folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder Exelde İki Sütundan Birini Seçme (Yardım)

Exelde İki Sütundan Birini Seçme (Yardım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lostok
    Lostok's avatar
    Erkek

merhaba exelde çok yeniyim ve bi formül yazmam gerekiyor ama nasıl yaparım bilmiyorum

problemim şu a sütununa bir sayı yazacağım ve o sayıyı b ya da c sütunundaki sayıyla çarptırıp d sütununda görüntülemek istiyorum 

verileri girerken b ye sayı yazdıysam c ye zaten yazmayacağım (ya da tam tersi cye yazdıysam b'ye yazmayacağım) 

benim örneğe gelecek olursak yazdığım tarihte ya 22 ayar ya da 24 ayar altın alacağım ve tarihi kurla çarptırıp tarihi değer bölümünde göstereceğim (tabi mümkünse)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hulagu
    Hulagu's avatar
    Erkek
    Lostok bunu yazdı

merhaba exelde çok yeniyim ve bi formül yazmam gerekiyor ama nasıl yaparım bilmiyorum

problemim şu a sütununa bir sayı yazacağım ve o sayıyı b ya da c sütunundaki sayıyla çarptırıp d sütununda görüntülemek istiyorum 

verileri girerken b ye sayı yazdıysam c ye zaten yazmayacağım (ya da tam tersi cye yazdıysam b'ye yazmayacağım) 

benim örneğe gelecek olursak yazdığım tarihte ya 22 ayar ya da 24 ayar altın alacağım ve tarihi kurla çarptırıp tarihi değer bölümünde göstereceğim (tabi mümkünse)

Hocam tam olarak istediğim şey mi bilmiyorum telefondan kontrol ettim sıkıntı yok gibi:

=ÇARPIM(EĞER(C5:E5<>0;C5:E5))

F5 hücresine yazacaksın 

Hulagu tarafından 18/Oca/20 02:03 tarihinde düzenlenmiştir

Madem Türksün Göster Ürksün!..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lostok
    Lostok's avatar
    Erkek
    Hulagu bunu yazdı
    Lostok bunu yazdı

Hocam tam olarak istediğim şey mi bilmiyorum telefondan kontrol ettim sıkıntı yok gibi:

=ÇARPIM(EĞER(C5:E5<>0;C5:E5))

F5 hücresine yazacaksın 

=EĞER(D5>0;E5*D5;E5*C5)  yazarak yaptım hocam ilgi ve alakan için çok çok teşekkür ederim.  (mantığı nedir bilmiyorum şuan günü kurtardım :/ )

Toplam Hit: 724 Toplam Mesaj: 3
exel formül