Fransa OVH'te Büyük Yangın

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cicosz
    cicosz's avatar
    Erkek

Benim siteler de gitti :( Tarafıma yapılan açıklamanın bir bölümü şu şekilde:

... hizmetinizin bulunduğu Avrupa lokasyon fr-ghost isimli sunucumuzun da bulunduğu OVH verimerkezi binasında yangın çıktığı bilgisine ulaşmış durumdayız.

Yangın hizmetlerinizin sağlandığı sunucuların bulunmakta olduğu sistem odasında çıkmamış olup, herhangi bir kalıcı hasar beklememekteyiz. OVH verimerkezi tarafından ilgili bölgedeki hasar giderildikten sonra tekrar servisin sağlanacağını düşünmekteyiz.

En kötü senaryoda, tamamen harici olarak yedeklenmiş haftalık yedeklerinizin var olduğunu da belirtmek isteriz.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek
    cicosz bunu yazdı

... hizmetinizin bulunduğu Avrupa lokasyon fr-ghost isimli sunucumuzun da bulunduğu OVH verimerkezi binasında yangın çıktığı bilgisine ulaşmış durumdayız.

Yangın hizmetlerinizin sağlandığı sunucuların bulunmakta olduğu sistem odasında çıkmamış olup, herhangi bir kalıcı hasar beklememekteyiz. OVH verimerkezi tarafından ilgili bölgedeki hasar giderildikten sonra tekrar servisin sağlanacağını düşünmekteyiz.

En kötü senaryoda, tamamen harici olarak yedeklenmiş haftalık yedeklerinizin var olduğunu da belirtmek isteriz.

sitelerin yayını kesildi mi hocam hetznere yönlendirdiklerini açıkladıklarından sonra yeni ip mi verdiler değiştirmeniz için yoksa direk yapabildiler mi onu merak ediyorum

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek
    abdullahazad bunu yazdı
    Martech bunu yazdı

sbg2 de sunucum var idi  1 ay önce allahtan taşımışım yoksa mağdur olmuş olacaktım

Muhtemelen yangın sebebi sunuculardan bir tanesinden çıktı ve büyüdü normalde ovh sunuuclar da sıvı ve gaz ile soğutma sistemi kullanıyor. 

Ayrıca ovh genel olarak oem kendi sunucularını setup yaparak satıyor yani normal bir dell hp gibi bir u sunucu yapısı yok denebilir bunun da yangının yayılmasına donanımların çok hızlı şekilde hasar görmesine sebebiyet vermiştir

ovh kötü diyemem fakat şimdi binlerce insan mağdur olacak hele ki ovh desteği gerçekten berbat insanlar yedeklerine ulaşamıyor ve uzun sürede belkide hiç ulaşamayacaklar.

hocam su cumleyi aciklayabilir misin?

Hocam ovh kendi oem sunucularını tasarlıyor veri merkezinin %70 kendi deploy ettiği serverlar yani 

daha iyi anlaşılabilmesi için görsel paylaşayım

sunucuları bu şekilde raflara koyuyorlar dell gibi hp gibi veya fujitsu gibi kapalı değiller 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CanKirca
    CanKirca's avatar
    Erkek

Bu durum, büyük kuruluşlar için disaster recovery'nin önemini bir kez daha gün yüzüne çıkarmış oldu. Ayrıca harici/uzak yedekleme seneryolarının neden önem arz ettiği bir kez daha anlaşıldı. Yıllar ve büyük miktarlarda para harcanan projelerde yalnızca yedekleme için birkaç kuruşu daha gözden çıkarmayanlar böyle durumlarda tüm projeden feragat etmek zorunda kalıyorlar işte. Bazı ortamlarda "Türkler bu işi beceremiyor, hizmeti yurtdışından alın diyenlere kapak olsun" benzeri cümleler sarfedilmeye başlandı. Local ya da yurtdışı farketmeksizin veri kaybetmek gerçekten çok üzücü. Yaşanan durumun en hafif şekilde atlatılmasını ümit ediyorum.

Twitter: @CanKirca
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cicosz
    cicosz's avatar
    Erkek
    akmarky bunu yazdı
    cicosz bunu yazdı

sitelerin yayını kesildi mi hocam hetznere yönlendirdiklerini açıkladıklarından sonra yeni ip mi verdiler değiştirmeniz için yoksa direk yapabildiler mi onu merak ediyorum

4 siteden 1 tanesi aktif oldu. Onda da IP değişikliği olmadı geçmiş yedeği geri yüklediler. Fakat SSL ile ilgili bir sorun var hocam. Diğer 3 site için beklemedeyim fakat bugün için aktivasyonun zor olduğunu söylüyorlar. 

Veritabanlarının yedekleri günlük ama onlarda da geri yükleme işlemi yapamıyorum. Muhtemelen firma çakışmayı önlemek için kullanıcı erişimlerini kesti. Son olarak aşağıdaki iletiyi gönderdiler.

Daha önce gönderdiğimiz e-mailde belirttiğimiz üzere OVH verimerkezinde çıkan yangından ötürü hizmetinize erişim bulunmamaktadır.

Ne yazık ki bu hizmetlerin bugün online olmasını beklemek çok mümkün görünmemektedir. Gün içinde tüm erişim sorunu yaşayan sitelerin en eski 1 haftalık olmak üzere yedeklerini yüklemek için çalışıyor olacağız.

Toplam Hit: 4346 Toplam Mesaj: 16
verimerkezi datacenter fransa ovh