ve ben de bunun hijyenik olmadığını söyleyeyim....

Hadi Bakalım hodrimeydan...

Şimdi nasırdan sıçrayan su mu daha iğrenç yoksa 5dk önce kıçına götürdüğün elden çıkan su mu iğrenç....

Tövbe tövbe ya :D

Ayrıca arkadaşım mescidler namaz kılmak içindir abdest almak için deil. abdest almak için şadırvanlar vardır. Onlar da vapurlarda bbulunmazlar...

Ya kardeşim ben senin ayaklarını görmek zorundamıyım hijenle alakalı birşeymi yazdım yukarıda hem alıntı yapıyorsun hemde yaptığın alıntıyı okumadan cevaplıyorsun namaz kılmak için yer yapan müessese abdest almak için yer yapmıyorsa o müessesenin müslümanlara duyduğu saygıdır şikayetçiysen dilekçe yaz. Kıssadan hisse lavabo ayak değil el yıkamak için yapılmıştır ve sen bu icadı amacı dışında kullanıyorsan gelip birininde pisuvara sıçmasını yadırgamayacaksın arkadaş.

Turkchaos bunu yazdı:
    PanxeR bunu yazdı:

e-) Normal tuvalette abdest almak, faşist bir davranıştır

b-) Olur mu öyle şey hem hijyenik değil hem de başkalarına haksızlık

--------------------------

e-) normal tuvalette otuzbir çekmek, abaza bir davranıştır. dışarıya çık da bir tane partner bul, seks yap a benim dingo evladım...

bu arada şunu demek istiyorum baş örtü en nerfet ettiğim şeylerden biridir ama konu bu deil ama şu var hangi din olursa olsun hiç bir din 

sağlık-bilim-teklonoji 

ile birlikte ilerlemez 

Aslında en güçlü bilim destekçisi müslümanlıktı ama insanlar bunlara bakacağına sonradan dini değiştirenlere inandılar. 

size ne öğretiiliyorsa ona inanırsanız sizin tek gerçeğiniz o dur baş örtü takanlarda hiçbir şeye araştırma yapmadan direk inanlar dır her zaman sölerim

BAN bile yesem umrumda deil bu bir gerçektir Müslümanlıkta Başörtü yoktur sonradan uydurulmuş birşeydir kolaya kaçanlarda inanır 

eger bana hakaret edecekler olursada bunların nasıl kişiler oldukolarını söyledim- dini bozmayın tek diyeceğim de budur.

Anan baban vefat ettiğindede artık bir papaz bulur incil okutursun aq.

Sen papaz getirt bende rahibe bulayım ananı babanı hristiyan gibi yaksınlar yada gömsünler.

Lan azıcık mantıklı olun aq

"baş örtüsüne karşıyım" ne demek ben sana manasını söyleyeyim

Annem babam ölürse mevlüt okutmam gebersin gitsin gavat demek. Mantıklı ol.

Ulan her şehre kilise açılsa ne çok hoşunuza gider dimi. 

Bu vatanın Müslüman evladıda var hristiyanda ve binlerce yıldır sorunsuz yaşamışlar neden? Birbirlerinin dinlerine saygı göstermişler. Adamsan sende göster saygı. 

Ayşe Arman zaten artık denecek laf belli ama yeri burası değil.  
    Sen papaz getirt bende rahibe bulayım ananı babanı hristiyan gibi yaksınlar yada gömsünler.

Ulan her şehre kilise açılsa ne çok hoşunuza gider dimi. 

demişsin birde sonra

Birbirlerinin dinlerine saygı göstermişler. Adamsan sende göster saygı. 

demişsin iki sözün ne kadar çelişiyor önce hristiyan alemini ve karşındakini aşağılayıp sonra dinine saygı bekliyorsun senin hristiyan dediğin adamdan ne farkın kaldı? kendi dediğini kendin beceremiyorsun

Kardeş sen kazmaysan diyecek sözüm yok.

Ben neyi kastettim benim kazma kardeşim??? söle bi.

Lan hristiyan olmaya müslümanlıktan daha yakın bir kısmı. Tamam bir lafım yok. Bari müslüman olana karşı çıkma dimi. Sen dinini icra et. Oda kendi dinini.

Ben Elahmdülillah Müslümanım. Lafım çelişmiyor. Sadece anlamak için kafanı kullanmıyorsun.... 

Erkek adamın imzası sözüdür.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mugato
    mugato's avatar
    Erkek

Dinini yaşamak isteyenlere karşı bir mahalle baskısı var maalesef. Ama tersi bir durum da var.

Şöyle ki: dindar kesim inancını yaşamaya çalışırken, açık bir baskı görüyor. Örneğin gerici deniyor, bu devirde başını örtüyo, lavaboda abdest alıyo fln gibi tepkiler görüyor. Hatta şeriatçı, arap hayranı vs. deniliyor. 

Diğer kesim (ben "laikçiler" diyorum) ise farklı bir baskı görüyor. Onlarınki kendi içlerinde hissettikleri baskı. Örneğin, herkes örtünürse başkaları da örtünmek zorunda kalır, şeriat gelir mi, (avrupanın ortaçağından bahsettiğini bilmeden) ortaçağa döner miyiz? vs....

Görüldüğü üzere laikçi kesimin dine saldırısı tamamen içgüdüsel.Eğer açık bir tepki görüyorlarsa da bu saldırılar yüzündendir. Yani laikçi kesim bu tartışmanın tek sorumlusudur. Fakat laiklikte bunun yeri yoktur, dine saldırı yoktur aksine dine özgürlük ve saygı vardır.

Türkiye'nin %99'u müslüman deniliyor fakat bu doğru değil. Çünkü yeni doğan herkesin nüfus cüzdanına dini islamdır yazılıyor. İstatistikler bu noktada hatalı.

Ha ne kadarı müslüman onu bilmiyorum ama %99 değil. Bu saldırıları da hesaba katarsak milletimiz hızla inançlarından uzaklaşıyor demektir. Bu da Türkiye'de din faktörü etkisini artırıyor yaygaracılığının aksine dinsizlik artıyor gibi bir sonuç ortaya çıkarır. Örtünen sayısının dindar insan sayısını ifade etmediği apaçık bir gerçek iken, bu laikçi kesim tarafından bilerek saptırılıyor ve dine karşı önyargı ve korku ortamı oluşturuluyor.

Benim değerlendirmem; Türkiye'de eskiden beri var olan dindar kitle radikalleşirken, toplumun genelinde bir dinden uzaklaşmanın var olduğudur. Bu sorunun da çözümlenmesi gerekir. Laikçilerin sebep olduğu; bir kesimi dinden uzaklaşmaya yönlendiren, diğer kesimi de radikalleşmeye iten çarpıklığın önüne geçilmesi gerekir.

Bunun çözümü de önyargılardan uzaklaşıp özgürlük ortamının ortaya çıkmasından geçer. Uzlaşmayla oluşturulacak yeni anayasa bence bunu sağlayacak. Ben inanıyorum, önemli olan herkesin inanması ve buna sahip çıkması...

Toplam Hit: 18044 Toplam Mesaj: 77