folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Görünmez Mürekkebi Doğada Nerden Elde Edebiliriz? [Kimyacı Müritler, Yardım]

Görünmez Mürekkebi Doğada Nerden Elde Edebiliriz? [Kimyacı Müritler, Yardım]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jevler35
    jevler35's avatar
    Erkek

Zamanında bi çok savaşlarda gizli mesaj göndermek amacıyla görünmez mürekkeplerden yararlanılmıştır.Bizim öle bi amacımız yok.Ben sadece eğlence amaçlı kullanmak istiyorum.

--Geçenlerde görünmez yazan kalemlerden aldım.Hani Ultraviole ışına tutunca görünenlerden.Ama mürekkep bana dayanamayıp bitti.Şimdi onun gibi sadece ultraviole ışığında görülebilen doğada bulunan bi karışım yapılabilirmi?

Not:Yanlış hatırlamıosam limon ile görümez yazı yazılabiliodu.Ama yazının görülebilmesi için kağıdın ütüyle ısıtılması gerekiodu.Bunun gibi bi meyveyle fln yapılabilen bi karışım arıorum.

Hadi kimyacı ve araştırmacı müritler beyin fırtınası yaratalım, görünmez mürekkepe son noktayı koyalım.

Herkese ii günler.Bu sıcaklarda ii mayışmalar :D

A.L.P.H.I
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mimar
    mimar's avatar
    Erkek
    doğru hatırlıyosun limon suyu görünmez bi mürekkeptir fakat ütüyle deil lambayla ısıtacan, yanan bi lmbayla:)

uçmayı bilmiyorsan ibnelik yapmayacaksın...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    domino
    domino's avatar
    Erkek
    limonla ile görünmez yazı yazılmıyor.. limon görünmez mürekkeple (sülfat bileşimli bi madde ) yazılan yazıyı okuyabilmek için bir ayıraç.. limon ve ısı birlikte kullanılarak bu yazı okunabilir hale geliyor (limonun içerisindeki asit sülfatı bağlı olduğu bileşikten ayırıp kendisine bağlıyor)...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jevler35
    jevler35's avatar
    Erkek
    yani sonuçta bi maddeyle ısıtıldıında görünür hale gelio.Cahilliimizi bahışlayın domino üstad :D Ben ultraviolede görünebilen bi mürekkep arıorum.Hatta bazı Club larda bilet yerine bileğine o mürekkeple damga basıolar.Sadece mor ışıkta görünüo.

A.L.P.H.I
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArkiYaN
    ArkiYaN's avatar
    Erkek

bize mürekkep olarak kullanabileceğimiz limon, sirke ,süt veya portakal suyu lazım. Bir kürdan veya divit yardımıyla beyaz kağıbımıza limon suyuna batırıp bir yazı yazalım. Bir süre bekledikten sonra limonun suyunun içindeki suyun buharlaştığını görürüz. kağıdımızı şekildeki gibi tel bir kafesin üzerine koyup mumun üzerinde kağıdı yakmadan , her tarafa eşit ışı yayarak gezdirelim. Bir süre sonra yazdıklarımızın tekrar göründüğünü göreceğiz. Bunun sebebi yazı yazdığımız sıvının yanma sıcaklığının kağıdın yanma sıcaklığından daha az olmasıdır

ayrıntılar http://www.fenokulu.net/deneyler.php?op=modload&name=gorunmezmurekkep.htm

Fak yu!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    bi takvim yaprağında da yazıyodu,ama fazla ağlamadan sıkabilirsen soğan suyu da limonun tekniğiyle oluyodu.

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
Toplam Hit: 1287 Toplam Mesaj: 6