folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Ezanın Tükçe Okunması Konusu !

Ezanın Tükçe Okunması Konusu !

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MEJIST
    MEJIST's avatar
    Erkek

Degerli hocalarim ;

Sizlere iki sorum olacak:

1) Ezanın arapça okunmasını ATATÜRK mü yoksa ismet İnönü mü yasakladı. Herkezin farklı bir görüşü var hangi siteye hangi kitaba inanacağımı bilemiyorum.

2) Ezanın Arapca dışında baska dille okunması günah mıdır yoksa caizmidir.

Bu konu üzerinde cok düşünüyorum eğer okundu ise 18 yıl boyunca okunan bu Ezanın vebali kimin üzerinedir?

Bilgileriniz icin simdiden teşekkür ediyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

ne vebali ne caizi ne faizi hocam?

ezan dediğin namaz vaktini bildiren bi çağrıdır. kuranda geçmez, hadislerde zorunluluğu bildirilmemiştir. ezan okumak yerine gong çalsan gene olur. mekruh bile sayılmaz. hatta şu devirde herkes saati biliyor. komple kaldır ne gerk var? ama yok gösteriş yapacaklar ya dayıyorlar desibeli.

geçen senelerde profesörün biri "ezan sesini çok yüksek açıyorlar sağlığa zararlı derecede desibel ölçümü yaptık" dedi. kafir ilan edildi, sosyal linç başlatıldı kadına.

Prometheus tarafından 14/Eki/14 20:54 tarihinde düzenlenmiştir

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    torf
    torf's avatar
    Erkek

Hocam şimdi buradaki asıl kilit isim Celal Bayardır. Atatürkün yanında 2 adam vardı birisi İsmet İnönü diğeri Celal Bayar.

Atatürkü gün gün zehirleten adamdır aynı zamanda kendisi daha sonra İsmet inönüye sende bir devrim yap paşam diyerek gazı verip bizimkini saf görmüş, ezanı türkçeleştirmiş, çok partili sisteme geçilir geçilmez adnan menderesin bu bahaneyle iktidar olmasını sağlamıştır.

Tr yi abd nin kucagına oturtma bu vesileyle gerçekleşir. dönemin kuvvet komutanı cemal gürsel celal bayara ultimatom verir ve 1 ay içinde menderes istifa edip kendisi başbakan olmazsa darbe olacak diye. menderes kabul eder istifayı fakat celal bayar gitmesini istemez. neticede bütün hükümet asılır, celal bayar ise ceza evine gönderilir mason oldugundan dolayı. ve orada da siyaset hayatı devam eder darbeden sonra yapılacak seçimlerde de gazetelere boy boy demeçler verip adalet partisini yani süleyman demireli seçmeleri için halka seslenir. :)

bazen çok büyük sihirlerin ardında çok daha ufak bir numara yatar ve "böyle saçmalık mümkün değil", "hadi lan ordan" demeniz aslında bunun tuzağına düşmeniz ve dikkatsiz davranmanıza neden olur. 

bu arada türkiye iş bankası ve anadolu sigorta atatürkün eliyle değil celal bayarın atatürkü ikna etmesi üzerine açılmıştır. iş bankası reklamlarına aldırmayın duygu sömürüsü yapıyorlar.

böyle bir durumda ezan mezan çok komik kalıyor

torf tarafından 14/Eki/14 21:44 tarihinde düzenlenmiştir

İnsanların size karşı olması diye bir şey yoktur dostlarım, onlar sadece kendilerinden yanadırlar o kadar. bukowski
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

diyanetin sitesine yaz onlar cevap gönderiyorlar.

tarih kısmınıda tarihçilere sor

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MEJIST
    MEJIST's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

ezan dediğin namaz vaktini bildiren bi çağrıdır. kuranda geçmez, hadislerde zorunluluğu bildirilmemiştir. ezan okumak yerine gong çalsan gene olur. mekruh bile sayılmaz. hatta şu devirde herkes saati biliyor. komple kaldır ne gerk var? ama yok gösteriş yapacaklar ya dayıyorlar desibeli.

geçen senelerde profesörün biri "ezan sesini çok yüksek açıyorlar sağlığa zararlı derecede desibel ölçümü yaptık" dedi. kafir ilan edildi, sosyal linç başlatıldı kadına.

Hocam cogu yerde haram olarak fetva vermişler arapcadan başka ezan okunmamasi hakkinda birde şöyle bisey var peygamber Efendimiz Emretmis diye biliyorum hocam ben.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MEJIST
    MEJIST's avatar
    Erkek
    torf bunu yazdı

Hocam şimdi buradaki asıl kilit isim Celal Bayardır. Atatürkün yanında 2 adam vardı birisi İsmet İnönü diğeri Celal Bayar.

Atatürkü gün gün zehirleten adamdır aynı zamanda kendisi daha sonra İsmet inönüye sende bir devrim yap paşam diyerek gazı verip bizimkini saf görmüş, ezanı türkçeleştirmiş, çok partili sisteme geçilir geçilmez adnan menderesin bu bahaneyle iktidar olmasını sağlamıştır.

Tr yi abd nin kucagına oturtma bu vesileyle gerçekleşir. dönemin kuvvet komutanı cemal gürsel celal bayara ultimatom verir ve 1 ay içinde menderes istifa edip kendisi başbakan olmazsa darbe olacak diye. menderes kabul eder istifayı fakat celal bayar gitmesini istemez. neticede bütün hükümet asılır, celal bayar ise ceza evine gönderilir mason oldugundan dolayı. ve orada da siyaset hayatı devam eder darbeden sonra yapılacak seçimlerde de gazetelere boy boy demeçler verip adalet partisini yani süleyman demireli seçmeleri için halka seslenir. :)

bazen çok büyük sihirlerin ardında çok daha ufak bir numara yatar ve "böyle saçmalık mümkün değil", "hadi lan ordan" demeniz aslında bunun tuzağına düşmeniz ve dikkatsiz davranmanıza neden olur. 

bu arada türkiye iş bankası ve anadolu sigorta atatürkün eliyle değil celal bayarın atatürkü ikna etmesi üzerine açılmıştır. iş bankası reklamlarına aldırmayın duygu sömürüsü yapıyorlar.

böyle bir durumda ezan mezan çok komik kalıyor

Teşekkürler hocam 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MEJIST
    MEJIST's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

diyanetin sitesine yaz onlar cevap gönderiyorlar.

tarih kısmınıda tarihçilere sor

Peki hocam diyanetin sitesinin ilgililerinin ataturk düşmanı yada yansiz olacagini nereden bileyim .

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Gaza gelerek hergün bir fikir düşeneceksen , bırak onlardan tarafa ol.

Atatürk düşmanlarına sorarsan atatürk kafir ; Atatürkcülere sorarsan atatürk dindar. bu iş hep böyledir.

Önemli olan ülkesi için ne yaptığıdır. Bir gün atatürk'cü olup 2.gün kendini sorguluyorsan atatürkcü değilsindir.

Yani candostum , milletin gazına gelip konu açmak yerine içinden ne geliyorsa onu yap :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MEJIST
    MEJIST's avatar
    Erkek
    Maddox bunu yazdı

Gaza gelerek hergün bir fikir düşeneceksen , bırak onlardan tarafa ol.

Atatürk düşmanlarına sorarsan atatürk kafir ; Atatürkcülere sorarsan atatürk dindar. bu iş hep böyledir.

Önemli olan ülkesi için ne yaptığıdır. Bir gün atatürk'cü olup 2.gün kendini sorguluyorsan atatürkcü değilsindir.

Yani candostum , milletin gazına gelip konu açmak yerine içinden ne geliyorsa onu yap :)

Bu konu hakkinda herkezden her kafadan bi sey cikiyo neyin dogru olduguna inanamadigimbicin bu konuyu actim ve atatürk bu ülkenin bi gercegidir bunu zaten kimsr degistiremez ataturk ezani kaldirmis olsa bike benim ona sevgim azalmayacaktir çünkü hic bir insan dört dörtlük olamaz bunu her kez biliyo :) Candostum benim 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    badass
    badass's avatar
    Erkek
    turkabdullatif bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı

Hocam cogu yerde haram olarak fetva vermişler arapcadan başka ezan okunmamasi hakkinda birde şöyle bisey var peygamber Efendimiz Emretmis diye biliyorum hocam ben.

Insanlar anlayamadiklari seylerde daha kolay korkar, bu yuzden arapca okutuyor olabilirler.

Ezanin arapca okunmasi ve dinin arapca ogrenilesi cok sacma birsey. Turkiye'de bir ton insan anlamadigi birseye inanip dua ediyorlar, farkinda degiller ki onlarin asil inandiklari sey Allah degil, dogduklarindan beri yasadiklari cevredeki insanlar

badass tarafından 29/Eki/14 20:13 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 977 Toplam Mesaj: 10