folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder GDO'nun Gerçek Ve Bilimsel Yüzü(Birincil Ağızdan)

GDO'nun Gerçek Ve Bilimsel Yüzü(Birincil Ağızdan)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

videoyu izlemedim ama her gdo kesinlikle zararlıdır diye birşey söylemek çok saçma

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Epikse
    Epikse's avatar
    Erkek

Video açılmıyor ancak yorumlardan anladığım kadarıyla GDO'nun zararlı olduğundan söz ediliyor sanırım. Bir ziraatçi olarak böyle bir konuya burnumu sokmazsam olmaz. GDO zararlı değildir hocam. İnsanlar yıllardır bitkilerin genetiğiyle oynuyor, onları değiştiriyor zaten. Sadece aynı şeyi yıllarca uğraşmadan yapıyorsunuz. Bugün F1 tohum üretmek veya yeni bir tohum tescil ettirmek ömürlük işler hocam. Yukarı da başka bir müridin dediği gibi eski domatesler vs konuşmaya başlayacaksanız hemen şunu söyleyeyim: daha önce hiçbir Osmanlı padişahı domates çorbası içememiştir. Çünkü bugün ki kırmızı, sulu domatesler yoktu, zaten domates çorbası da ingilizlere ait, 1900'lü yılların başında ortaya çıkıyor diye biliyorum. Bugün yediğiniz hiçbir meyve 100 yıl öncenin çeşitleri değil, olsun da istemezseniz. Eski mısırda ilk yetiştirilen karpuz insanlarda enfeksiyona neden oluyordu. 400 yıl öncenin karpuzu ise bugünki karpuz kadar tatlı, sulu ve enfeksiyon giderici değil. Daha neler var neler bu konu hakkında ama anlatmaya pek mecalim yok şimdi buraya kaynaklar bırakacağım siz yavaş yavaş incelersiniz. 

1. GDO Nedir: Videolu Anlatım (Bunu kesin izleyin)

2. Evrim Ağacı GDO hakkında spekülasyonlara güzel bir cevap vermiş, yine GDO hakkında detaylı araştırma yazıları var site içinde ayrıca GDO şeklinde arama yapın: Tıklayın

3. Şu benim GDO hakkında uzun uzun yazdığım, yazmaktan yorulup braıktığım yazım: Buyrun

4. Dünya Sağlık Örgütünün GDO hakkındaki sayfası: Tıklayın. DSÖ piyasadaki GDO'lü ürünlerin güvenli olduğunu söylüyor. Ayrıca FAO ve FDA gibi kurumlarda inatla GDO'nun hiçbir zararı olmadığını, son derece sağlıklı olduğunu söylüyor. Buyrun bakın veya sitelerinden kendiniz kontrol edin. 

Kısaca iş buraya bırakmaya kaldıktan sonra GDO'nun faydalı olduğunu anlatan binlerce akademik makale bırakabilirim ama ne gerek var. Sadece bu alanda uzman olmayan insanların sözünü dinlemeyin. GDO özellikle pestisit kullanımını azaltmak bakımından çok çevreci bir yöntem. Ve söylüyorum ki bugüne kadar yapılan ıslah çalışmalarının sadece daha pratik ve modern hali. Tarım ve orman bakanlığının sitesinde denildiği gibi de, klasik ıslah yöntemleri artık bizi doyurmuyor, işleri in vitro alanlarda halletmemiz lazım. 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

Oktay sinanoğlu hocam toprağı bol olsun ne diyorsa oradayım..

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

@Epikse hocam,

~10 yillik konu hortlasada guncelligini pek yitirecek gibi gorunmuyor.

En bastan soyleyeyim, gdo'lu urune karsi degilim sadece insan eliyle deneme - yanilmayla islah edilerek yapilan surec uzun sursede daha guvenilir geliyor.

Yukarida cemaatten biri bahsetmis, GDO'da anasinin ami gibi ilac (dogrusu zehir) neden kullaniyorlar, bende merak ediyorum. Hangi zamanda hangi zehir ne kadar kullanilacagi hep yazilmis, kullanmazsan tarraklara ters bastin, bir bok yetismiyor. Tabi kullaninca bir tane bile yabani ot, bocek olmuyor. Hani gdo'lu urun ebemizi sikmese bile orada kullanilan zehirler bizi bafilemeye yeter. 40-50 yil sonra gdo'lu urunlerin olmasa bile burada kullanilan zehirlerin cilgin hastaliklara sebep oldugu ortaya cikar, o zaman da zaten baska bir oyuna gecilmis olur. Giren sana, bana...

Boyle verimlilik duzenine kafam girsin...

vatandaşa kafam girsin!..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Epikse
    Epikse's avatar
    Erkek
    telekom bunu yazdı

@Epikse hocam,

~10 yillik konu hortlasada guncelligini pek yitirecek gibi gorunmuyor.

En bastan soyleyeyim, gdo'lu urune karsi degilim sadece insan eliyle deneme - yanilmayla islah edilerek yapilan surec uzun sursede daha guvenilir geliyor.

Yukarida cemaatten biri bahsetmis, GDO'da anasinin ami gibi ilac (dogrusu zehir) neden kullaniyorlar, bende merak ediyorum. Hangi zamanda hangi zehir ne kadar kullanilacagi hep yazilmis, kullanmazsan tarraklara ters bastin, bir bok yetismiyor. Tabi kullaninca bir tane bile yabani ot, bocek olmuyor. Hani gdo'lu urun ebemizi sikmese bile orada kullanilan zehirler bizi bafilemeye yeter. 40-50 yil sonra gdo'lu urunlerin olmasa bile burada kullanilan zehirlerin cilgin hastaliklara sebep oldugu ortaya cikar, o zaman da zaten baska bir oyuna gecilmis olur. Giren sana, bana...

Boyle verimlilik duzenine kafam girsin...

Hocam bıraktığım linklerde bu konu açıklanıyor. Sizinde dediğiniz gibi ilaç kullanılmasının sebebi tamamen çiftçi kaynaklı. Tohumu üreten firma buna bu kadar ilaç kullanmalısınız demiyor ki. Hatta insektisit, fungisit gibi pestisitlerin kullanımını doğrudan azaltıyor bu çeşitler çünkü hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı hale getiriliyorlar. Çevresel kirliliği hibrit veya sertifikalı tohumlar da önlüyor. Ama yabancı otla mücadele de bu bitkiler dayanıklı diye çiftçiler basıyor herbisiti. Hatta bu herbisitlerden birisi olan atrazin bir dönem çok ses getirdi ekolojik dengeyi bozduğu için. Yani pestisit kaynaklı zehirlenmenin sebebi yeni geliştirilen türler değil. Sen GD tohumla da, hibrit tohumla da organik üretm yapabilirsin. Organik tarım yeni tekniklere karşı değil ama maliyetli. Kısaca ilaç kullanımını yeni nesil tohumlar azaltıyor, artırmıyor. 

Toplam Hit: 2031 Toplam Mesaj: 16