folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Excel Verilerin Karesini Farklı Alıyor.

Excel Verilerin Karesini Farklı Alıyor.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Merhaba, Araştırma deneme metodları dersim var. İstatistik üzerine. Dünya kadar da formül var. Sınavlar malüm online ama ders zor olduğu için kendime dersteki formülleri kolayca sonuçlandırmak için excel hazırlıyorum. Bir yerde excelde sayıların karesini almam lazım. Fark çıkıyor. 1. satırda 3,6'nın karesini 12,96 yerine 12,84 olarak hesaplıyor. Neden olduğunu bulamadım. O kutu içerisinde =EĞER(C40<0,01;0;E40-$E$56) kullanıyorum. Yani değer 0,01'e kadar 0 yazsın üstündeyse E40-E56 çıkarma işlemini yapsın istiyorum. Onu yapıyor ancak başka bir yerde bu sonucun karesini almak istediğimde yukarıdaki gibi farklılık çıkıyor.

Hocanın derste açtığı tablo ile benim yaptığım resmini koydum. Görüleceği üzere küçük farklılıklar var sonuçta toplanınca fark artıyor. Kare alma işlemini de resimde görüldüğü gibi =f40^2 şeklinde yaptım. Diğer kuvvet formulünü falan da denedim sonuç aynı geliyor.

Sorun ne olabilir sizce?

İmzalamazsam ne olcak?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

2 ile çarpmışsın. Karesini alacaksan kendisi ile çarpacaksın :D

Edit: resim küçük olduğundan * olarak gördüm F40*F40 yapmayı dener misin?

serhat8102 tarafından 15/Nis/23 22:16 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Eskiden bu ders için spss kullanılırdı :) Excel daha iyi ve basit olmuş bence :)

Sorun basit aslında, F40 hücresindeki değer aslında 3,6 değil, biçimlendirmeden virgülden sonra tek hane olarak ayarlanmışsa en yakın sayıya yuvarlamış olmalı. F40 gerçek değeri = 3,5832... gibi birşey. Hücre üstüne tıkla üstte formul çubuğunda tuttuğu değere bak.

Biçimlendirmeden; sayı tipi ve virgülden sonra 4 hane olarak bir dene.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek

ortalamalarını alırken yuvarlanmış 17,4 değil mesela 17,42

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

Eskiden bu ders için spss kullanılırdı :) Excel daha iyi ve basit olmuş bence :)

Sorun basit aslında, F40 hücresindeki değer aslında 3,6 değil, biçimlendirmeden virgülden sonra tek hane olarak ayarlanmışsa en yakın sayıya yuvarlamış olmalı. F40 gerçek değeri = 3,5832... gibi birşey. Hücre üstüne tıkla üstte formul çubuğunda tuttuğu değere bak.

ileri seviye bi istatistik yok hocam o yüzden elle de yapılır ancak online sınavda önceki soruya falan dönemiyorsun bi koparsan işin zor o yüzden excel sadece verileri gireyim varyans, standar hata, sapma falan hesaplasın diye uğraşıyorum. Aslında bu haliyle de çok yakın sonuçlar buldu ama  tam olsun istiyorum. 

Sanırım yuvarlama yapmam lazım =EĞER(C40<0,01;0;E40-$E$56) sonuç 3,58 ama 3,6 ya yuvarlasın mesela onu beceremedim. Belki de ondan önce ortalamadaki 17,42 yi vurlamam lazım

@serhat8102 hocam kare aldım çarpma * ile oluyor ya. Diğer seçeneklerin hepsini denedim olmuyor. Aslında kutunun verisi arkadaşın dediği gibi 3,58... başta onu yuvarlamam lazım. ekleme: evet hocam yuvarlamada sorun var.

Liquid tarafından 15/Nis/23 22:22 tarihinde düzenlenmiştir

İmzalamazsam ne olcak?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

ileri seviye bi istatistik yok hocam o yüzden elle de yapılır ancak online sınavda önceki soruya falan dönemiyorsun bi koparsan işin zor o yüzden excel sadece verileri gireyim varyans, standar hata, sapma falan hesaplasın diye uğraşıyorum. Aslında bu haliyle de çok yakın sonuçlar buldu ama  tam olsun istiyorum. 

Sanırım yuvarlama yapmam lazım =EĞER(C40<0,01;0;E40-$E$56) sonuç 3,58 ama 3,6 ya yuvarlasın mesela onu beceremedim. Belki de ondan önce ortalamadaki 17,42 yi vurlamam lazım

@serhat8102 hocam kare aldım çarpma * ile oluyor ya. Diğer seçeneklerin hepsini denedim olmuyor. Aslında kutunun verisi arkadaşın dediği gibi 3,58... başta onu yuvarlamam lazım. ekleme: evet hocam yuvarlamada sorun var.

Eğer değer olarak yuvarlamak istiyorsan =YUVARLA(3,58;1) yaparsan istediğin olur. Senin formul için;

=YUVARLA(EĞER(C40<0,01;0;E40-$E$56);1) yaparsan virgülden sonra 1 hane yuvarlar. Ayrıca excelde yukarı yuvarla, aşağı yuvarla gibi formullerde var.

Kolay gelsin.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    Liquid bunu yazdı
    cukurova bunu yazdı

Eğer değer olarak yuvarlamak istiyorsan =YUVARLA(3,58;1) yaparsan istediğin olur. Senin formul için;

=YUVARLA(EĞER(C40<0,01;0;E40-$E$56);1) yaparsan virgülden sonra 1 hane yuvarlar. Ayrıca excelde yukarı yuvarla, aşağı yuvarla gibi formullerde var.

Kolay gelsin.

hay daşşan gezdiren yesin, oldu bu şekilde. Tşk ettim sağolasın.

İmzalamazsam ne olcak?
Toplam Hit: 535 Toplam Mesaj: 7
excel sorun hata kare alma