folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Google Excell'de Hesaplama Sorunu

Google Excell'de Hesaplama Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tutkun
    tutkun's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, yapmaya çalıştığım şu:

Haftada 5 gün çalışıyorum; 08:30 - 17:30 arası toplam 8 saat (yemek saati hariç). Mesai saatlerimi hesaplamak için bir formul yazdım.

Fakat hafta sonu Cumartes günü de 08:30 - 12:30 gibi çalışabiliyorum. Bu durumda 8 saati program otomatik çıkarttığı için almam oluşması gereken mesai saati eksi değer olarak gözüküyor.

Bu hatayı nasıl düzeltirim bilemedim. Excell'de çok anladığım bir kısım değil ama formül şu:

=EĞER(YADA(C21>0;VE(DEĞİL(HAFTANINGÜNÜ(A21)=1);DEĞİL(HAFTANINGÜNÜ(A21)=7)));(-($H$1)+(SAAT(C21-B21)+DAKİKA(C21-B21)/60));(SAAT(C21-B21)+DAKİKA(C21-B21)/60))

A21 tarih (01.Ocak.2016 gibi)
    B21 işe giriş tarihi,
    C21 işten çıkış tarihi,
    $H$1 günlük çalışma saati olan 8 değeri (hafta sonu bu dikkate alınmayacak)

çözüm önerisi olan var mı? :)

tutkun tarafından 02/Mar/16 14:26 tarihinde düzenlenmiştir

Bilen konuşmuyor, konuşan bilmiyor...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeky
    zeky's avatar
    Erkek

hafta içini ayrı cumartesiyi ayrı planlayabilirsin sonra ikisini toplayabilirsin bazı aylarda 4 hafta bazı aylarda 5 hafta olduğu için en güzeli düşey ara ile cumartesileri aratıp cumartesiye atadığın 6 rakamının mesai saati ile çarpmak olacaktır hem kısa bir formül olur hemde istediğin kadar gün çalışma saatini düzenleyebilirsin

Sistem çöker code kalır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek

Hocam aşağıdaki işini görür mü ? Senin formülü düzeltmeye çalışmadım bu arada. Çok karmaşık geldi, basit yoldan işi çözdüm.

https://yadi.sk/d/eaNX693mps6mr

edit: haftaiçini 8 saat cumartesi gününü ise 5 saat aldım. Pazar dikkate alınmadı.

exchanger tarafından 02/Mar/16 23:05 tarihinde düzenlenmiştir

"Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır..." Y.Kemal
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeky
    zeky's avatar
    Erkek

exchanger ellerine sağlık 

Sistem çöker code kalır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tutkun
    tutkun's avatar
    Erkek

@exchanger, eline sağlık. Şu an işteyim, üstün körü bakabildim. Akşam fırsat olursa detaylı bakacağım inşallah. Bu arada CountIF fonksiyonun mantığını tam olarak çözemedim. Satır satır nasıl sayıyor?

@zeky, teşekkürler fakat çok iyi derecede bilmiyorum excell'i :) üstünkörü işte...

tutkun tarafından 03/Mar/16 16:20 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek
    tutkun bunu yazdı

@exchanger, eline sağlık. Şu an işteyim, üstün körü bakabildim. Akşam fırsat olursa detaylı bakacağım inşallah. Bu arada CountIF fonksiyonun mantığını tam olarak çözemedim. Satır satır nasıl sayıyor?

@zeky, teşekkürler fakat çok iyi derecede bilmiyorum excell'i :) üstünkörü işte...

rica ederim dostlar. Aradığın kriteri istediğin aralıkta buluyor ve belirttiğin toplam aralığında o değerlere karşılık gelen değerleri topluyor hocam. Çok kullanışlı gerçekten.

edit : şu aralar çok yoğunum yoksa makrosunu yazmaya çalışacaktım ama fırsat bulamadım. Yapabilirsem paylaşırım.

exchanger tarafından 03/Mar/16 16:32 tarihinde düzenlenmiştir

"Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır..." Y.Kemal
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tutkun
    tutkun's avatar
    Erkek

http://www.filedropper.com/mesaisaatleri benim düzenlediğim bu. biraz daha kompleks ama formüller boktan olabilir :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek
    tutkun bunu yazdı

http://www.filedropper.com/mesaisaatleri benim düzenlediğim bu. biraz daha kompleks ama formüller boktan olabilir :D

Anladım hocam işini görmüşsün önemli olan o :)

Toplam Hit: 1160 Toplam Mesaj: 8
excell google excell