folder Tahribat.com Forumları
linefolder Grafik - Animasyon - Flash - 3D Modelleme
linefolder Flash Actionscript 3'Ten Anlayan Müridler İçeri

Flash Actionscript 3'Ten Anlayan Müridler İçeri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vayhayvanvay
    vayhayvanvay's avatar
    Erkek

Bir eğitim CD'si işi aldım ve projemde aşağıda vermiş olduğum linkteki örnek dosyaya geniş yer vermem gerek. Özetlemek gerekirse, olayımız flashta kalemle yazı yazdırma efekti. Aşağıda örnek .fla'da verilmiş ama benim bu dosyadaki yazı fontunu değiştirmem gerekiyor. AS3'ten pek anlamam, bütün kodları inceledim, fontu nasıl ve nereden değiştirebileceğimi çözemedim. Nolur yardım edin müridler, bu benim işim için çok önemli. Şimdiden teşekkürler.

İlgili konu:

http://www.ffiles.com/flash/miscellaneous/writing_pensil_2696.html

.fla dosyası indirme linki:

http://www.ffiles.com/download/writing_pensil_2696.zip?key=78662973e669c76ef2ad356d50eb335a

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

dostum hangi fontta yapacaksan o fontun bütün harflerinin çizildiğini gösteren movieclip şeklinde teker teker kaydedeceksin. Yani o harfleri ilk önce elinle teker teker çizilmiş gibi oynayan movie clipler oluşturman lazım.  Daha sonra klavyeden tuşlara basıldığında if kontrolu yada switch case kontrolu ile hangi tuşa basıldıysa o movie clipi en son eklenen movieclipin yanında sahneye ekleyip oynatacaksın. Bu şekilde sanki sahnede yazı yazılıyormuş gibi görünecek te. Eğer actionscripti bilmiyorsan işin biraz zor tabii..

CEO tarafından 27/Ağu/12 11:46 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vayhayvanvay
    vayhayvanvay's avatar
    Erkek

hocam dosyada bulamıyorum adamın yaptığı harfleri. sadece actionscriot var library'de bi numara yok.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

indiremedim dosyayı başka yere upload et bakayım.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shock56
    shock56's avatar
    Erkek

Dostum burada Fontu değiştirmen zor. Çünkü her karakterin çizimini kordinatlarla tek tek yapıyor. Writing.as dosyasını incelendiğinde bu görünüyor. Writing fonksiyonunda her harfin bir şekilde kordinatlarını oluşturmuş. Daha sonra bu konumlara göre WritingOneCharacter fonksiyonunda çizim yapıyor. (lineTo,MoveTo)

Mesela P harfi için şöyle kod yazmış. Açıklamasını da yukarıda vermiş.

// [Nr. Character] [font, CharacterWidth, XBegin1, YBegin1, Draw LineTo +dxi, +dyi, ..., -9992, 0 = Up Pencil   -9993, 0 = Down Pencil -9999 = End]

Bu açıklamaya göre rakamları değiştirirsen yeni bir font oluşur.

Characters[[80][0]] = ["P", 16, 0, 8, 0, 3, 0, 3, 0, 3, 0, 3, 0, 3, 0, 3, 0, 3, 0, 3, -9992, 0, 0, -8, 0, -8, 0, -8, -9993, 0, 3, 0, 3, 0, 3, 0, 3, 0, 2, 1, 1, 1, 1, 2, 0, 2, 0, 2, -1, 2, -1, 1, -2, 1, -3, 0, -3, 0, -3, 0, -3, 0, -9999];

Eğer interaktif yazılar oluşturmayacaksan, statik bir yazı oluşturacaksan bu yönetimi kullanmana gerek yok bence. Direkt movieclip oluşturarak bunu yaparsan daha kolay olur.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vayhayvanvay
    vayhayvanvay's avatar
    Erkek

evet hocam öyle gözüküyor. adam çıldırmış :) ilginiz için çok teşekkür ettim hepinize.

Toplam Hit: 846 Toplam Mesaj: 7