Excel Hakkında Ufak Bir Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek

Arkadaşlar ufak bir hesap formulümüz var excel sayfasında ama biz bunu biraz daha ilerletmek istiyoruz.Örnek excell i paylaşamıyorum çünkü pc lerde usb ve internet yok :( Kendi çapımda basit bir sayfa ile anlatmaya çalıştım,yardımcı olan olmayan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Haşa Zulmetmez Kullarına Hüdası, Her Kulun Çektiği, Kendi İşinin Cezası!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    reffkok
    reffkok's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

peki bunu neden ufak çaplı bi programa döktürmüyorsunuz hocam daha mantıklı olmaz mı

$-$
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    reffkok bunu yazdı

peki bunu neden ufak çaplı bi programa döktürmüyorsunuz hocam daha mantıklı olmaz mı

sen şu banlanan @morena  değil misin ? Gerçi onun da banı açılmış ama 

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek
    reffkok bunu yazdı

Bilgisayarlara belirli programlar dışında hiç bir proğram yükleme imkanımız yok hocam.Usb falan hepsi kilitli durumda,internet ağı yok ve bilgi işlem tarafından kısıtlanmış durumda.Sadece excel üzerinden çalışma yapılabiliyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

Vlookup yapacaksin hocam.cok kolay birsey

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek

http://dosya.la/download/1d9876624a860aeff168726f4ee812ea.html

Örnek excel. Buna göre düzenleme yapabilirsin. 

Ayrıca nasıl yapılacağını aşağıdan izleyebilirsin.

https://youtu.be/18q-gYE0lFE

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SettingZ
    SettingZ's avatar
    Homo

almak istediğin çıktı bu sanırım hocam öncelikle ürünlerinin olduğu listeyi seçip ad kutusu içinde ürünler olarak (yada kendine göre bir belirteç vasıtasıyla) liste olarak tanımlama yap.

ürün adı sütununda ürün adlarının yazacağı yere tıklayarak data sekmesinden veri doğrulama kısmında herhangi bir değer seçeneğini liste yaparak değer kısmına da = ile tanımladığın listenin adını yazacaksın ve açılır sekme şeklinde ürünlerin gelecek. 

alış satış fiyatları için de 

alış için   =VLOOKUP(B4;$H$5:$J$8;2;0)

satış için =VLOOKUP(B4;$H$5:$J$8;3;0) 

yazman yeterli olacaktır. Türkçe kullanıyorsan vlookup yerine düşeyara olacak 

sırasıyla değerler şu şekilde 

b4: tablodan aranacak değer

$H$5:$J$8   : tablomuz bunu f4 yardımıyla sabitliyoruz. çünkü kodu alt hücrelere sürüklerken tablo da kayma olmasın diye.

2 : tablodaki hangi sütun olduğu

0: da birebir eşleşme yapması için kullanıyoruz bunu. genelde sabit 0 dır 4. değer. 

farklı sorular problemler olursa yardımcı olabilirim.

Fortçu Gandalf..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek

Her iki arkadaşada çok ama çok teşekkür ederim,büyük bir dertten kurtardınız beni.

Şuan pc de bulunan excel dosyasını kim yaptı bilmiyorum ama ürün bölümünde her satırda ayrı bir açılır menü yaparak ürün listesindeki ürünleri nasıl gösterebilirim arkadaşlar.

Örnekte verdiğim mavi bölümde her satırda bir açılır menü var ve biz ürünleri ordan seçiyoruz,tahminimce ürünlerin listesinide sağ kısımdaki ürün listesinden sıralıyor oraya,bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Excel
    radres
    radres's avatar
    Erkek

veri > veri doğrulama > liste ...
    liste seçeneğini seçtikten sonra kaynak yazan yere tıklayıp açılır liste için kullanmak istediğin arlığı seç, senin örneğine göre bu aralık kola dan ayran yazan yere kadar olan hücreler ...
    ayrıca excelde üstteki hücrelerde kullandığın benzer yazıların kullanıldığı bir droplist kullanmak istersen kısayolu şöyle : "alt" basılı tut ve aşağı ok tuşuna bir defa basıp bırak, alt tuşunu da bırak. liste açılır ...

valar morghulis ...
Toplam Hit: 1845 Toplam Mesaj: 9
excell yardım