folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Hangi Linux Sürümü Kullanılabilir

Hangi Linux Sürümü Kullanılabilir

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    TxT bunu yazdı

linux kurup yavaş yavaş didiklemek istiyorum bir sanal makine üzerine bu süreçte direk terminal üzerinde bir şey yazamayacağımı düşünerek kullanıcı dostu bir arayüzle başlayıp belki zamanla daha kompleks versiyonlara geçerim (bu yazdıklarım çok saçma gelebilir o derece uzağım linuxtan) şimdi tavsiye edilen mint cinnamon'u indiriyorum.

asıl sorum: sizce linux bir sistem kurduktan sonra neleri öğrenmemizi tavsiye edersiniz. konu başlığı olarak yazabilirsiniz araştırıp didiklerim ben. 

Tam tersi, yapacaklarınızın belki de %90'ını terminal üzerinden yapacaksınız. 

Ben olsam debian tabanlı bir dağıtım hatta doğrudan debianı seçerdim.

önce linuxun mantığını anlamak lazım. Onun da yolu kullanıcılar/gruplar/dosya ve klasör izinleri. chmod, chown, ls, mv, rm, cat, less, more gibi doğrudan dosya sistemi üzerinde çalışan ve pipelar ile işlem yaptığınız komutları öğrenmenizi tavsiye ederim. Sonra tercihen nano gibi bir metin editörünü iyice kullanmayı öğrenin (vi daha iyi olur, ben beceremediğimden nano dedim). İkinci aşama linuxta ağ ve internet bağlantısı olmalı gibi geliyor bana. ifconfig, iw-*, wpa_* gibi ağ ile ilgili komutları öğrenin. dhcp ve ntp istemcisi kurun sisteminize...

Olaylara karışmayın!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek
    TxT bunu yazdı

linux kurup yavaş yavaş didiklemek istiyorum bir sanal makine üzerine bu süreçte direk terminal üzerinde bir şey yazamayacağımı düşünerek kullanıcı dostu bir arayüzle başlayıp belki zamanla daha kompleks versiyonlara geçerim (bu yazdıklarım çok saçma gelebilir o derece uzağım linuxtan) şimdi tavsiye edilen mint cinnamon'u indiriyorum.

asıl sorum: sizce linux bir sistem kurduktan sonra neleri öğrenmemizi tavsiye edersiniz. konu başlığı olarak yazabilirsiniz araştırıp didiklerim ben. 

ArchWiki yi oku. Orada her bilgi var. Sistem olarak da Arch veya Arch tabanlı bir şey kurarsan çok rahat edersin.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baba3232
    baba3232's avatar
    Erkek

Gnome kullanıcaksan-->Fedora25-Debian

Kde kullanıcaksan-->>Kde Neon

Unity diyorsan-->Ubuntu

Bunlar debian tabanlı sistemler yok ben arch istiyorum diyorsan;

Manjaro Linux Kde veya başka desktop enviromentler gnome vs.

Ben hiç sıkıntı çekmek istemiyorum ya diyorsan bkz. Linux Mint Cinnamon Edition 😂😉🤗

"Dünyanın en yüce tahtına da çıksanız, oturacağınız yer, kendi kıçınızın üstüdür...(Friedrich Nietzsche)"
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

Ubuntu kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun sebebi ubuntu ile ilgili yazılmamış döküman yok en küçük problemde bir çok forumdan vb yerlerden destek alabilirsiniz.  

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

konusu açılmışken bişi sorayım.

Kali Linux 2.0 live versiyonu dvd ye çektim, boot aşamasında siyah ekranda kalıyor, dvd bir iki tıkırdadıktan sonra çalışmayı bırakıyor.

sorun nerden kaynaklanıyordur, nasıl çözebilirim?

indirmiş olduğum sürüm

Kali Linux 64 bit ISO Torrent 2.9G 2016.2 25cc6d53a8bd8886fcb468eb4fbb4cdfac895c65

dvd ye yazma işini poweriso ile yaptım. ekstra bi ayar yapmam gerekli mi?

goo.gl/qBNZmW
Toplam Hit: 4879 Toplam Mesaj: 36
linux windowsson