folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Finans & Muhasebe Uzmanlarına Alacak Devir Hızı Hakkında Soru

Finans & Muhasebe Uzmanlarına Alacak Devir Hızı Hakkında Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SoloTurk
    SoloTurk's avatar
    Erkek

Merhaba Arkadaşlar,

Müşteri bazlı ortalama tahsil sürelerini hesaplıyorum. Örneğin ben adama kaç gün vade vermişim; ama adam ortalama kaç günde borçlarını kapatıyor bunun peşindeyim, çünkü firmam likidite sıkıntısı yaşıyor.

Aşağıda müşterilerimden biri. Baktığınızda iş öncesi peşinat almışım. Sonra satışı gerçekleştirmişim. Geri kalanının 41 gün sonra tahsil etmişim.

Ama Alacak Devir Hızını hesaplayıp, ortalama tahsil süresini (gün sayısı / alacak devir hızı formülü ile) hesapladığımda bu adamdan -8 gün (tüm borcunu ortalama olarak 8 iş günü öncesi kapatıyor) olarak sonuç alıyorum. 

Ben bu tabloyu nasıl yorumlamalıyım?

Alacak devir hızı vadesi kısa olan ve tüm alacağı tahsil edilen durumlarda hatalı sonuç mu veriyor?

Ortalama Tahsil süresini hesaplamak için yanlış bir formül mü izliyorum?

Teşekkürler.

Oksijen, belki de yavaş yavaş öldüren bir zehirdir...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

Hocam bunu müşteri bazlı yapman doğru olmaz. Toplam net satışlar/ortalama ticari alacaklar olacak bildiğin gibi, çıkan sonuç x diyelim 360/x senin ne kadar sürede tahsil ettiğin olacak. 

Müşteriler için durumlar farklı olduğundan ortalama bi değer çıkar. Müşteri bazlı zaten bu formülü uygulamayı yapmak manasız olacaktır ve tek başına anlam ifade etmez. 

Likitide sıkıntısı için sadece devir hızı sonuç vermez. Bu arada sen şirket sahibi misin, muhasebeci mi ona göre yazalım :)

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SoloTurk
    SoloTurk's avatar
    Erkek
    heza bunu yazdı

Hocam bunu müşteri bazlı yapman doğru olmaz. Toplam net satışlar/ortalama ticari alacaklar olacak bildiğin gibi, çıkan sonuç x diyelim 360/x senin ne kadar sürede tahsil ettiğin olacak. 

Müşteriler için durumlar farklı olduğundan ortalama bi değer çıkar. Müşteri bazlı zaten bu formülü uygulamayı yapmak manasız olacaktır ve tek başına anlam ifade etmez. 

Likitide sıkıntısı için sadece devir hızı sonuç vermez. Bu arada sen şirket sahibi misin, muhasebeci mi ona göre yazalım :)

Hocam çok haklısın.

Müşteri bazlı ortalama çıkarmak çok manasız görünüyor. 

Şirket sahibi de değilim, muhasebeci de hocam. İhracatçıyım. Ama Finans Departmanı ile bazı uyuşmazlıklarım var. Onu çözmeye çalışıyorum.

Edit: Teşekkür ederim yardımların için bu arada hocam. Çok sağ ol.

SoloTurk tarafından 17/Kas/17 21:42 tarihinde düzenlenmiştir

Oksijen, belki de yavaş yavaş öldüren bir zehirdir...
Toplam Hit: 1079 Toplam Mesaj: 3
muhasebe finans