folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayar Güvenliği - Backdoorlar
linefolder Güvenlik Duvarı İçin Bilgisayar Tavsiye

Güvenlik Duvarı İçin Bilgisayar Tavsiye

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fotoğrafçı
    burakbet
    burakbet's avatar
    Erkek

Selam,

pfsense için kasa tavsiyesi lazım hocalar. mümkünse mini bilgisayarlardan. pfsense için 2 ağ kartına ihtiyaç var o yüzden pci destekli bi mini bilgisayar bulamadım. küçük kasa tavsiteniz varsa alırım. 

saygılar.

la?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reskam
    Reskam's avatar
    Erkek

Kaç kullanicili bir sistem neler yaptiracaksin detay vermen lazim hocam ona gore sana sistem özelliği söyleyelim 

Memento Mori
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fotoğrafçı
    burakbet
    burakbet's avatar
    Erkek

max 6 makina bağlı olacak.

edit: switch falan var hocam zaten pfsense kurulu bi makina vardı. voltaj düştü falan makina gg. hazır yenileyecekken küçük bi şey alalım dedik.

burakbet tarafından 14/Eyl/19 01:52 tarihinde düzenlenmiştir

la?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

valla 6 pc için bana kalsa raspi bile yeter gibi geldi  hatta en düşük çöp pc  bile yeter. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo

Geçenlerde araştırma yaparken denk geldim. Marvell Espresso Bin bu aletten al hocam.

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Hp, yada Dell mini/micro tover almanı tavsiye ederim, sonuçta firewallu döndürecek.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reskam
    Reskam's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

valla 6 pc için bana kalsa raspi bile yeter gibi geldi  hatta en düşük çöp pc  bile yeter. 

Doğru söylüyor p4 cihaz bile olsa yeterli

Memento Mori
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ErQun
    ErQun's avatar
    Erkek

@Reskam ın dediği gibi ne yaptıracaksın. 6 pc demişin ağım şahım bir makine olmasına gerek yok. ben uzun süredir kullandığım intel E5200 işlemcili 2 gb ram'li bir sistemde  squid+squid guard ve ayrıca traffic shaper la (16 down 1,5 up hızlarında ) limitli olacak şekilde çalıştırmak kaydıyla  50Mpbs limitsiz tarife ile  eşzamanlı yaklaşık 120 cihazı sorunsuz çalışıyor. @siyahbereli arkadaşın dediği gibi hp ya da dell marka mikro küçük pc'lerden tedarik edersen işini görecektir. 

Not: Swicth'in yönetilebilir ise tek portlu cihazla da vlan tanımlayıp kullanabilirsin. youtube dell mini pcler ile ilgili vlan oluşturup tek portla çalıştırılması ile ilgili örnek videolar da bulunmakta.

Bazen ne kadar az bakarsan, o kadar çok görürsün!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    ErQun bunu yazdı

@Reskam ın dediği gibi ne yaptıracaksın. 6 pc demişin ağım şahım bir makine olmasına gerek yok. ben uzun süredir kullandığım intel E5200 işlemcili 2 gb ram'li bir sistemde  squid+squid guard ve ayrıca traffic shaper la (16 down 1,5 up hızlarında ) limitli olacak şekilde çalıştırmak kaydıyla  50Mpbs limitsiz tarife ile  eşzamanlı yaklaşık 120 cihazı sorunsuz çalışıyor. @siyahbereli arkadaşın dediği gibi hp ya da dell marka mikro küçük pc'lerden tedarik edersen işini görecektir. 

Not: Swicth'in yönetilebilir ise tek portlu cihazla da vlan tanımlayıp kullanabilirsin. youtube dell mini pcler ile ilgili vlan oluşturup tek portla çalıştırılması ile ilgili örnek videolar da bulunmakta.

traffic shaper icin ne kullanıyorsun hocam?

az insan çok huzur.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ErQun
    ErQun's avatar
    Erkek
    AbdullahAzad bunu yazdı
    ErQun bunu yazdı

traffic shaper icin ne kullanıyorsun hocam?

Üzerinde varsayılan olarak gelen servisi kullanıyorum.

pfsense de  menü den firewall --> traffic shaper a girin gelen sayfadan limiter tabından "create new limiter" deyip birer adet download ve upload adında limit tanımlıyorum(Bandwidth değerlerini veriyorum.). daha sonra kaydettiğim bu girişleri yine menü den firewall --> rules kısmına giriyorum. gelen sayfadan lan tabına geçip default lan kuralina edit deyip gelen sayfadan "In/Out" kısmına geliyoruz. bu kısımda açılır ok işareti var. tshaper da tanımlamış olduğumuz isimler(örn:download ve upload) burada karşımıza çıkacak. o satırdaki soldaki açılır ok'a upload u seçip sağdakine ise download'u seçerek bu kuralı kaydedip uyguluyoruz. 

Not: benim sistemde ben captive portal ile freeradius servisim yok.  freeradius kullanmış olsaydım freeradius ta tanımlama farklı. ben kullanıcılara mac ile statik ip girişi yapıp internet sağlıyorum.

Bazen ne kadar az bakarsan, o kadar çok görürsün!
Toplam Hit: 3827 Toplam Mesaj: 10
pfsense