Flash Mı Html5 Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hast
    Hast's avatar
    Erkek

Adobe flash'ı bırakmadığı,

Facebook emmi uygulamalarını flash la yaptığı

google clicktag olayı bitmediği

sürece flash bitmez hacı meretin 3.0 ı çıktı ben 2.0 biliyorum halen iş buluyorum.. :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek

Tamda bende bu konu ile ilğili bir bilgi paylaşaçaktım denk geldi. :) Neyse arkadaşlar ben bir büyük bir otelin web sayfası ile ığraşıyodum müdür bey bu sabah Ipad de gözükmediğini söyledi ne yapabiliriz diye bende google amcaya sordum bir sayfa buldum swf uzantılı flash dosyasını yüklüyorsunuz size html5 formatına çeviriyor.Ipad de gözüküp gözükmeyecegine bakmadım işallah gözükür.

Belki böyle bişey arayan arkadaşlara yardımcı olur.

http://www.google.com/doubleclick/studio/swiffy/

Bide bu sayfada program var indirdim ama ne işe yaradıgını anlamadım.Bilen varsa açıklayabilirmi.....

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdiburak
    erdiburak's avatar
    Erkek

Aldıgım egitim setinde html ve css(tablosuz) ve PS kullanımını ogrendım. FW bitmek üzere sonra cs5 flah anlatılıyor.bu gun yarın baslarım :D html5 e merakım vardı ama şimdilik flash ögrenelimde  html5'i kalsın. :D

Hayırlısı diyelim html resmi olarak sunulmadan net bişey soylemek dogru olmaz sanırım.

| GTP | TBT | Desinatör | icrypex.net | Turknet = XMP85HC93OKM
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sezeruludag
    sezeruludag's avatar
    Erkek

musa-90 bunu yazdı:
    -----------------------------

Google'ın verdiği güzel bir servis fakat herzaman Pro. değil malesef oyüzden istediğin sonuçları alman pek mümkün değil :) Şansını dene derim 

Konuya gelirsek HTML/CSS bunları öğrenmeden web işine girmeyi nasıl düşünüyorsun merak ediyorum aslnda :) Web zaten bu diller üzerine kurulu HTML5 bilmek yada onunla birşeyler yapmak güzel fakat malum bizim hala Tarayıcılarla ilgili çok büyük bir sorunumuz olduğu için HTML5 şuanlık pek cazip değildir. Flash konusunda ben tavsiye etmiyorum şahsen

Web işinide sırasıyla yaparsan 1 seneye tamam :)

HTML
    CSS
    JS
    PHP veya ASP/ASP.Net artık sen hangi dili seçersen HTML5'te sen bunları biliyorken onuda öğrenmiş oluyorsun :)  

Hatasız Kod Olmaz... :)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    musa-90
    musa-90's avatar
    Erkek

sezeruludag bunu yazdı:

musa-90 bunu yazdı:

Google'ın verdiği güzel bir servis fakat herzaman Pro. değil malesef oyüzden istediğin sonuçları alman pek mümkün değil :) Şansını dene derim 

Konuya gelirsek HTML/CSS bunları öğrenmeden web işine girmeyi nasıl düşünüyorsun merak ediyorum aslnda :) Web zaten bu diller üzerine kurulu HTML5 bilmek yada onunla birşeyler yapmak güzel fakat malum bizim hala Tarayıcılarla ilgili çok büyük bir sorunumuz olduğu için HTML5 şuanlık pek cazip değildir. Flash konusunda ben tavsiye etmiyorum şahsen

Web işinide sırasıyla yaparsan 1 seneye tamam :)

HTML
    CSS
    JS
    PHP veya ASP/ASP.Net artık sen hangi dili seçersen HTML5'te sen bunları biliyorken onuda öğrenmiş oluyorsun :)  

Hocam doğru söylüyosun bu tür cevirme programı/sitesi gibi yerler olsada bilmek daha iyi ama ben html,css,php, filan hallettikte js kaldım bildiginmiz güzel anlatımlı derslerin bulundugu site yada kaynak var mı acaba ...

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

flash öğrenmek istiyosan html+css lazım değil ama zaten sentaks %90 aynı javascriptle. AS demek JS demek zaten.

Flash + Java berbat olur, neden dersen, optimizasyondan değil, ekonomik ve iş alanı nedeniyle. Yani php hostlar varken sudan ucuz kimse sırf java kullanılmış diye projede o kadar para bayılmak istemez. PHP + Flash idealdir deli gibi de iş bulursun.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

uzun süreden beri söylüyorum, flash bitiyor diye.

Millet ısrarla yok bitmedi, ölmedi diyor. Gelecek mobil cihazlarda, gelecekte linux v.s. diyordum.Durum ;

http://mashable.com/2011/11/09/its-official-flash-mobile-player-is-dead/

Türkçesi : adobe flash player , mobil için geliştirmeyi dururacak.Yani ?

Yanisi şu : steve jobs bir kez daha haklı çıktı. Yanisi şu , flash artık tehlike altında.. html+css+javascript öğrenene kadar flash öğrenirim diyebilirsiniz. fakat google dostu olmaktan uzak olacak. Ve ne işinize yarayacak ki ? java'yı seçmeniz daha mantıklı.

Ben flash'ı seçmek saçma. Çünkü alanları farklı bana kalırsa.Flash vektör tabanlı animasyon sağlıyor. Html ise webtasarımında işe yarıyor. üstleik javascript öğrenirseniz ; oyun programlamada işinize yarayacak.

Yani ??

Neden html vs flash oalyına girdiniz anlam veremiyorum. Hele hele html5 vs flash olayına niye girdiniz hiççç anlam veremiyorum. Google apileri ile bir sürü şey yapabilirsiniz html5 te. Ses tanıma, ufak çapta database vs.. vs..

Bana kalırsa şu dakikadan sonra web tasarımı vs.. işleri için flash'a yönelmek saçmalık ötesidir. Sistemi yoran, iğrenç birşey flash. Flashtan tiksindiğim kdar hiçbir teknolojiden tiksinmedim (evet net teknolojisi ve microsofttan bile). Linux+flash ile ne çektiğimi çok iyi biliyorum. Fanların nasıl soğutmak için yüklendiğini vs..

http://www.aliogul.com/blog/2010/06/29/html5-vs-flash/

ikisi bana göre aynı kategoride değil. Flash'ı web işlerinde kullanmak tam bi amatör işi. Ne performanslı, ne google dostu nede mobil cihazlara yönelik.Bu yüzden webtasarım için flash flash demenizi tam bi saçmalık örneği olarak görüyorum.

html5+css3+javascript'ten şaşma. Hatta php'yede bulaşma direkt python ve django'ya geç derim. Şu an 3 projem var. Blogumuda kodluyorum ve nerdeyse bitti. Fakat bazen o kadar aptalca hatalar veriyor ki, djangoya geçsem mi diye düşünmeden edemiyorum.

markafoni gibi mükemmel bir site django tarafından hazırlandığını görünce bide.... 5 sene içinde webtasarım konusunda django büyük işler başaracak.

Yerinde olsum flash mı ? yoksa... demezdim bile.. Hele hele webtasarımı işleri için.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hast
    Hast's avatar
    Erkek

microsoft son bi flash' a rakip olarak silver çıkartmıştı ne oldu o bilen varmı?

Html5 bir çok borwser tarafından desteklendiği söylenen fakat tam kesinleşmeyen bir dil şu sıralar, daha tam bitmiş bile değil onun 3-5 senesi rahat var bence ki 3 sene önce duymuştum galiba html5 olayını...

Flash biter nasıl biter ; Adobe bitirir isterse oda, yoksa istese adobe apple' ı ilk versiyonda satışlarını yerin dibine sokar özelliklede türkiyede Apple pc (mac) satış nedeni ülkemde grafik uygulamalarında güçlü olması ve adobe de onun en güçlü destekçisi, yani buda demek oluyorki aslında danışıklı dövüş, bunlarınkisi, adobe artık flash' dan  sıkıldığında yeni versiyonda çıkartmaz yeni playerde ve bitiri verir flash'ı

Flash bitmez ?? Nedenmi?

facebook uygulamaları bile buna yeterli bir sebep, belleği çok kullanıyormuş, şuymuş buymuş yok efendim cep telefonu açmıyormuş, google aramıyormuş...

Dahada sebep istersen, FLV diyim he birde CS5 le gelen mkv .vs oynatma desteği..

Dailymotion youtube milliyet sabah o bu şu site video siteleri ve flash'ın internet üzerinden oynanıcak oyunları kolayca yapabilmesi...

Bütün dillerle kardeş olması dışarıya çok rahat veri yollaya bilmesi ister get ister post ister externalinterface... ASp, aspx,php, C ve türevleri C++ C# delphi, flash ın masa üstü uygulama geliştirmesi felan, sayıyorum bitmiyor sebepler.

Sence bitermi ? Youtube kapanır facebook kapanır dailymotion çökerse bi nebze... sayısız yetişkin içerikli erotik sitelerde buna dahil..

Google flashı arar meraklanmayın :) 2 div atıp positon:absolute yaparsın body e 2 satır html yazarsın atarsın div i 100000 lere olur biter artık flash da aranır olur... Tamam 2 iş ama insanlar beğeniyor flash sitelerin jan janını

Yani kısacası flash'ı sen ben yada apple felan bitiremeyiz onu bitirse bitirse Adobe amca bitirir..

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

facebook muş daily imiş felan hikaye hocam flash çok kan kaybetti ve kaybetmeyede devam ediyor 

video player mi ? inan html5 ( http://www.youtube.com/html5 ) daha modern 

adobe zaten mobilden desteğini çektiğini duyurmuştu

bi dönem flash kullanılacaktı net aleminde kullanıldı ve tarih olma yolunda devam ediyor 

belki yıllar sonra flash slider yaparak maziyi canlandırırız kişisel sayfalarımızda tabi bu süre 3-5 yıldan çok daha fazla olur

html5 gib bir i devrimin flash gibi ucube bi çöplükle kıyaslanmasınıda kendime açıklayamıyorum gerçekten 

snnyk.com - code is poetry all that i know...
Toplam Hit: 2508 Toplam Mesaj: 20