folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Fpga Nedir Ne Amaçla Kullanılır? Tavsiyelere İhtiyaç

Fpga Nedir Ne Amaçla Kullanılır? Tavsiyelere İhtiyaç

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

var. Kullanıyor musunuz? Kullandığınız kit? Vhdl mi verilog mu? Tr de bulabileceğim kit var mı?

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Türkiye'de baya bir seti bulabilirsin ben Xlinx Spartan serisiyle başlamıştım dil olarak okulda verilog öğretiyorlarda ben daha sonra vhdl'ede baktım ama nedense verillog kadar sarmadı. Dillerden çok mantık devrelerini iyi anlamış olmak ve elektronik bilgisi önemli, elektronik bilgisi önemli çünkü taktığın pin veya gelen bir feedback'in geçikmesi bile çok farklı sonuçlara sebep olabilir. 

FPGA dersi alırken hocamız bildiğiniz programlamayı unutun demişti çok haklıymış. Daha çok gerçek zamanlı uygulamalar için ideal. İletişim ve askeride çok kullanılıyor.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

olayı iyice kavramaya başladım.

Şimdi anladığım kadarıyla verilog benim için en uygunu.

Bu FPGA dediğimiz şey aslında paralel çalışan mantık devresi elemanlarını programlamayarak elektronik ürünlerini prototiplemeye yarıyor. Paralel çalışıyorlar çok hızlılar, üretimde hızı arttırıyor yanlış anlamamışım değil mi? Bir işlemciyi tasarlayabiliriz mesela bu FPGA sayesinde. Aslında normaldede FPGA'sız da tasarlarız ama bu şekilde çok çok kolay ve masrafsız tasarlamış oluyoruz...

Arduono veya PIC de prototiplemeye yarıyor ama asıl amacı farklı. Bunlar devre elemanlarını kontrol ediyor. Tam farkı açıklayamıyorum ama fpga ile bu microkontrolcüler kullanımı amacı farklı olan şeyler. Ama mâliyet farklarını oluşturan şey nedir bilmiyorum çok aşırı derecede fiyat farkı var aralarında.

Sorunlarıma geleyim...

1-)Bu FPGA geliştirme kitleri niye bu kadar PAHALI. Hatta AŞIRI pahalı?

2-) Türkiye'de cizgi hariç başka yer yok mu? Örneğin :

https://market.cizgi.com.tr/product/education/altera-de2-115-academic

Mesela bu alet aşırı derecede pahalı. Aynı ürün resmi sitede:

http://www.terasic.com.tw/cgi-bin/page/archive.pl?Language=English&No=502

resmi sitelerinde 309 dolar (toptan almadıklarını, perakende aldıklarını düşünüyoruz yersen...)

Burada 1400 TL

Hadi kdv desen 364 dolar eder.

1050 TL etmesi lazım.

hadi 50 tl nakliye diyelim.

1100 tl olsun.

300TL kâr nedir? Aşırı derecede pahalı kazık var.

Daha ucuz Türkiye'de satan yerler yok mu?

Bu arada saolun verdiğiniz bilgiler için.

DrKill tarafından 06/Kas/15 03:02 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

FPGA'nın tek işlevi paralel çalışması değil aynı zamanda onda da prototip oluşturabiliyorsun. Direk ASIC chip tasarlamadan önce FPGA ile geliştirip test edebiliyorsun. 

1)İstersen böyle komple bir kit yerine nano ile başla en azından dil ve yapıya hakim olursun. Ek olarak FPGA'e nasıl devre elemanı bağlanır onuda öğrenirsin.

2)Robitshop, robotistana felan bakabilirsin ama sanmıyorum.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    clogu
    clogu's avatar
    Erkek

Hocam altera siklon 2 yada 3 tu sanirim eylul gibi bakmistim aliexpress e 200dolardi. Simdi link koyayim diyr tekrar baktim ama tesarikciyle gorusun dio. Mesaj attim fiyat gelirse paylasirim tekrar. Ama eylul gibi 200-300 usd idi fiyatlar en ucuz kitlerde.

Birde bu uni ler kitleri filan degistrince eskileri napiyor bilen var mi? Belki 2. El satisi vardir." xxx universitesi bilgisayar muhendisliginden cikma pc"  ilani gormek isterim.

Toplam Hit: 859 Toplam Mesaj: 6
fpga