folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Engelli Aracı Alım Hk.

Engelli Aracı Alım Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    diplomali-issiz
    diplomali-issiz's avatar
    Erkek

Arkadaşlar merhaba. bir konuda size danışmak istiyorum. %90 engelli raporu ile babamın adına araç almak istiyorum. ancak kafamda bir soru var belki burada bilen biri olur diye içimi dökeyim dedim.. babamın adına bir köylümüzün aracı var, bu araç normal bi hafif ticari araç. babamın adına olan bu araç 2. bir araç almasına sorun teşkil edermi acaba? ediyorsa hemen devrini yaparsak sorun ortadan kalkar mı?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

O dediğin arabayı engelli indirimiyle mi aldınız ? Evet ise alalı 5 sene oldu mu ? 5 senede 1 araba alabilirsiniz. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek

evet-alınabilir

-evet- 5 sene geçti mi-  hayır-alınamaz

eski araba engelli arabası mı? -       

-hayır-direkt alınabilir devir vermeye gerek yok

No way out
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Ayrıca engelli indirimiyle alınan arabayı 5 yıl içerisinde satarsanız vergiyi ödemek zorunda kalırsınız. Ancak satacağınız kişide engelli olursa vergi ödemekten kurtuluyorsunuz diye biliyorum.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adamhakli
    adamhakli's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Ayrıca engelli indirimiyle alınan arabayı 5 yıl içerisinde satarsanız vergiyi ödemek zorunda kalırsınız. Ancak satacağınız kişide engelli olursa vergi ödemekten kurtuluyorsunuz diye biliyorum.

+Satın alacak o ikinci engelli bireyin süresi ise (araba 4 yaşında bile olsa) sıfırdan süre başlıyor. Yani ikinci el gibi işlem gören bu araba sıfır alınmış gibi hukuk kanunları geçerli oluyor satış sonrası. 

Hayat savaştır, ölümden korkan YAŞAMASIN. https://www.tahribat.com/forum/cekilis-2020-bal-satisi-basladi---siparisler-ali-247037
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iskeltan
    iskeltan's avatar
    Erkek

rapor kullanmadan normal vatandas hesabi istedigi kadar arabayi uzerine alabilir, rapor ile 5 yilda bir araba alabilir. mtv, otv odemezsin. 5. yilin sonunda arabanin blokaji kalkar. engelli raporuyla alindigi icin mtv muafiyeti devam eder ama yeni bir araba alinirsa muafiyetler yeni alinan arabaya gecer.

duanla yasamadim ki bedduanla oleyim - Arif
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    diplomali-issiz
    diplomali-issiz's avatar
    Erkek

yok hocam diğer araba hafif ticari bi araç 2010 model.. iyi o zaman satışına engel yoksa kafa rahat demek. teşekkür ederim. 

bu arada Citroen c3 otomatikten daha iyi bir araç varmı engelli adına alınabilecek varmı bilginiz arkadaşlar? kimileri 450k limiti yükselecek diyor yılbaşından önce ama kafama pek yatmıyor nedense :(

Toplam Hit: 591 Toplam Mesaj: 7
araba araba engelli araç ötv