folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Gözlük Cam Çeşidi

Gözlük Cam Çeşidi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

Sayın müridler,

Beynimin görme merkezindeki bir sıkıntıdan ötürü epilepsi hastasıyım. Normalde görmemde bir sıkıntı yok. Çocukken 0.5 gözlük vermişlerdi ki ben ona gözlük demiyorum. Sonrasında özele muayene oldum at bunu çöpe dedi. O günden beri de bir sıkıntı yaşamadım. Fakat bu görme merkezindeki sorundan ötürü ışığa karşı duyarlılığım arttı. Gözüme ışık geldiğinde bulanıyor. Hatta göz doktoruna gittiğimde ışık ile incelediklerinden astigmat var diyorlar. Ama normal şartlarda bir sıkıntım yok. Bu yüzden parlak ışığı kıracak, ortamı karanlıklaştırmadan gözüme gelen ışık şiddetini azaltacak, kontrastı düşürecek bir cam çeşidi var mıdır? Doktorla da görüşüp numara belirlerse numaralı, belirlemezse numarasız bir gözlük almayı düşünüyorum. En azından bilgisayar başında, ders çalışırken falan kullanırım. Ne kadar bilgisayardaki herşeyi siyah yapsam da aradan bir reklam fırlıyor bembeyaz ve çok berbat yapıyor. Hatta bu yüzden geceleri de araba kullanamıyorum. Dükkanların tabelaları bile bulanıklaştırıyor hemen.

Özet: Güneş gözlüğü gibi karartmadan, ışık şiddetini azaltan, kontrastı düşüren, ani ışık şiddeti artışlarını emebilen bir cam türü, filtre var mıdır?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

var var.. fotokromik gözlük camları var. normalde güneş ışığı yada yoğum ışık yokken normal gözlük saydamlığında. yoğun ışık yada güneş ışığında yavaş yavaş kararak filtreleme yapıyor.

Çok güzel şeyler. Bir anda normal gözlükten kapkara güneş gözlüğüne döneni de var hafif matlaşıp filtreleyenide var. Önce doktora sonra gözlükçüye git modellere ve filtreleme seviyelerine bakar seçersin..

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek
    iLLuMiNaTi bunu yazdı

var var.. fotokromik gözlük camları var. normalde güneş ışığı yada yoğum ışık yokken normal gözlük saydamlığında. yoğun ışık yada güneş ışığında yavaş yavaş kararak filtreleme yapıyor.

Çok güzel şeyler. Bir anda normal gözlükten kapkara güneş gözlüğüne döneni de var hafif matlaşıp filtreleyenide var. Önce doktora sonra gözlükçüye git modellere ve filtreleme seviyelerine bakar seçersin..

Biraz araştırma yaptım ve bu tür camların ultraviyole ışınlarla aktifleştiğini, dolayısıyla arabada işe yaramayacağını söylüyorlar. Bir de kara bakarken de işe yarayacağı konusunda şüphe duydum. Çocukken kullandım dediğim cam da böyleydi. Karardığı zaman güzel görünmediğini düşünüyorum. Ama tek çözüm bu ise razı kalacağız artık.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek
    uLtRaLoVeR bunu yazdı
    iLLuMiNaTi bunu yazdı

Biraz araştırma yaptım ve bu tür camların ultraviyole ışınlarla aktifleştiğini, dolayısıyla arabada işe yaramayacağını söylüyorlar. Bir de kara bakarken de işe yarayacağı konusunda şüphe duydum. Çocukken kullandım dediğim cam da böyleydi. Karardığı zaman güzel görünmediğini düşünüyorum. Ama tek çözüm bu ise razı kalacağız artık.

Hocam arkadaşım kullanıyor. Evdeki ışıkla bile aktifleşen bir modeli kullanıyor. Ama detayları nedir ne değildir bilemem sadece kendi anlattığı kadarını biliyorum. Kara baktığında kararmaması gibi bi duum olamaz çünkü karın parlamasını sağlayan da yansıyan güneş ışığı olmasın :):) Arabada ekstra cam olduğu için nedir ne değildir bilemem tabi arabada sorun çıkartabilir. Benimki sadece alternatif bir öneriydi. Normal bir gözlükçüde sabit hafif karartılı cam muhakkak yapıyorlardır onu bi araştır hocam. Ama en güzeli doktora sorman direk temiz bilgi verip yönlendiredebilir..

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

bir araştır

http://www.tahribat.com/Forum-Gunnar-Marka-Bilgisayar-Gozlugu-190866/

bilgisaayr ekranı için ise şuan kullanıyorum

https://justgetflux.com/

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

hocam parlak ışığı sadece güneş gözlüğüyle ve fotokromik camlarla kırarsın, yansımayı ise polarize filtreli camlarla kırarsın. uv sadece zararlı ışığı engeller. 

İmzalar Kaldırılsın!!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

hocam gözlük camları almaya her gittiğimde antirifle cam kaplama olsun mu diyorlar bu antirifle ışınları falan kırıyormuş 15 lira falan fark veriyorsun fiyat olarak... ama rahatsızlığını görecek kadar giderir mi bilmiyorum 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

hocam crizal camlar var. geçtiğimiz yıl 2.versiyonları da çıktı. bi araştır istersen.

ben 1.versiyonunu kullanıyorum. eğer takmadan araba kullanmaya kalkarsam uzun yolda kör gibi oluyorum.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    dış ortam haricinde. yapay ışık altında da kararan organik camlar var. colormatik eski adı. transition yeni adı. t8 var T6 sı var. firmanın adlandırması farklı olabilıyor. farkli renk olrakta yeşili. kahvesi ve fümesi(grisi) bulunuyor. birde bu camlarin kararma açılma süreleri farklı oluyor bunuda dikkate al.

daha fazlası için donanım haber sitesinde bir başlık var orayı incğleyebilirsin.
    google it. gözlük + camı + rehberi. yaklasık 600 sayfa. ilk 10.son 10.sayfayı almadan önce oku bence

antirefle dediklerini cam yüzeyinde yansımayı engeller, ve göze daha fazla ışık girmesini saglar optik camların dış güzeyinde. camlarin iç yüzeyinde ise ışık kaynagı arkadan geldiginde yanda gelen isikların yansımasını engeller miş- esprisi mikroskopik cukurlar. orda camın markasını vermişlerdi, hatırlamıyorum.

ultra viole görünür mavinin bira z ötesi, göz saglıgı için egellenmesi isteniyor.

polarize camla da dış ortamdaki yansımayı önlersin,- cam yüzeyindeki degil-

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gözlükçü
    vanhelsink
    vanhelsink's avatar
    Erkek

evet bu konuda en uzman ben oluyorum sanırım :)

5 yıldır gözlükçülükle uğraşıyorum 1 ay içerisinde kendi mağazamı açıyorum allah izin verirse 

istanbuldaysan sana yerime gel yardımcı olurum camlar hakkında bilgi veririm .

senin bu söylediklerine buralardan pek bilgi alamazsın çünkü bu olaylar tamamiyle göz numarlarına göre yapısına göre değişen şeyler 

ben kendim fransız essilor firmasını prevencia camını kullanıyorum dünyadaki bütün yapay zararlı ışıkları %100 kırıyor takar takmaz hissediyorsun

bu tarz kaplaması iyi olan camları tercih edebilirsin pm atarsan soruların hakkında bilgi veririm

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    helsink.

gözlük sapları yumuşak slikon , yarım cerçeve nylör lazer kesim dedikleri, misinalı ve camları L şeklinde klavuza oturtabilecegimiz
    marka model önerebilir misin? özel degil stock varsa tabi.

birde bu paletleri vıdalı olmasın. köprüden kaynaklı olan varsa şokella olur... :D RitmFarbRacourci tarafından 05/Şub/15 16:16 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 1716 Toplam Mesaj: 11