folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder GUI'de Dosya İşlemleri Hakkında Bir Soru

GUI'de Dosya İşlemleri Hakkında Bir Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Selamlar,

Hobi olarak python ve pyqt ile bir proje yapıyorum. Projeyi yaparken aklıma birşey takıldı. Masaüstü uygulamalarında, dosya açma sistemini nasıl kurguluyorsunuz? 

FileOpenDialog kullanabiliyorum. Objelerin değerlerini .xyz uzantı ile çıktısını alıp, gerektiğinde içeri alabiliyorum. Benim yapmak istediğim şey, .xyz uzantılı dosyama tıkladığımda, tasarladığım gui'nin çalışması ve değerleri okumak. Burada mantığı kuramadım. Bu konu ile alakalı anahtar kelimeler yada önerebileceğiniz yöntemler nelerdir?

İyi Çalışmalar.

arbeit macht frei
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Bu dediğin kısım uygulamadan değil os'den yapılır. Mesela xyz uzantılı dosyana sağ tıkla birkte aç kısmından uygulamanı seç veya uygulamanın exe'si bul seç. Hatırla dediğinde her zaman onunla açar

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jinpachi
    Jinpachi's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Bu dediğin kısım uygulamadan değil os'den yapılır. Mesela xyz uzantılı dosyana sağ tıkla birkte aç kısmından uygulamanı seç veya uygulamanın exe'si bul seç. Hatırla dediğinde her zaman onunla açar

arkadaşın demek istediği belli dosya uzantısında varsayılan olarak kendi yaptığı programın açılması. sağ tıklamak istemiyor 

Yaşa, Öl...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Cevaplarınız için teşekkürler. Yapmak istediğim şey su main altında çalışan bir programım var. Özel bir uzantı ile objeleri dışarı çıkardım. Örneğin; .xyz bu xyz isimli dosyaya bahsettiğiniz gibi os üzerinden her zaman bu program ile aç diyebilirim. Açıldığı vakit o açılan dosya içindeki verileri main altında çalışan metodlara nasıl yazabilirim. Buna birşekilde çözüm oluşturabilirim fakat ben endüstride illaki yaygın bir yönteminin olduğunu düşünüyorum ve onu öğrenmek istiyorum.

arbeit macht frei
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jinpachi
    Jinpachi's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı

Selamlar,

Hobi olarak python ve pyqt ile bir proje yapıyorum. Projeyi yaparken aklıma birşey takıldı. Masaüstü uygulamalarında, dosya açma sistemini nasıl kurguluyorsunuz? 

FileOpenDialog kullanabiliyorum. Objelerin değerlerini .xyz uzantı ile çıktısını alıp, gerektiğinde içeri alabiliyorum. Benim yapmak istediğim şey, .xyz uzantılı dosyama tıkladığımda, tasarladığım gui'nin çalışması ve değerleri okumak. Burada mantığı kuramadım. Bu konu ile alakalı anahtar kelimeler yada önerebileceğiniz yöntemler nelerdir?

İyi Çalışmalar.

regedtte dosya uzantıları ve varsayılan programlar aşağıdaki bölümde kayıtlı sanırım.

oradaki yapıyı ince. yaptığın program kurulumunda regedit ayarı yapmasını sağlarsın.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts 

Yaşa, Öl...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Evet bunu tahmin ettim. Fakat çalıştırdığım dosyanın içindeki verilere göre objeleri nasıl güncelleyeceğimi bilemedim.

arbeit macht frei
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    1234567B bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

Evet bunu tahmin ettim. Fakat çalıştırdığım dosyanın içindeki verilere göre objeleri nasıl güncelleyeceğimi bilemedim.

Anladığım, main fonksiyonuna nasıl parametre gönderilir. İhtiyacınız olan bigiye https://www.tutorialspoint.com/python/python_command_line_arguments.htm ve https://stackoverflow.com/questions/17544307/how-do-i-run-python-script-using-arguments-in-windows-command-line adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Olay şu. Bir dosyayı çift tıklatıp kendi programınızla açtığınızda işletim sistemi sizin için sys.argv'yi (pythonda ne bilmiyorum, nesne diyelim) dolduracak. Sırayla nesnenin gösterdiği ilk eleman sizin python programınızın adı (ve uzantısı), ikincisi ise çift tıklayarak açtığınız dosyanın konumu olacak.

Şunu da şuraya bırakayım: https://stackoverflow.com/questions/29041571/associate-file-extension-to-python-script-so-that-i-can-open-the-file-by-double

Olaylara karışmayın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Linux OS icin "defaults.list"

Windows icin "Default Associations ..." gibi bir keyword olacak regedit altinda. Yani onu ister powershell ile falan degistir otomatik olarak , istersen yazdigin py programi icinden yuklenirken degistir ...

Mimari mantık olarak ise: program yuklenirken sana sorar "bundan sonra hep x uzantılılar bu programla calissin mi?" istersen bunu sordurmaz direk evet onayi almis gibi de gecebilirsin. Yukleme asamasinda ilgili kod blogun gider OS'una gore defaults.list'i gunceller. Video formatlari falan daha farkli bir dosyada tutulabiliyor OS'una gore.

ComputerWolf tarafından 08/Ara/20 14:33 tarihinde düzenlenmiştir

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Sağolun arkadaşlar. Çok faydası oldu.

arbeit macht frei
Toplam Hit: 1370 Toplam Mesaj: 10
python pickle fileopendialog pyqt