folder Tahribat.com Forumları
linefolder Oyunlar
linefolder Fikir Alışverişinde Bugün Türkiyede Oyun Sektörü

Fikir Alışverişinde Bugün Türkiyede Oyun Sektörü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

@h0rtl4kk, tahribattan suanda bir ekip toplanip oyun yapilmak istendiginde bu isin calisma ihtimalinin olmadigini biliyorsun degil mi?

bu ekibe girmek isteyenlerin de bugune kadar bitirdigi en buyuk projenin gereksiz bir veritabani programi vb olacagini da biliyorsun degil mi?

cok az da olsa is yapan adamin asla ve katta aralarinda anlasamayip birilerinin projeden ayrilacagini biliyorsun degil mi?

bu is oyle haydi tahribat oyun yapalim seklinde olmaz. kendi yuzyuze tanidiginiz, bilgisini becerisini bildiginiz ve guvendiginiz bir ya da iki adami alip bu ise gireceksiniz. herkes boyle yapacak.

tahribatin gorevi su olacak, tahribat bunyesindeki ekiplerin gelistirdigi oyunlarin zevkli olmasini garantilemek, development suresince fikir ve elestiride bulunmak. oyun ciktiginda da oyunu desteklemek, indirerek yorum yaparak, sitelerinde yayinlayarak vs.

soyledigim gibi aytekle ve bir kac adminle bu isi baslatacagim, biraz sabir, cok yakinda tahribat guzel seylere gebe.

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h0rtl4kk
    h0rtl4kk's avatar
    Erkek

@AMpul Söylediklerinin farkındayım. Benim isteğimde 2-3 kişi toplanıp basit bir oyun yapıp playe atıp reklam yapmadan para gelmesini beklemek değil. Sadece ekip olsun güzel bir işe girişelim istiyorum.

Freelance çalışmaktansa sıfırdan başlanan bir projenin temelinde olmak istiyorum. Tabiki bu iş için ciddiyet ve yarı yolda bırakmayacak ekip arkadaşlarıda lazım.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

Yari yolda birakmayacak ekip arkadaslarini tahribatta zor bulursun, sana gelecek olan adamlar kendileri bile bir suru projeye baslayip bitirememis sadece heyecan ve motivasyonu olan ancak disiplini olmayan insanlar olacaktir, bunlar denenmemis seyler degil.

Ekip arkadasi eger guvendigin ve tanidigin bir adam varsa o olabilir, tahribattan random birisi olamaz. Tek basina yap, cok basit bir oyun yap, ama tanimadigin adamla ekip arkadasi olma.

Eger tahribattan bir kac oyun cikar, ufak basari hikayeleri olursa, zaten burada kaliteli programcilar, grafikerler, modelciler ortaya cikacaktir, o zaman dedigin gibi ekip kurma isi olabilir, su anda o is icin cok erken ve basarisizlik %100.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Oyun yapılacaksa Unreal ile yapılmalı. Unity ne aq? C# ile oyun mu yapılır?

Oyun dediğin hard core C++ ile yapılır. :P İşlemcinin dehlizlerinde kaybolacağız. 

Konu ile ilgili olarak, millet matematikten fizikten kaçabildiği kadar kaçıyor kaldı ki oyun yapacak.

Kaç bilgisayar mühendisi ileri düzey matematik biliyor? Sorsan yazılımcı olmak için bakkal hesabı yeter derler.

Ve tabi kaçınız C++ biliyor?

SkynetX tarafından 20/Ara/17 17:12 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

@skynetx

C# unity nin scripting dili, ve tek scripting dili bile degil. kicindan dil uydurmaktan daha mantikli bir hareket.

C++ in ta amq.

unreal zaten game engine, sen ileri duzey matematik ve fizik bilme diye var zaten.

---

millet game maker ile oyun yapiyor yuzbinlerce satiyor, gereksiz yere insanlarin cesaretini kirma. iyi bir fikri, disiplini ve kararliligi olan herkes oyun yapabilir.

beni asil korkutan Turklerin genelde yaptigi, uckagitcilik. bu sektorde neler gordum, fake programlama dilleri, fake antivirusler, her seyin fake ini gordum. en cekindigim sey boyle katiksiz o.c. lara vasita olmak. bunun icin kimin desteklenecegine karar verirken dikkatli olmak lazim.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Az kaldi bi kelime oyunu cikaricaz. Oyun mekanigi olarak yeni birsey koyduk ortaya :)

Milleti gazlamak icin ilk tasi biz atmis oluruz...

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasato
    hasato's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

benim kodlama bilgim sıfır önceliği grafik kısmına verdim özellikle 3d ve animasyon boyutuna hayalperest değilim ama a kişisi b kişisi yapabiliyorsa ben neden yapamayayım , inanç kararlılık  ve plan başarıyı getirir felsefem bu c++ öğrenmem gerekirse elimden geleni yaparım ki gerek olacağını düşünmüyorum zaten ekip kurmanın amacı bu ilk mesajımdada belirttim ülkemizde ekip mantığı hala yok ekip nedir ne yararı olur bilinmiyor ben oyunun grafik boyutunu hallederim sen yazılım başkası seslendirme boyutunu aksi halde tüm bunları tek başına yapman gerekecek o zamanda performans kaybın yüzde yüz olacak ekip bu yüzden önemli 

ha çıkıpta hadi oyun yapalım demiyorum ben sadece fikir alışverişi olsun diye konuyu açtım ama grafik boyutunu bitirdikten sonra gönüllü yazılımcı arkadaşlar ile görüşmek ve çalışmak isteyeceğim hatta sözleşme hazırlayıp başından sağlam ve kararlı adım atacağım

dipnot : birileri hayal etmeseydi bugün burada konuşmamızı sağlayacak teknolojiyi kullanıyor olmazdık o yüzden ön yargıları olmazları bırakın artık emin olun o zaman hayattan daha çok zevk alırsınız

Ders paylaşımlarıma @hasan safa tosun ( youtube) , @hasato (facebook) adreslerinden ulaşabilirsiniz.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

@AMpul;

Hocam ara ara boş konuşuyorsun.

Unreal 'game engine' olabilir ama yine ileri düzey matematik/fizik gerekiyor, tabi oyundan oyuna değişsede ille de gerekiyor bir yerde.

Unity ile oradan buradan bakıp bir şeyler yapınca işte sonuç böyle oluyor. Oyun geliştirmeden bir haber, daha işlemciyi yönetmeyi bilmeyen, oyun geliştirmeyi sadece 'asset store' dan şablon, script indirerek yapılacak bir şey zannediyorsunuz. Google Play Store, hep bu şekilde Unity ile yapılmış çöp oyunlar kaynıyor.

Kaliteli oyun geliştirecek kişi Unreal ile de geliştirir ayrıca. Oyun motoru bir faktör değil oyun geliştirmede. Örnek Antichamber. Tek bir kişinin yaptığı Unreal Engine oyunu. 

Kimse sırf Unity kullandığı için başarılı olmuyor. Ben burada dilden ve onun paradigmasından bahsediyorum. 'Memory management' hiçbir dille sağlıklı oyun geliştirilmez.

Oyun geliştirmenin dili C++ dır. Bunu sizin kişisel zevkleriniz değil, milyar dolarlık oyunlar ve  şirketleri belirliyor. Ki önümüzdeki 100 yıl boyuncada bu durum değişmeyecek.

Aksi takdirde dediğim milyar dolarlık şirketler zaten bu dillere geçerlerdi ama 15-20 yıldır geçmiyorlar.

------------------------

Sahtecilik konusuna neden girdiğini bilmiyorum. Kimseye üçkağıtçılık yapın demedim.

------------------------

Son olarak C++ candır, hele de 17/21 sürümleri........

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

@hasato;

Seninle aynı ortamda bulunabilseydik ben işin yazılım kısmını alabilirdim. Unreal ile C++ kullanırdım. Elimden geleni de yapardım. 'C++ Guru' su olmasamda amatör olarak yapardık bir şeyler.

Ama farklı ortamlarda olunca zor olur hocam ya hatta hiç olmaz.

BEn de grafikten zerre anlamıyorum.

SkynetX tarafından 20/Ara/17 17:55 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hasato
    hasato's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

arkadaşlar teknolojiden bahsediyoruz siz hala yan yana olmadan olmaz diyorsunuz dostlar internet üzerinden konferans veriyor insanlar çok yakın gelecekte daha fazlasıda olacak istedikten sonra olur mesafeler sadece bahane dünyanın diğer ucundaki adamla aynı oyunu rakip olarak oynayabileceğim ama aynı ülkede yaşadığım kişi yada kişilerle oyun yapamayacağım bu benim için sadece bahane olur

Ders paylaşımlarıma @hasan safa tosun ( youtube) , @hasato (facebook) adreslerinden ulaşabilirsiniz.
Toplam Hit: 4643 Toplam Mesaj: 37
oyun oyun tasarımı yerlioyun