folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder (Fikir Danışma) Apartmanda Merkezi Isıtma Ücreti Hesaplanması

(Fikir Danışma) Apartmanda Merkezi Isıtma Ücreti Hesaplanması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

merhaba hacilar.

kaldigim sitede (site 2 bloktan oluşuyor) malesef ki binalarda payölçer ya da kalorimetre bulunmuyor. 

bu yuzden site yönetimi gelen dogalgaz faturasini metrekareye bölüp her daireye bir tutar belirliyor.

sormak istediğim bu yasal mı? yasal ise hesaplama nasıl oluyor?

bilgisi olan muritler cevaplarsa çok memnun olurum.

az insan çok huzur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

1. yada son katda oturuyorsan hiçbirşeye karşı cıkma payolcer gelirse 1. ve son kat olursan daha fazla odersin..

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    cybermole bunu yazdı

1. yada son katda oturuyorsan hiçbirşeye karşı cıkma payolcer gelirse 1. ve son kat olursan daha fazla odersin..

çok aydınlandim tesekkur ederim. tum sorularimin cevaplarini verdin.

az insan çok huzur.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pawlow
    Pawlow's avatar
    Erkek

aidat vb şeyler hesaplanırken sitelerde m2 üstünden hesaplanır. ama merkesi sistemde genelde kazana en uzak daireler az ısınır en üst katlar mesela. kalorimetrede olsa ara katlar yine avantajlı olacaktır. metrekare sistemi daha adaletlidir yada fatura herkese eşit bölünecek bizim apartman böyle fakat tüm daireler eşit büyüklükte.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

apo merkezi ısıtmaların hepsinde tutar eşit olarak hanelere pay edilir. Sizin yönetim insaflı davranıp m2 ye pay etmiş. Diyeceksin ki ben evde yakmıyorum altımdaki cayır cayır yakıyor bunun ceremesini niye ben çekeyim? toplu yaşamanın hep avantajı olacak değil ya :D hem alt ve üst katının fazla yakması senin evinin sürekli sıcak kalmasına sebep olabilir. bu yüzden az yakıyor olabilirsin. hiç sesini çıkarma aynen devam et...

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Nasıl olmalı sence...

Yönetici gelip  Hımmm sizin suratınızda çok ısınmış bir ifade var.. %20 fazla vereceksiniz  mı demeli..

Yönetim kurulu böyle karar almıştır.. 

Ama ms binalarbinasinia da işi kaybı daha çok dış cephe'ye doğru olur.. atıyorum binasına izolasyonuna camına katına cephe yonune göre değişir..   tabandan 1kW/m2 soğursa  camdan 4kW dış duvardan 2.5 gibi..    de adamın evi ısınıyor mu

en iyisi pay ölçer.. zorunlu oldu diye biliyorum

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeyQirs
    HeyQirs's avatar
    Erkek

kanka pay olcerinede sokiyim pay olcmeyeninede 350den asagi gelmedi bnm merkezi isinma bu ay hic acmadim ibneligine pay olcerde 2metre kup hareket oldu gene 344 cikti simdi soktu nenesine donla geziyom evde

forumda yazmıyorum artık okuyorum yeter adam olana.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Peki payölçerli sistemde min ödemek için ne yapmak gerekir?

Bina yeni. Payölçerler devreye girmedi daha. 270 lira geldi son ay.

Evin içine kurulu aslında kullanıma hazır gibi görünüyor, biraz kurcaladım.

Giren / çıkan suyun sıcaklığı, aradaki fark(suyun ne ka soğuduğu), anlık debi(saatlik mi dakikalık mı neyse artık kaç metreküp sıcak su geçtiği), total metreküp, bir de kilowattlı bir değer var.

Bunlar nedir? Payölçer nasıl hesaplanır?

Bizim petekler ufacık, sonuna kadar açınca oluk oluk su geçiyor içinden. Metreküp sayacı coşuyor haliyle. Ben de kontrollü olarak minimuma indirdim. Şuan 0,20 m^3 falan geçiyor saatlik. Ama bu sefer de giren/çıkan suyun sıcaklık farkı yükseliyor. Atıyorum 40 derece giriyorsa 31 derece çıkıyor, 9 derecelik bi soğuma.

Faturayı minimumda tutmak için neye göre ayarlamak lazım? Soğumayı mı minimumda tutalım metrekübü mü?

Peki ya kilowatt ne ayak? Neyin kilowattı bu, doğalgazlı merkezi ısıtma var aşağıda.... 

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Abü delikanlı gibi herkesin kapısında sayacı olsun, yaktığı kadar ödesin işte. Ne diye böyle ılık ılık işler yapıyorlar.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Peki payölçerli sistemde min ödemek için ne yapmak gerekir?

Bina yeni. Payölçerler devreye girmedi daha. 270 lira geldi son ay.

Evin içine kurulu aslında kullanıma hazır gibi görünüyor, biraz kurcaladım.

Giren / çıkan suyun sıcaklığı, aradaki fark(suyun ne ka soğuduğu), anlık debi(saatlik mi dakikalık mı neyse artık kaç metreküp sıcak su geçtiği), total metreküp, bir de kilowattlı bir değer var.

Bunlar nedir? Payölçer nasıl hesaplanır?

Bizim petekler ufacık, sonuna kadar açınca oluk oluk su geçiyor içinden. Metreküp sayacı coşuyor haliyle. Ben de kontrollü olarak minimuma indirdim. Şuan 0,20 m^3 falan geçiyor saatlik. Ama bu sefer de giren/çıkan suyun sıcaklık farkı yükseliyor. Atıyorum 40 derece giriyorsa 31 derece çıkıyor, 9 derecelik bi soğuma.

Faturayı minimumda tutmak için neye göre ayarlamak lazım? Soğumayı mı minimumda tutalım metrekübü mü?

Peki ya kilowatt ne ayak? Neyin kilowattı bu, doğalgazlı merkezi ısıtma var aşağıda.... 

Şimdi  enerjinin birimi Joule veya Calori ile ölçülür .. ikisi de enerji birimidir.. Calori "Enerji" kavramının "ısı" olark ilk ortaya çıktığı yıllarda tanımlandığı için daha çok ısıtma işlerinde kullanılır fakat artık terkediliyor.. Joule ise "iş" birimidir yani kuvvetin yönü doğrultusunda aldığı yol..

Orta okuldan hatırlayacağımız üzere

İş = Kuvvet x yol

1kg demiri 2metre yükseğe çıkardığımızda ( yer çekimi kuvvetine karşı iş yapabilmek için ) w=10Nx2=20Newton.metre= 20Joule iş yapmış oluruz

bilim adamları  bir sisteme -öreğin piston silindir düzeneği- iş yaptırabilmek için ısı enerjisi vermek gerektiğini keşfetmişler.. yani 

enrjideki değişim= iş

iş=enerji                [ E=MC^2 nin atası ]

ister 0.5 sn de ister  50 snde kaldırın bu iş değişmez

yapılan işin ya da enerji transferinin zamana oranı ( saniyede  kaç joul ya da Calori iş - ısı ürettiğniz) Fizikte Güç olarak tanımlanır birimi Watt=Joule/sn

Jolue günlük ya da senelik ihtiyaçlarımız için çok küçük bir enerji birimidir

onun yerine kiloWattxSaat kullanılır

yani 1 kiloWatt gücünde bir güç-ısı üretrecinin ( saniyede 1000 Joule üretren üretecin) 1 saatte ürettiği ısı cinsinden  ( ışık yılı gibi , ışığın bir yılda gittiği mesafe gibi )

İster elektrik olsun ister doğal gaz olsun faturanız kW.h fiyatı  olarak hesaplanır

Pay -ısı ölçerler de suyun giriş çıkış arasındaki sıcaklık farkını ve su debinizi ölçüp

Q=mc delta T bağıntısından radyatörün odaya bıraktığı ısı enerjisini ölçüyor

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

Bizde de termal yani sıcak su var. Kalorimetre de var.Var da noluyo amk

Geçen ay

2500m3 yakmışım 180lira ödedim

bu ay

900 yakmışım 110 lira ödedim

Manisa büyükşehir boktan bi program yapmış oraya değerleri girip hesaplatıyoruz ne çıkarsa onu ödüyoruz.

elektrikte suda yaptıkları gibi herkesi ayrı ölçüp faturalandıramıyor mu koca büyükşehir.

Senin soruna gelecek olursak hesaplama şu şekilde yapılıyor:

Isı bedeli + ortak alan + bakım onarım ücreti toplanıp sabit olan katsayılarla çarpılınca ödemen gereken fiyat ortaya çıkıyor. Örneğin www.somabis.com kafadan değer girip bi bakıver. Ben koddan filan anlamam sistemin hesaplama algoritmasını kod bilginle filan çekersin herhalde sen ordan.

termalde yasala dayandırmışlar ama sizin doğalgazda kurum napmış bilemem

Toplam Hit: 1951 Toplam Mesaj: 11
merkezi ısıtma kalorimetre payölçer