folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder George Orwell 1984 / Günümüz

George Orwell 1984 / Günümüz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CAgAtAy
    CAgAtAy's avatar
    Erkek
    aliyk bunu yazdı

bunu yazacaktım

Lider doğru işleri yapar; Yönetici işleri doğru yapar;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

çizdim

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

izledim fakat öylesine izlemiştim tekrar izliyim bari

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shadowjedi
    shadowjedi's avatar
    Erkek

Tek diyeceğim,adam haklı beyler,totaliter ya da o yolda olan rejimlerin gidişatı mantıkları ne olursa olsun aynı yolda ilerliyorlar.

Takdire şayanı olmaz bu işin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _ogz
    _ogz's avatar
    Erkek
    anarsistherif bunu yazdı

sansürlenerek yazılmış bir yazı.

orwell ilk başta özgürlükçü marksistken, ispanya'da ki anarşist devrimden sonra anarşist olmuş, katalonya'ya selam kitabını yazmıştır. ispanya iç savaşına katıldı diye bahsedilen kısımda üstü kapalı değinilmiş, ispanya devrimidir ve özgürlükçü marksist grup POUM'un yanında yer almış ve bu esnada anarşizmle tanışmıştır.

belirtilmesi gerekilen önemli bir nokta, kapitalistler orwell'in düşüncelerini ve hayatını manipüle ederek propaganda malzemesi olarak kullanırlar. kendisinin eski bir komünist olması ve komünizm karşıtı yazılar yazması kapitalistlerin işine gelir. ABD'de hayvan çiftliği kitabını ilkokulda çocuklara okutup anti-komünizm propagandası haline getirirler. Orwell hayvan çiftliği, 1984 gibi kitaplarında marksizmden/komünizmden ziyade stalinizme karşıt yazmıştır. sscb'nin amacından saptığını, komünist bir devlet olmadığını düşünmüştür. İspanya devriminde stalinistlerin anarşistleri ve marksistleri silahsızlandırıp cepheyi bölmelerinden ve stalinistler sebebiyle faşistlerin(franco rejimi) devrimi bitirmelerinden sonra stalinizme karşı çok ağır bir tavır almıştır. anarşistler marjinalize olup katledilmiş, ispanya'da faşist franco rejimi kurulmuştur. orwell tüm bunların sebebi olarak stalinizmi görmüştür. işte manipüle edilen konu burasıdır, orwell'in karşı olduğu şey komünizm değil, stalinizmdir. stalinizm, marksist ideolojinin içerisinde şekil aldığı için tüm marksizmi, stalinizm gibi gösterirler. 

bu bilgilerin ışığında orwell'i değerlendirirseniz daha mantıklı olacaktır.

"Orwell'ın karşı olduğu şey aslında komünizm değil, stalinizmdir" göürşünüze katılmıyorum. Bence Orwell "Her yönetim şeklinin dikta rejimine dönüşme potansiyeli bulunduğunu anlatmak istiyor. Orwell'ın yaşadığı dönemde bu; Stalin komünizmi ile örneklendirilebilir belki ancak bununla sınırlı değildir muhakkak.

kah cikarim gokyuzune seyrederim alemi, kah inerim yeryuzune seyreder alem beni...
Toplam Hit: 2405 Toplam Mesaj: 17