Frontend Kütüphane Anketi (?)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Merhabalar Mürid ve tabi ki Mürideler,

Bu aralar frontend ile ilgili kütüphaneleri inceliyorum. Sizden de görüş almak istedim, Vue, React, Angular kendi aralarinda vs atsa sizce kim alır. (ve tabi ki ekleyeceğiniz var ise)

asil soru, Yeni başlayacak toy bir cocuğa birisne ne önermem lazim :)

Birde forumda benzer karsılaştırmalar var, ama güncelliğinden emin olamadiğimdan konu açtim.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hackingo
    hackingo's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

Bu aralar frontend ile ilgili kütüphaneleri inceliyorum. Sizden de görüş almak istedim, Vue, React, Angular kendi aralarinda vs atsa sizce kim alır. (ve tabi ki ekleyeceğiniz var ise)

Birde forumda benzer karsılaştırmalar var, ama güncelliğinden emin olamadiğimdan konu açtim.

listeye koymamissin ama flutter derim

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    hackingo bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

listeye koymamissin ama flutter derim

Tabi soruyu sorarken Web için diye belirtmemişim.

web için oldugundan flutter i koymadim listeye. Henuz beta ve web de sürekli sorun cikartiyor. Mobilde ki başarısından cok uzak.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

Vue baya kolay, diğerleri çok karmaşık geldi. Vue diyorum 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Kendi aralarında vs atsalar şu an net react alır popülerliğinden ve iş imkanlarından dolayı. Ama yeni başlayan birisi için diğer iki dile kıyasla zor gelecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=jQk82bpUy1Y
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adanakebap
    Khaine
    Khaine's avatar
    Erkek

bahsettiklerin kütüphane değil, framework (iskelet). 

kütüphaneye örnek: jquery, bootstrap

şahsi kanaatim; yeni başlayacak toy bir çocuğa gelişmiş bir framework'ten önce, plain javascript önermen daha doğru olur bence. temelini, mantığını, dom nedir, nasıl manipüle edilir vs. öğrensin bir kaç 'kütüphane' kurcalasın, sonrasında kendisi, kendi kod stiline uygun, bir framework seçer. yürümeden koşturmaya çalışmayın 'yeni başlayacak toy bir çocuğu'

Khaine tarafından 15/Tem/20 13:32 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Khaine bunu yazdı

bahsettiklerin kütüphane değil, framework (iskelet). 

kütüphaneye örnek: jquery, bootstrap

şahsi kanaatim; yeni başlayacak toy bir çocuğa gelişmiş bir framework'ten önce, plain javascript önermen daha doğru olur bence. temelini, mantığını, dom nedir, nasıl manipüle edilir vs. öğrensin bir kaç 'kütüphane' kurcalasın, sonrasında kendisi, kendi kod stiline uygun, bir framework seçer. yürümeden koşturmaya çalışmayın 'yeni başlayacak toy bir çocuğu'

haklisin bro sorry, terminolojisel hata yapmişim. framework yani iskelet den bahsediyordum.

yeni başlayan dan kastim da bu tarz teknolojilere yeni, normalde wp ile calisan bizim mvc projelerimizde html yazan jquery, css bilen bir arkadas.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Gerektiği yerde gerektiği kadar Vue kullanılması faydalı bence. Onun haricinde nasıl yazıyorsa öyle devam etsin. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Front-endci değilim, genel kültür olarak bildiğim kadarıyla birkaç şey yazayım ben de. Yine de işin ehli birinden bilgi almak daha sağlıklı olur.

@Khaine hocam dediğin gibi Angular ve Vue framework ama React bir library. Official sitesine girip bakarsan şu ifadeyi görürsün: "A JavaScript library for building user interfaces".

Kendi aralarında vs atsalar React alır demek çok doğru gelmedi bana. 2 sene önce konuşuyor olsaydık net React derdik ama bugün bu soruya yanıt vermek biraz daha zor. Eskiden 2 büyük oyuncu vardı, 2018'den itibaren Vue da sağlam girdi.

Ben bugün front-end'e başlayacak olsam tercih sıram şu şekilde olurdu: Vue > React > Angular. Soruda yeni başlayacak toy çocuğa öneri lazım dendiği için o soruya cevabım da aynı şekilde olurdu: Vue > React > Angular.

Sebeplerine gelecek olursak da: Farklı kategorilerde değerlendirme yapmak iyi olur.

1- Popülarite / Ekosistem

Bunu tek bir şey ile ölçmek yerine bugünün şartlarında geçerliliğini koruyan 5 farklı metrik ile değerlendirmek biraz daha sağlıklı sonuç verebilir. Bunlar: NPM trends, Google aramaları, StackOverflow tagleri ve yıllık anketleri, Github star ve katkı sunan sayıları ile İş ilanları diyebiliriz.

NPM trendse bakınca React açık ara önde görünüyor. Google'da da sonuç aynı. Indeed gibi yerlerdeki iş ilan sayılarında da React önde. StackOverflow anketlerinde React önde ama Vue hemen ensesinde, grafiğe bakılırsa seneye öne geçebilir. Tag sayısında React önde. Github star sayısına bakarsak da Vue önde görünüyor. Ancak katkı sunan sayısında Angular ve React kadar büyük bir desteği yok.

Tabii Angular'ın arkasında Google gibi bir dev var. React'ın arkasında Facebook var aynı şekilde. Hatta Facebook içinde doğrudan React'a dedicated bir ekip bile var proje open-source olmasına rağmen. Vue garibimin öyle bir desteği olmamasına rağmen aşık atabiliyor bu arkadaşlarla.

Bu başlığın galibi React diyebiliriz. Net skor.

2- Performans

Burda da sonucu etkileyen birkaç başlığa bakabiliriz. Dosya boyutu, kullanılan mimarinin sonuçları vs gibi.

Dosya boyutlarına bakacak olursak Angular 500 KB, React 100 KB ve Vue 80 KB civarında. Lightweight olması yönünden Vue bu konuda çok iyi.

Ama asıl mesele mimarilerinde yatıyor. Angular real-DOM ile işlem yapıyor ve sayfadaki component sayısı arttıkça performansı hepten azalıyor. Performans istiyorsan Angular'dan uzak durmak lazım. Angular'ın aksine hem React hem de Vue virtual-DOM kullanıyor ve bu müthiş performans farkı yaratıyor.

Tarihsel sıralamaya bakarsak aslında Vue diğer ikiliye göre çok daha genç bir framework ve yaratıcısı zaten eski Angular ekibinden biri. İki tarafın da iyi yanlarını alıp ortada buluşturmuş gibi olmuş biraz da.

Bu başlığın galibi Vue. Yakın skor (React).

3- Öğrenme kolaylığı/zorluğu

Vue en basit olanı. Herhangi bir özel setup gerektirmiyor. Dosyayı import et ve kullanmaya başla. Ayrıca özel bir syntax da öğrenmeye gerek yok. JSX ya da TypeScript gibi şeylere bulaşmadan da ilerleyebiliniyor olmalı. HTML, CSS ve JavaScript biliyorsan dümdüz yürüyebilirsin.

Diğer ikili biraz daha zor Vue ile karşılaştırınca. Orda hem TypeScript, JSX mevzuları giriyor işin içine. Mesela proje setupı için CLI tool kullanmak zorunda kalmak bile eklenebilir bu kategoriye.

Angular öğrenmesi ve uzmanlaşması en zor olanları. Hem büyük bir framework olması, hem TypeScript öğrenmeye de ihtiyaç duyulması vs gibi etkenleri de var.

React için yanına bir de Redux gibi yapıları öğrenmek gerekliliği işi biraz zorlaştırıyor aslında. Yoksa Angular kadar zor değil bu arkadaş. Esnek yapıcaz deyince bir yerden bedel ödemek gerekiyor tabii :)

Bu başlığın galibi Vue. Net skor.

4- Esneklik

Angular aralarında en olgun framework. Kuralları biraz daha keskin çizgiler ile çizilmiş.

React ise 3rd-party kütüphanelerin varlığı ve entegrasyon kolaylığı ile aralarında en esnek olanı. Kişisel fikrim, developera bu kadar esneklik sağladığı için aralarında en popüler olanı bu arkadaş. Yani yeni başlayan biri için Vue kadar kolay olmasa da, biraz tecrübeli front-endçiler istedikeri projede istedikleri kütüphaneleri ekleyip/çıkarıp özgür kalabiliyor olmalarını ballandıra ballandıra anlatıyorlardı. Ben onların yalancısıyım :)

Vue burda ikisi arasında bir yere konumlanmış. Batının iyi yanlarını almış ama hala bir doğulu sonuçta :)

Bu başlığın galibi React. Yakın skor (Vue)

5- Mobil Uygulama Desteği

Web artık tek başına yeterli olmuyor. Yaptığım web uygulamasının yanına birer de mobil uygulama ekleyeyim derseniz üçünün de destekleri var.

Angular tarafında Ionic framework var ancak ortaya çıkan şey bildiğin web uygulaması oluyor. Haliyle temel ve basit uygulamalarda işe yarasa da azıcık ileri seviye işlerde hem yetersiz kalacak hem de performansı düşük olacaktır.

Vue tarafında da Vue Native diye bir şey vardı. Detaylı bakmadım ama Vue için bir React Native wrapper diye aklımda kalmış. React Native çakması bir şey yani. Bilenler aydınlatırsa güzel olur bu konuyu.

React tarafında ise meşhur React Native var. Bildiğin native uygulama çıkarıyor iki tarafa da. Performansı da yüksek. Bunu hiç anlatmaya gerek yok zaten, kısa kesiyorum.

Mobil de yapıcam diyorsanız açık ara React derim ben.

Bu başlığın galibi React. Net skor.

Burdan sonra da azıcık geyik yapıp toparlayayım.

Angular ilk başta JavaScript ile yazılmıştı ve ismi AngularJS idi o zamanlar. 2 versiyonundan itibaren TypeScript ile yeniden yazıldı ve isim karışıklığı olmasın diye ismine Angular 2 dediler, sonra da Angular'a evrildi gitti zaman içinde. Bir MVC framework. Arkasında Google var. TypeScript ile geliştiriliyor. 500 KB gibi bir dosya boyutu var. Real-DOM kullanıyor, performansı diğer iki arkadaşa göre düşük. Öğrenmesi daha zor.

React bir framework değil, bir library. Arkasında Facebook var. JavaScript ile geliştiriliyor. 100 KB civarı bir boyutu var. Virtual-DOM kullanıyor, yüksek performanslı. Angular'a göre daha esnek. Öğrenmesi kolay ama uzmanlaşmak istedikçe zorlaşıyor.

Vue en genç olanları. İki taraftan da iyi yanları alıp geliştirilmiş, hızla artıyor popülaritesi. O da bir MVC framework. JavaScript ile geliştiriliyor. Arkasında Google ya da Facebook gibi bir dev yok maalesef. Dosya boyutu 80 KB kadar. Virtual-DOM kullanıyor, yüksek performanslı. Öğrenmesi en kolay olanı.

Ne zaman / neden Angular seçmeliyim?

- Object-Oriented kod yazmak istiyorum dersen.

- Daha olgun bir framework kullanıp büyük boyutlu bir uygulama geliştirmek istersen.

Ne zaman / neden React seçmeliyim?

- Bir sürü library, tool ve ekosistem ile haşır neşir olmak, yeni teknolojileri takip edip projelerimde kullanmak isterim dersen.

- TypeScript'e hiç bulaşmayayım, JavaScript ile yürüyeyim dersen.

- Web yanına native mobil uygulama da eklemek isterim dersen.

Ne zaman / neden Vue seçmeliyim?

- Temiz ve basit kod yazmak isterim dersen.

- Teknolojinin detaylarını öğrenmek ve onlarla uğraşmak yerine doğrudan projeye odaklanıp bir an önce kod yazmaya başlamak istersen.

- Takım değil de tek başına kod yazmak istersen ya da küçük bir takım ile kod geliştirecekseniz.

- Daha lightweight ve performanslı bir ortamda geliştirme yapmak istersen.

- Designer ile çalışıyorsan ve temiz HMTL ihtiyacı oluyor dersen.

Yani herkese, her projeye göre net bir doğru yok. Kişiye, projeye, ekibe, bütçeye, ihtiyaca vs gibi birçok parametreye göre en uygunu var. Sizin senaryoda hangileri daha öne çıkıyorsa ordan gitmek mantıklı.

Başta söylediğimi bu açıklamalar ışığında tekrar edeyim.

Eğer bugün ben front-end yazmak zorunda kalırsam ilk seçeneğim Vue, son seçeneğim Angular olur.

Yolun başındaki biri gelip de hangisinden başlayayım derse ona da aynı sıralamayı öneririm.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

@JPriest baştan sona çok güzel açıklamış. Cidden çok hoşuma gitti ben ayrı olarak teşekkür ederim :)

Ek olarak bir şey ekleyecek olursam asla react native ile uygulama geliştiriyorum hem android için hem iOS için native uygulamalar yazabiliyorum demeyin, yanılırsınız. Saç baş yolarsınız. Tüm bunları toplayınca ben de Vue diyorum

iyibu! yeniden..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kalibre
    kalibre's avatar
    Erkek

bazen teorideki şeyler pratiğe geçince patlıyor.

vue ile çok kolay bir şekilde uygulamayı ayağa kaldırabiliyorsun ve öyle hardcore bir şekilde javascript bilgisi de istemiyor ama şöyle bir durum var ve tamamen kendi görüşüm bu;

vue çok güzel çok yalın çok düzenli evet ama bir react değil yani react'in sunduğu o esnekliği sunamıyor ama vue 3 ile birlikte gelecek olan composition api ile bir nebze bu durumu çözmüş gibi gözüküyor. angular kadar hard kuralları yok ama asla react kadar esnek değil.

react kadar popi değil ama gün sonunda react'den eksiği yok fazlası var. bi de çok daha performanslı. React kısmında belki jsx canını sıkabilir ama tadını alınca vazgeçmek istemiyor insan :) 

vue'da ki kolaylıklar da aynı şekilde vazgeçilmezin oluyor :)

angular biraz tank gibi bişey abi ben şöyle bakıyorum olaya; 

vue - codeigniter

angular - laravel :D

Herkesin hayatına kimse karışamaz
Toplam Hit: 1441 Toplam Mesaj: 11
angular vuejs react