folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Grandnode Kullanan Var Mı? (Açık Kaynak E-Ticaret Projesi)

Grandnode Kullanan Var Mı? (Açık Kaynak E-Ticaret Projesi)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

Selam dostlar,

Githubda şöyle bir çözüm gördüm. Opensource olarak Nopcommerce bünyesinde geliştirilen bir proje. Bazı e-ticaret projelerinde kullanılabilir olarak düşünüyorum.

Kullanan duyan var mıdır? 

https://github.com/grandnode/grandnode

Absolut tarafından 29/Nis/20 23:29 tarihinde düzenlenmiştir

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Açık kaynak olması bir güvenlik zaafiyeti midir?

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Açık kaynak olması bir güvenlik zaafiyeti midir?

Nopcommerce vs gibi ürünlerde Türkiyede çok büyük e-ticaret sitelerinin temelini oluşturuyor. Opensource olması güvenlik zaafiyeti midir emin değilim. 

Uzman arkadaşlardan yorum almak faydalı olacak. Şayet konuyu açma sebebimde bu :) 

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bu konuda uzman degilim ama acik kaynagin güvenligi ile ilgili bir kac sey söylemek istiyorum

Simdi farzedelim ki ben bir hacker'im ve böyle acik kaynak bir sistem gördüm, kodlarini inceler ve zayif noktalarini analiz ederim ve bunu kullanan sitelerde ayni acigi ararim.. Isimde iyiysem bu acigi bir cok kisiden daha önce farkeder ve saldirida bulunurum.. Bu acik belki 1 güne belki 1 yila kapanabilir, bilinmez.. Ayrica acik kapansa bile, bu projeyi kullananlarin kaci update ediyordur? 

Eger hayati önem tasiyorsa acik kaynakli ürünleri direk olarak kullanmayin, bu konuda uzman biriyle inceleyin, olasi problemleri bulun..

Tabi bu isin bir de propagandasi var.. Efendim onlarca hatta yüzlerce kisi destek oluyor bu projelere, olasi bir acigi cabuk tespit edip kapatiyorlar deniyor.. Isin teorisi böyle olsa da pratigin her zaman böyle oldugunu düsünmüyorum :) 

Paylasilan projeye katki sunan 27 kisi var.. Elbette faydasi da vardir, kötü bir yazilimciysaniz belki acik kaynak kullanmak daha iyi de olabilir.. Ama tehlikelerini gözardi etmemek gerek diye düsünüyorum. Yani gözü kapali güvenmeyin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek

Wordpress açık kaynak, ayrıca tüm internetin %30'u wordpress kullanıyor. 5 kişinin kullandığı açık kaynak belki güvensiz olabilir fakat kullanıcı sayısı fazla olan bir yazılım ya da ürünün güvensiz olduğunu söyleyen adam 20 yıl önce interneti bırakmıştır. Serverların çoğu linux ve BSD, açık kaynaklı neden hacklenmiyor ?

Mr_Dark tarafından 30/Nis/20 03:22 tarihinde düzenlenmiştir

!!!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Mr_Dark bunu yazdı

wordpress açık kaynak, ayrıca tüm internetin %30'u wordpresste barınıyor. 5 kişinin kullandığı açık kaynak belki güvensiz olabilir fakat kullanıcı sayısı fazla olan bir yazılım yada ürünün güvensiz olduğunu söyleyen adam 20 yıl önce interneti bırakmıştır. Serverların çoğu linux ve unix, açık kaynaklı neden hacklenmiyor ? Düşünüp yazın arkadaşlar.

haftada bir forumda biri wordpress exploit paylaşıyo amk

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    Mr_Dark bunu yazdı

wordpress açık kaynak, ayrıca tüm internetin %30'u wordpresste barınıyor. 5 kişinin kullandığı açık kaynak belki güvensiz olabilir fakat kullanıcı sayısı fazla olan bir yazılım yada ürünün güvensiz olduğunu söyleyen adam 20 yıl önce interneti bırakmıştır. Serverların çoğu linux ve unix, açık kaynaklı neden hacklenmiyor ? Düşünüp yazın arkadaşlar.

haftada bir forumda biri wordpress exploit paylaşıyo amk

Hocam wordpress eklentilerinden kaynaklanıyor durum, lütfen dönüp konulara bak eğer wordpress core'da açık çıksa zaten 0day den para alırsın. "amk"

!!!!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Peki, diyelim ki kötü amaçlı yazılım geliştiriciyiz.

Güzel bir feature update içine backdoor gömerek bunu o açık kaynakta sunmak ne kadar zor olurdu? 

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Daha önce nopcommerce geliştirmesi yaptım. Gerçekten çok zor. Projeyi visual studio açamıyordu jetbrains rider ile geliştirme yapıyordum. Mimarisi çok güzel tasarlanmış ancak core'a dokunmadan geliştirme yapayım dersen her sınıfı extend etmen gerekiyor ve bir yerden sonra 1 şey eklemek için 15 dosya filan gezmen gerekiyor. Nopcommerce core geliştiricileri yeniliklere pek açık değildi. Genelde kendi feature planlarına göre gidiyorlardı. Grandnode'da nopcommerce temelli gidiyorsa yukarda bahsettiğim learning curve ve geliştirmek istersen çok fazla şeyi extend etme gerekliliğini barındırıyordur. Güvenlik konusunda pek bireşy diyemem ama çok da can yakacak birşeyler olduğunu zannetmiyorum. Keşfedildiğinde de hemen fixleyeceklerini düşünüyorum.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Peki, diyelim ki kötü amaçlı yazılım geliştiriciyiz.

Güzel bir feature update içine backdoor gömerek bunu o açık kaynakta sunmak ne kadar zor olurdu? 

Bkz: backdoorlu warez wp tema/eklentiler

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

Daha önce nopcommerce geliştirmesi yaptım. Gerçekten çok zor. Projeyi visual studio açamıyordu jetbrains rider ile geliştirme yapıyordum. Mimarisi çok güzel tasarlanmış ancak core'a dokunmadan geliştirme yapayım dersen her sınıfı extend etmen gerekiyor ve bir yerden sonra 1 şey eklemek için 15 dosya filan gezmen gerekiyor. Nopcommerce core geliştiricileri yeniliklere pek açık değildi. Genelde kendi feature planlarına göre gidiyorlardı. Grandnode'da nopcommerce temelli gidiyorsa yukarda bahsettiğim learning curve ve geliştirmek istersen çok fazla şeyi extend etme gerekliliğini barındırıyordur. Güvenlik konusunda pek bireşy diyemem ama çok da can yakacak birşeyler olduğunu zannetmiyorum. Keşfedildiğinde de hemen fixleyeceklerini düşünüyorum.

Hocam dün  gece oturdum biraz inceleme yaptım ve dediğin olay buradada mevcut. En basit profil düzenlemesi için bile yaklaşık olarak 9 farklı noktaya dokunmam gerekti ki iş geliştirme anlamında hızlı olsun derken bu iş çok yavaşaltır hale getiricek gibi.

En son stabil versiyonu çekip ufak ölçekli yerlerde kullanmak belki işe yarıyabilir gibi ama geliştirme yapılacak ortam sürekli bu tarz extend olayı çok can sıkar.

Toplam Hit: 919 Toplam Mesaj: 11
eticaret