folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Eve Eduroam Bağlantısı Çekmek

Eve Eduroam Bağlantısı Çekmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı
    ayhun bunu yazdı
    noname bunu yazdı

Eduroam tarafında tek mac adresi olarak görünecek zannımca yanlışım var mı?

Anten alırken neye dikkat etmeliyim, çok da kıytırık bişey alıp sonradan uğraşmak istemiyorum. 

Topoloji dediğiniz olay nedir ? Yapayım hemen :D

Aslında orta boy bi çanak anten alsam, lnb takılan yere elimdeki kıytırık wifi alıcısını taksam iş görmez mi? Çanak anten wifi sinyalini de yansıtır mı?

Gerçi sadece alıcı rolü görüyor o, gönderici olarak da artırır mı gücübü?

Evde zaten 100mbit down akk li internet var

Upload için yapıyorum bu işi

Canak bi fayda saglamaz. Alacagin wifi adaptoru ac destekli olursa muhtemel sorunsuz bi up hizi alirsin 150mbps lik wifi adaptoru yuksek up hizlarini gostermeyebilir. Ortalama kayiplarla beraber 12mb/sn gorebilirsin. Kendi internetinlede saniyorum 8-9 arasi up hizi aliyorsundur.

Yok yav, 100mbit down veriyor 10mb saniye ya var ya yok, upload bildiğin 3 mbit , ttnet rocks 😂

Ben seni yurtdisindasin die biliodum ondan dedim ozaman dedigimi yaparak rahatlikla kullanabilirsin

delimiyim ben?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Çok teşekkürler herkese. Peki 150 mbitten fazla nasıl alabilirim, haliyle kablo kullanma şansı yok, okulun eduroam dağıtıcıları wifi ile yüksek hız çıkışı verebiliyorlar 500mbit üstünü gördüm testte. En azından bi 300 falan kullanabilsem tadından yenmez. Cihaz önerisi yapabilecek yok mu tecrübeli, network ile ilgilenmiş arkadaşlardan?

Konuyu açtığımda senaryo zaten belliydi o kadar konuştuk aynı senaryoya çıktık :d

Anten alırken dikkat etmem gereken bişey var midur

Usbye bağlayacağım bilgisayara mesela, ama usb den çekeceği enerji yetecek mi misalen? Tişikkirlir 

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Up da mı çekmeyek. Bu yagi dediklerinin özelliği ne oluyor 

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

Tekrarlayici yapmazsan olur cunku tekrarlayici saglikli olmuyor veri kaybi yasarsin. En guzeli sinyali al sonra dandik bi wifi modem ile kendi adina dagit

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Tekrar selamlar. 

Sistemi aşağı yukarı oturttum kafamda.

https://www.hepsiburada.com/tp-link-cpe610-5ghz-300mbps-23dbi-dis-mekan-access-point-p-HBV00000BKHFJ

Şu tarz bir adaptör alıp laptopa bağlayacağım. Sonra o adaptör ile eduroamı bulmaya çalışacağım. Şayet ki bulur ve yüksek verim verebilecek bir açıyı tutturursam bağlantıyı kuracağım. Umduğum gibi yüksek performans alabilirsem laptopun ethernet çıkışı ile paylaşacağım bağlantıyı, arada belki bir de VPN açarım laptopta, sonra o ethernet çıkışını da router a verip, router dan wifi olarak paylaşacağım.

Sistem düşündüğüm gibi güzel işlerse laptop yerine araya ikinci el, eski bir bilgisayar koyarım. Bağlantı lazım oldukça açık tutarım onu. Router a kablosuz bağlanır takılırım.

Amma ve laakiiin,

İşte sıkıntılı noktalar;

Sistem anladığım kadarıyla WPA2-Enterprise denilen yöntemi kullanıyor. PEAP denilen bir şey ile doğrulama yapıyormuş.  Bağlantı nasıl kurulur sayfasının deyimiyle;

(Wifi ismini seçip bağlandedikten sonra) "Açılan pencerede EAP yönetimi seçeneğini PEAP Faz 2 yetkilendirmesi seçeneğini MSCHAPV2 olarak seçiniz."

İnternette az buçuk araştırdım, bazı usb adaptörlerle bağlantı kuramamışlar. Kullanıcı adı ve şifre sorması gerekirken normal bağlantıya bağlanır gibi sadece şifre soruyormuş. O da haliyle işe yaramıyor.

Dünya çapında geçerli olan wifi kullanıcı adı & şifrelerini vermek için "Radius server" denilen zımbırtıyı kullanıyormuş sistem.

Sonuç olarak buna uygun ve güçlü bir wifi adaptör seçmem/yapmam lazım. Ancak ben tam olarak ürün açıklamalarında bu bilgiyi bulamıyorum. Belki de yanlış kelimelerle arıyorum.

Allah Muhammed aşkına, bir bilene ihtiyacım var, kafayı yiyeceğim :D

Teşekkürler.

Dipnot: Link ve resimdeki adaptör temsilidir. 5gHz frekansında çalışıyor. Bildiğim kadarıyla uzun mesafede 5ghz tercih edilesi bişey değil. Normal 2.4 ten yürümeyi düşünüyorum. Duvarlar hariç 550 metre civarı mesafe. Ben balkona koyacağım ama karşı tarafın duvarlarını hesaba katalım dersek hadi 1 km diyelim mesafeye. Orta halli bir outdoor antenin işe yarayabileceğini düşünüyorum.

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Zamanında alfa wus nh isminde bir adaptör kullanmıştım 2000 mw ve gayet iyiydi. Küçük bir mini pc alıp usb den alıp ethernetten paylaştırabilirsin ethernet çıkışına da bir tane router bağladın mı tamamdır. Girişi mini pc yapacağı için kullanıcı adı ve şifre sorun olmaz. Mac adresini ise biz editleyerek aynı mac adresi yapıyorduk. Diğer bağlanan pc lerin de mac adresini elle değiştirip sistemde kayıtlı mac adresleri ile aynı yapıyorduk. Birden 5 sene öncesine döndüm :) 

Syntax error..
Toplam Hit: 9746 Toplam Mesaj: 17
eduroam yagi adaptör wifi anten