folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Flaşör Lamba Nasıl Yapılır(İşitme Engelliler İçin)

Flaşör Lamba Nasıl Yapılır(İşitme Engelliler İçin)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheBattal
    TheBattal's avatar
    Erkek

Selam mürid(e)ler. Anne ve babam (kayın parantezinde) işitme engelli. Evde zili çaldığımızda 10 dakika kapıda kaldığımız çok oluyor. (Telefon-mesaj falan demeyin babam genellikle 3G görüştüğü için veya telefon görüş alanlarının dışında olduğunda ulaşmak imkansıza yakınsıyor) Bunun için zil diyafonuna bir yanıp sönen lamba takayım ki görsel olarak farketsinler diyorum zilin çaldığını. Bunu da DIY kafasıyla yapmak istedim. Malum ziller 12v çalışıyor. Bunun için nasıl bir devre veya eleman alabilirim/yapabilirim? Direkt olarak flaşörlü çalışan lamba bulunur mu? Arabalar için olabilir diye geldi aklıma ama çok ilgili değilim o tarz aksesuarlarla.

İlgisi/bilgisi olanlardan yardım bekliyorum bu konuda.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

Çizeyim şunu. Akşam bi devre koymaya çalışayım 

Edit = Hemen acilse bi röle al hocam(5v-12v). O diyafon mu oluyor ne diyorlar bilmiyorum öten zimbirti. Onun içini açıp hoparlöre giden kablolarsan ya paralel çek ya da direk roleye gir. Artık kapı çalınca role devreyi tamamlayacak. 220 yi alip roleye bagla, cikisida bir flasor olur lamba olur ne istersen. Büyük ihtimal ses melodili çalıyordur.ona göre role çek bırak çek bırak yapacaktir. Yanip soner yanıp soner zile göre. Maliyet 3 tl

baristbt tarafından 30/May/16 14:54 tarihinde düzenlenmiştir

http://www.leyladansonra.com/
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheBattal
    TheBattal's avatar
    Erkek
    baristbt bunu yazdı

Çizeyim şunu. Akşam bi devre koymaya çalışayım 

Edit = Hemen acilse bi röle al hocam(5v-12v). O diyafon mu oluyor ne diyorlar bilmiyorum öten zimbirti. Onun içini açıp hoparlöre giden kablolarsan ya paralel çek ya da direk roleye gir. Artık kapı çalınca role devreyi tamamlayacak. 220 yi alip roleye bagla, cikisida bir flasor olur lamba olur ne istersen. Büyük ihtimal ses melodili çalıyordur.ona göre role çek bırak çek bırak yapacaktir. Yanip soner yanıp soner zile göre. Maliyet 3 tl

Çok acil değil o kadar, kendim bir proje olarak geliştirdim ama yaparsam çok hoş olacak, çok rahat edecekler.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pompaci
    pompaci's avatar
    Erkek

hocam tam 12 voltsa araç aksesuarcılarında çakar lambalar var onlardan al tak istediğin yere işini görür.

hayat boş pompala çoşşş :):)...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

555 entegresiyle rahat yapılabilir. 

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheBattal
    TheBattal's avatar
    Erkek

Multimetre aldım, gidip ölçeceğim bugün-yarın ama biz 12v üzerinden düşünelim. Bu arada 555 entegre nedir ki? çok meraklandım ama elektronikten anlamam hiç.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Hocam zor bisey yok aslinda zilin hoporlor cikisina bitane transistor koy ucuna. diger uca 12v ver cikisa 16v 1000mf kondastor koy kondanstorun cikisinada 12 v serit led bagla veya herhangi bi oto aksesuarcidan 12 v la calisan malzeme al olsun bitsin.

Yada 16 v en yksek micro faradli bi kondanstor bul 12v ucuna onu bagla ucunada serit led bagla led birazdaha uzun yanar yan son yapmamis olur.

Yada oyuncakcilardan bi oyuncaklara bak isikli oyuncaklar oluyo bikere dokundugunda bisuru yanip sonen onlardan al zilin hoporlor veya dingdongsa manyetiginden bi kablo cek bagla oraya kendi kendine calisir zile bastiginda

Yada 555 entegresi:)

delimiyim ben?
Toplam Hit: 1225 Toplam Mesaj: 7
lamba devre diy 12v flaşör