Google / Yandex / Bing ve Servisleri
Google Earth Proya Yandex Uydu Görüntüsünü Nasil Aktarabilirim
Google Earth Proya Yandex Uydu Görüntüsünü Nasil Aktarabilirim
-
RitmFarbRacourci bunu yazdıNoktaliVirgul bunu yazdıengin01288 bunu yazdı
Google Türkiye'de düşük çözünürlük veriyor haritalarda. Nedenini kimse bilmiyor.
Hakediyoruz çünkü
AKK dolmasın diye yav yanlış anlamayın :D
-
blackglove bunu yazdıHyP-X bunu yazdıblackglove bunu yazdıHyP-X bunu yazdıRitmFarbRacourci bunu yazdıHyP-X bunu yazdıosmaman bunu yazdıRitmFarbRacourci bunu yazdıBelediye içerisinde tapu-kadastro bölümü var mı ,bilmiyorum.
Böyle bir odanın içinde, parsel-pafta vs kelimelerinin geçtiği bir odada, kadının biri, sizin bu AraziKatmanı ve UyduGörüntüsü ile ilgili programı Açmak için, Bilgisayara Özel bir USB taktılar. Ancak o şekilde, görebildik.
Sonuç, bence özel bir program yada yazılım kullanıyorlar.Googlenin uyduları değilde Göktürk 1 uydusundan görüntü alıyor olabilir. Uydunun fırlatma sebeplerinden biride buydu çünkü.
GÖKTÜRK-1 Programının amacı; coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkan tanıyacak; aynı zamanda orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak bir uydu sisteminin tedarik edilmesidir.
Olay tam da bu sebepten. Fotogrametri dersinde Bahceköyün(Belgradın) uydu ve harita görüntülerini 3d 2d olarak gösteriyorlardi ünide. y
Bazı koordinatlarin uydu görüntülerini projeksiyonla derste yansıttıklarını hatirliyorum. Biyolojik örtünün izlenmesi "meşcere" "tepe çatısı" falan filan bakmak için, coğrafi amaçli uydulardan faydaliniliyor deniyordu. Ve hatta hoca ,ayni yerin ,ayni ölçekte ,Gmaps ve Göktürkten alinan görüntüyü, karşılaştırıyordu..
Sadece "cografi amaçli" kullanılan uydulardan "çeşitli izinlerle" böyle görüntüler alinabileceğinden falan bahsediyordu diye hatırlıyorum.
Uzun, koyu(bold) olan yer için, yazıyorum.
Fiilen , senin bu ,Gmaps ve GökTürkten alınan görüntüleri, gördüğün oldu mu?
Daha önce burada konusu geçti(fakat şimdilik bulmam söz konusu değil).
1- Bu iki yapı arasında, aynı mesafede, görüntüleme detayları arasında fark var mı?
2- GökTürk`ünki daha mı, detayları verir şekilde.Yıl 2012. Ders Fotogrametri. Hoca adini hatirlayamadim ama siteden bölüm a baksam hatirlarim resminden.
Anlatan prof. Resmi yansitan da ar. gör. Google mapsden Belgrada ait bi alanin uydu görüntüsünü gosterdi. Bölge yıllık meşcere bölgesi. Sonrasinda da ayni bölgenin yanliş olmasin natcadd i sanirsam gokturkten alinmiş uydu fotografini açtı.. Şoyle soylim Natcadden açtığı görüntü detay acisindan cok daha zengindi. Mapste son yakinlastirmada camur gibi. Orda sadece yesil renk beliriyordu ormana ait. Digerinde se mescere tipi ayrimini bile seçebiliyordun görüntu olarak.
Orman mühendisimisin hacı abi ?
Evet. Ama harici calisiyorum. Diğer yüzde 90 ı gibi. Malesef.
Harici derken serbest orman mühendisi olarak çalışıyorsun galiba. Şirket/büro felan kurdunmu
Yok hocam. Piyasada arkan yoksa büro çok zor. Yani açilabilir ama ihalelere giriş, girsen bile işi aliş çok zor. Harici derken Orman muh. yapmiyorum. :)
-
bizim yerli uydunun çektiği fotoğraflar olabilir mi o net dediğin
aslında kullanıma açılan uydu görüntüleri çöp gibiydi..
belkide google ticari kullanımlarda kaliteli hizmet veriyor olabilir.
-
@NoName:
" AKK dolmasın diye yav yanlış anlamayın :D "
^^D*) Tabi tabi, herkes son kullanıcıyı düşünüyor zaten. ^^D*)
Vatandaş dediğin canlı türü, hükümetler için ;Birey ise, Uluslararası Şirketler için ;Yolunacak ... yada ..... `tur
-
Beyler bilgisayara format attım. Global mapperi tekrar yükledim. Parselsorguda indirdiğim kml. Dosyasını global mapper ile açtım. Uydulardan world imageryi çağırdım. Alanlar çok netti. Bazen işlemci kasıyor ama yine işlem yapabilirsiniz. Alanları çevirip dxf.(autocad uzantısı) ile netcade attım. Proje de işimi gördü. Alanlarla işi olan ancak net uydu görüntüsü isteyen global mapper kullanabilir. :) Benzeri programlar varsa önerilerinizi alabilirim.
-
daha detaylı ve kaliteli görüntüler muhtemelen ortofoto görüntüleridir. harita genel komutanlığı sağlıyor bu hizmeti.