Gizemli Bavul

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tongueofcolicab
    tongueofcolicab's avatar
    Erkek
    Oteldeki bir bilim adamı,oda hizmetçisinden esrarengiz bir bavulu taşımak için yardım istiyor.Dikkatsiz hizmetçi bavulu bir köşesinden yuvarlamaya çalışırken bilinmeyen bir sebepten dolayı birden bavul hizmetçinin elinden kayıyor.Bu duruma şaşıran hizmetçi bavulu bırakıp odadan hızla uzaklaşıyor.Bavulun içinde sizce ne olabilir?(Soruyu, Serway Fen ve Mühendislik için Fizik 1 kitabının "YUVARLANMA HAREKETİ,MOMENT ve TORK"adlı bölümünden aldım.Bölüm sorusu olarak yer alıyor ama konuyla ilgili pek bir bilgim olmadığı için bağlantı kuramadım.)Sizce neden?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shadow_in_diamond
    shadow_in_diamond's avatar
    Erkek
    bavulu yuvarlamaya çalıştığına göre bavul yuvarlaktır.bavulu yuvarlayan kadının elinden kaymasının nedeni bavulun içinde serbest olarak birbirinden bağımsız içiçe birçok bavul olmalıdır .çünki endıştaki bavul ileri doğru ilerlerken bi altındaki eylemsizlikten dolayı ters yöne hareket edecektir onun bi altındaki de endıştakı bavulla aynı yönde olacaktır ve bu böyle enküçük bavula kadar devam eder..ilk verdiği kuvvet bavulu yatay düzlemde hareket ettirecek kadar güçlüyse bavul önce kuvvet yönünde dahasonra ileri geri salınım yapacaktır.birde içteki bavullar yerçekiminden dolayı bavulun altüzeyine temas halindedir eğer sürtünme yoksa bavul kuvvet yönünde daimi hareket eder ..ama sürtünme olduğundan zamanla bavul hız kaybedip yöndeğiştirmesi de belli zaman sonra duracaktır...bunu içiçe çalışan güç aktarmak için kullanılan çarklar gibi düşüne bilirsin....

vesselam !!1
Toplam Hit: 1745 Toplam Mesaj: 2