Excel Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

arkadaşlar elimde iki tane excel dosyası var birinde 

id numarası isim soy isim var ve bu tablo sıralı degil tüm data yok sadece belirli bir kısmı alınmış içinden  diğer excel tablosunda ise id numarası isim soy isim ve e mail adresi var ve içerisinde sıralı olarak tüm veriler var şimdi benim istedigim ilk tablodaki id numarasına göre ikinci tablodan email sütünunu çekip exceldeki benim berlirlediğim sütüna yazdırmak böyle bir macro mümkünmüdür yada ufak bi tool varmıdır.

dosyayı gönder bakalım gibi şeyleri ne yazıkki mümkün degil fikir verebilecek olan varsa sevinirim

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

takipteyim

exceli çok seviyorum amk boş kaldığım zamanlarda birşeyler yapmaya çalışıyorum :;D

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSPPSS
    SSPPSS's avatar
    Erkek

doğru anladıysam söylediğin şeyi bi kere benimde böyle bişey yapmam gerekmişti. sql e atıp php ile yaptırmıştım sonra csv şeklinde çıktısını alıp tekrar excele çakmıştım.

php bilgin varsa o şekilde yapabilirsin.

bilgin yoksa ben yaparım diycemde dosyayı vermem demişin.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

en basiti, iki sayfada ortak olan id numarasi anlasilan

iki sayfayi da id lerini kucukten buyuge siralat

ucuncu sayfaya iki sayfadaki verileri yan yana kopyala.

sonra id numaralar icin =IF(A1=B1;1;0) formulunu koyarsin (A1 yerine 1. sayfadan gelen id nin bulundugu hucre, B1 yerine ikinci sayfadan gelen id nin bulundugu hucre)

1 yaziyorsa id ler esit 0 yaziyorsa id ler birbirini tutmuyor

tum veriyi paylasmak yerine degistirilmis bir kac satir paylassan daha hizli yardimci olurduk

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    masTR
    masTR's avatar
    Erkek

çizik atayım suraya ufak bilgi vereyim .akşama kadar beklersen beraber yaparız .

-

eğer sql kurulu ise makinende 2 tane tablo aç alan adlarını gir 

exceldeki verileri , access'ten çekip odbc üzerinden sql'e direk copy paste ile atabilirsin.

sonra istediğin gibi oynarsın veriyle 

hsyn.ackgz > skype
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SS_Thunder
    SS_Thunder's avatar
    Erkek

senin verilerinin sırasıyla iki dosyadada a'da id numara, b'de isim, c'de soy isim, d'de email olduğunu varsayarsak..

=ARA(a1;[orjinaldosyaismi.xls]Sayfa1!$A:$A;[orjinaldosyaismi.xls]Sayfa1!$d:$d)

formülde orjinaldosyaismi olan kısma asıl dosyanın adını yazki bulsun.. formülü eksik olan dosyada d1 e kopyala aşağı doğru sürükle

bu formül a1'e bakacak ordaki kelimeyi öteki dosyada A:A sütununda arıyacak bulduğunda ona karşılık gelen D:D sütunundaki değeri yazacak..

SS_Thunder tarafından 29/Oca/13 12:01 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    real_agabey
    real_agabey's avatar
    Erkek
    SS_Thunder bunu yazdı

senin verilerinin sırasıyla iki dosyadada a'da id numara, b'de isim, c'de soy isim, d'de email olduğunu varsayarsak..

=ARA(a1;[orjinaldosyaismi.xls]Sayfa1!$A:$A;[orjinaldosyaismi.xls]Sayfa1!$d:$d)

formülde orjinaldosyaismi olan kısma asıl dosyanın adını yazki bulsun.. formülü eksik olan dosyada d1 e kopyala aşağı doğru sürükle

bu formül a1'e bakacak ordaki kelimeyi öteki dosyada A:A sütununda arıyacak bulduğunda ona karşılık gelen D:D sütunundaki değeri yazacak..

Aşağı yukarı arkadaşın dediği doğru.

Dosyayı 1-2 satırlık paylaşırsan kodları yazarız.

Toplam Hit: 849 Toplam Mesaj: 7