folder Tahribat.com Forumları
linefolder Android - IOS Programlama
linefolder Flash İle Android İphone Uygulama Ve Oyun Geliştirme

Flash İle Android İphone Uygulama Ve Oyun Geliştirme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vayhayvanvay
    vayhayvanvay's avatar
    Erkek

değerli müridler ben halihazırda flash biliyorum ve flash oyunlar da yapıyorum (adobe flash cs5) ama bunları android ve ios'ta oynanabilir kılmak için tam olarak ne yapmam lazım? saqeslanger adlı mürid geçen ay bi eğitim seti linki vermiş onu indiriyorum şimdi, merak ettiğim şey şu: ben as2 biliyorum as3 hiç bilmiyorum. android ve ios için as3 bilmem şart mıdır? şartsa as2 ile yaptığım oyunları as3 şekline dönüştürmem, kodları düzeltmem çok mu zor? genellikle kodların içeriği hittest, gotoandplay tarzı. yardımcı olabilecek mürid varsa şimdiden teşekkürler..

not: iphone app developer'a kayıt olmayı falan sormuyorum hocalar, yapım aşaması kısmındayım, yayın aşaması önemli değil.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Teknolojiden çok anlamam ama, iphone da flash player yok heralde ya :/ ?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vayhayvanvay
    vayhayvanvay's avatar
    Erkek

yok usta bu flash playerla ilgili bişey değil zaten.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mc_cO_By
    Mc_cO_By's avatar
    Erkek

Hocam, CS5 üzerinde zaten doğrudan iOS için uygulama geliştirebilirsin. Ayrıca yanılmıyorsam eski çalışmalarını da iOS uyumlu olarak export edebiliyor olman gerek. Bu Apple tarafından 2010 yılının sonunda alınan bir kararla mümkün kılınmıştı.

Flash üzerinde, New>iPhone OS seçerek, basit bir deneme yapabilirsin.

Android ile ilgili malesef bilgi sahibi değilim, o konuda yorum yapamıyorum.

--

Ben yine de Flash yerine gamesalad, box2d, Unreal Engine, Unity vb oyun/fizik motorlarını/geliştirme platformlarını kullanmanı öneririm. Bir çoğu iOS/Android'i aynı anda destekliyor.

Mc_cO_By tarafından 14/Eki/12 03:23 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emuxa
    emuxa's avatar
    Erkek

Unity 3d arkadaşım çok kaliteli bir yazılım rahatlıkla iphone için de android için de vs için de oyun yapabilirsın biraz zor ama :)

01100101 01101101 01110101 01111000 01100001
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

Öncelikle Action Script 3 öğreniyorsun.

yayınlama değil yapım aşamasını merak ediyorsan, ilk vereceğim öğüt şudur.

#Kullandığın her kütüphanenin ve fonksiyonunun cihazının mevcut AIR player'ı tarafından desteklendiğine emin ol. Aşağıdaki adresten kontrol edebilirsin.
    (http://help.adobe.com/en_US/FlashPlatform/reference/actionscript/3/index.html)

hittest sistemleri bayağı kötü, AS3 te collision geliştirilmiş, artık her şekilden nesneyi kutu gibi algılamıyor sınırlarını dikkate alıyor.

as2 yi dönüştürmen zor değil şahsen çok yaptım, sadece sıkıcı.

Son olarak oyun motoru tavsiyesi. BOX2D iyidir bone'lar vs. ayrıntılı çalışırsan ayrıntılı fizik motoru sonucu alırsın fakat benim tercihim pek bilinmeyen Starling Framework, Unity'ye ve lisans masraflarına bulaşana kadarda Flare3D motorunu kullanırım Flashta.

Unity mobil için muazzam bu arada, bende yeni yeni öğreniyorum birkaç ay oldu başlayalı, bir çok kompleks oyunu yaratabilirsin ve bu sırada sınırsız tutorial kaynağına hatta ödersen A* Pathfinding Algorithm gibi işini kolaylaştırıcak kaynaklara da ulaşabilirsin.

Test konusunda Flash'ın emulatorleri var onlar sana uygulamanı test etme olanağı sunuyor, Normal veya landscape görüntüye, accelometter testine kadar istediğini yaparsın.

Son olarak kesinlikle tüm uygulamaları OOP yaz.

Toplam Hit: 1541 Toplam Mesaj: 6