folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Framework Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

Framework Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

Framework Nedir?

Daha önceden hazırlanmış, denenmiş, test edilmiş ve kullanım için uygun olan, üzerinde oynama yapılabilen kod dokümanlarına framework denir. Framework kullanarak iş yükünüzü belki de yarı yarıya azaltabilirsiniz. Günümüzde tasarlanan birçok projenin dörtte üçü framework kullanılarak yapılır. Bunun en büyük sebebi daha önce denenmiş olması ve üzerinde oynama yapılabiliyor olmasıdır. Bu sayede bütün kodları, en baştan tekrardan yazmak yerine hazır olan kodları alırsınız ve üzerinde oynamalar yaparak isteğinize göre modifiye edebilirsiniz. Bu hem güvenlik açısından riski azaltır, hem de iş yükünü oldukça hafifletir. Frameworkler arayüz çalışmalarında, arka plan işlemlerinde ve mobil uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Elbette ortaya çıkaracağınız proje için her ayrıntıyı kendiniz hazırlamak istiyorsanız, framework kullanmamakta serbestsiniz.

Neden Framework Kullanılmalıdır?

Framework kullanımı daha önce de bahsettiğimiz gibi öncelikle işi yükünüzü oldukça hafifleten bir detaydır. Bunun haricinde özellikle web sayfası tasarımlarında uyumluluk problemleri, fizibilite sorunları gibi karşınıza çıkabilecek oldukça doğal problemleri rahatlıkla atlatmanızı sağlar. Bu problemlerin her biri ile kendiniz uğraşmanız hem vakit kaybına yol açacaktır hem de bu problemleri çözmek oldukça yoğun bir bilgi birikimi gerektirmektedir. Bu nedenle daha önceden zaten çözülmüş olan bir problemi bir daha en baştan çözmeye çalışmak verimsizliğe yol açmaktadır. Bu noktada, genellikle proje teslim zamanları ön plana çıkmaktadır. Yazılım ile ilgili işlerde genellikle bağımsız çalışan sayısı azdır ve şirketlere bağlı çalışanların da teslim etmeleri gereken bir proje zamanı bulunmaktadır. Teslim zamanlarına yetişebilmek adına Framework kullanımı, işinizi kolaylaştıracaktır ve hata sayısını azaltacaktır.

Aynı şekilde mobil uygulamalarda da yoğun olarak framework kullanılmaktadır. Benzer yapıya sahip oyunlarda veya uygulamalarda kodları en baştan yazmak oldukça verimsiz bir yöntemdir. Bu nedenle daha önceden test edilmiş ve güvenliği onaylanmış frameworkler kullanmak çok daha yararlı olacaktır. Hatta özellikle mobil uygulamalarda hata alma olasılığı oldukça yüksek olduğundan framework kullanımı daha yaygındır.

Dezavantaj olarak sayabileceğimiz bir unsur ise çok karmaşık yapıda olabilmeleridir. Aynı zamanda her yazılımcının kendine has bir kod yazma biçimi vardır ve bulacağınız framework kendinize uygun olmalıdır.

hep duyuyordum framework ama ne olduğunu bilmiyordum, öğrenmiş oldum. benim gibi mürid vardır, tabiki alıntıdır (((:

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

C, bir ASM frameworkü müdür?

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lupin
    Lupin's avatar
    Erkek

seni böyle hala bilgiye aç bir şekilde görmek beni bu hayatta vazgeçilmez şeylerin olduğuna inandırıyor. 

sen hep iyi yaşa be adam!

Rus ile aldatmayanı etmeli takdir,tek biri ile uslanmayanın hakkı köçektir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Lupin bunu yazdı

seni böyle hala bilgiye aç bir şekilde görmek beni bu hayatta vazgeçilmez şeylerin olduğuna inandırıyor. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    Lupin bunu yazdı

sağolun müridler (;

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    Caliber bunu yazdı

C, bir ASM frameworkü müdür?

anlayamadım |:

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

Çok teşekkürler hocam. Cocos2d-x'in ne olduğu şimdi oturdu kafama.

HACKEROKAN!
Toplam Hit: 1081 Toplam Mesaj: 7
framework nedir