Hangi Macbook Pro Yu Almalıyım?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shock56
    shock56's avatar
    Erkek

Yazılım geliştirebilmek için macbook almayı düşünüyorum. Daha önce hiç mac kullanmadım. Bu konuda bana yardım ederseniz sevinirim.

Bilgisayarı hem yanımda taşıyabilmek hem de evdeki 2k monitöre bağlayabilmek istiyorum. 

Araştırmalarım sonucunda 3 tane seçenek buldum.

1. Macbook Pro 2015 MF839TU/A (5.380 TL) http://www.hepsiburada.com/apple-macbook-pro-retina-intel-core-i5-2-7ghz-8gb-128gb-ssd-13-3-tasinabilir-bilgisayar-mf839tu-a-p-BD802460

2. Macbook Pro 2017 MPXR2TU/A (5.499 TL)  http://www.hepsiburada.com/apple-macbook-pro-intel-core-i5-8gb-128gb-ssd-macos-sierra-13-3-tasinabilir-bilgisayar-mpxr2tu-a-silver-p-HBV000007I2II

3. Macbook Pro 2016 MLL42TU (6.188 TL) http://www.vatanbilgisayar.com/arama/mll42tu/

2015 olan modelde usb 3 ve hdmi girişi olduğu için bu modeli almayı düşünüyorum. Teknik olarak baktığımda 2015 ten 2017 modele kadar olan modellerde teknik olarak pek bir fark göremedim. 

Diğer modelleri alırsam ekstra 300TL gibi bir rakam verip bir de aparat almam gerekecek. 

Sizce hangisini almalıyım. 

Teşekkürler. 

shock56 tarafından 18/Kas/17 17:32 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

öncelikle neden 13. inc hocam? Daha hafif ve tasinabilirligi yüzündense ok.. 

karsilastirmalardan cok vatan bilgisayarin yanlisligindan söy edeyim. verdigin link calismiyor :) ve linke dikkat edersen mf839tu yaziyor ama vatan bilgisayardan MLL42TU yazinca da yine senin verdigin linke yönlendiriyor. Ve adamlarda mf839tu mevcut degil. Yani ortada bi karisiklik var ve MLL42TU söyledikleri fiyat gayet uygun. (en az 300 tl civari). :) 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shock56
    shock56's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

öncelikle neden 13. inc hocam? Daha hafif ve tasinabilirligi yüzündense ok.. 

karsilastirmalardan cok vatan bilgisayarin yanlisligindan söy edeyim. verdigin link calismiyor :) ve linke dikkat edersen mf839tu yaziyor ama vatan bilgisayardan MLL42TU yazinca da yine senin verdigin linke yönlendiriyor. Ve adamlarda mf839tu mevcut degil. Yani ortada bi karisiklik var ve MLL42TU söyledikleri fiyat gayet uygun. (en az 300 tl civari). :) 

Evet link biraz garip. Ürün ile link farklı. Ama mağazayı aradım teyit ettirdim. Vatanda olan 256GB olan modeli. 

Aslında 15 inc de benim için yeterli değil. Monitöre bağlayacağım. Ama imac gibi sürekli de masaüstünde kalmasını istemiyorum. Kullandığım genel programlar JetBrains in programları ve photoshop. 

Ekran olarak veya benim göremediğim başka bir fark var mı bu bilgisayarlar arasında?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

neden mac ?

Cumhuriyet rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

%100 emin olmamakla birlikte yeni model mac lerin hepsi retina ekran olmali. Ama MPXR2TU/A bu modelde göremedim.. 

Benim kendi sahsi fikrim en önemli iki sey; retina ekran ve SSD kart. Bende 256 ssd var, windows 10 yükledim parallels desktop ile. Boyut olarak zaman gittikce daha fazla alana ihtiyacim oluyor. Alabiliyorsan 512 gb ssd al ve retina ekranli. Islemci ve bellek konusunda da bütcene göre karar verirsin.  

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shock56
    shock56's avatar
    Erkek
    RimPalace bunu yazdı

neden mac ?

iphone için yazılım geliştirmek için. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scarletbeard
    scarletbeard's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    shock56 bunu yazdı
    RimPalace bunu yazdı

neden mac ?

iphone için yazılım geliştirmek için. 

Vatandaki mac hem 256 gb hemde Macbook Pro 2015 den sonra Sadece Type C charger a geçtiği gibi Touch Bar kullanımına başladı. Eğerki Uygulama geliştireceğim diyorsan. Kesinlikle zaten bu pc yi alman gerekiyor. 

Neden mi Önce Macbook Touch Bar kullanımı diye youtube da az biraz izle derim.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

bende arayıstayım yenılerde usb hafıza kartı takılmaması canımı sıkmadı degıl 

touch bar ısıme yaramayor kosgeb yuzde60  ı karsıylıyor kdv umrumda degıl ortalama 2kusura gelıyor 6300 luk 128 gblık cıhaz 

hepsıburadada 5 kusura kdv dahıl applestorede 6300 olan cıhaz mevcut 

tavsıyelere acıgım canolar 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Touch bar güzel nimet, mbp 2015 kullanıcısıyım pek eksikliğini çekmiyorum ama olsa seksi olurdu. Sonuçta dokunmatik bilgisayarlara doğmadık :))

touch barlı sürümler öncesi mıknatıslı şarj girişi var. Daha önce kabloya takılıp laptopu yere kapaklatmış biri olarak, mıknatıslı olmasını seviyorum. Gün gelir biri takılırsa şarjı çıkar, bilgisayarı düşürmez.

Type-c şarjlılarda ise malesef (type-c uzun da bir giriş) ya kablo kopacak ya laptop düşecek. Sakar biriysen, etrafında çoluk çocuk fazlaysa 2015 al derim.

Touch bar daha çok hoşuna gidiyorsa da  o modellerden alıcaksın. Adaptör, zaten appleın her şeyi adaptör. Her şey için ilave ücret.

Yarın bi gün klavyedeki tuşlara da ek ücret isteyecekler :)

Dikkat etmen gereken fazla bişey yok, donanımını beğen al arkana yaslan.. :)

ekranda lekeler oluşmaya başlarsa "staingate" dedikleri kronik problem, garantiye gönderiyorsun 1 haftada değiştirip geri yolluyorlar

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Moustafa
    Moustafa's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Touch bar güzel nimet, mbp 2015 kullanıcısıyım pek eksikliğini çekmiyorum ama olsa seksi olurdu. Sonuçta dokunmatik bilgisayarlara doğmadık :))

touch barlı sürümler öncesi mıknatıslı şarj girişi var. Daha önce kabloya takılıp laptopu yere kapaklatmış biri olarak, mıknatıslı olmasını seviyorum. Gün gelir biri takılırsa şarjı çıkar, bilgisayarı düşürmez.

Type-c şarjlılarda ise malesef (type-c uzun da bir giriş) ya kablo kopacak ya laptop düşecek. Sakar biriysen, etrafında çoluk çocuk fazlaysa 2015 al derim.

Touch bar daha çok hoşuna gidiyorsa da  o modellerden alıcaksın. Adaptör, zaten appleın her şeyi adaptör. Her şey için ilave ücret.

Yarın bi gün klavyedeki tuşlara da ek ücret isteyecekler :)

Dikkat etmen gereken fazla bişey yok, donanımını beğen al arkana yaslan.. :)

ekranda lekeler oluşmaya başlarsa "staingate" dedikleri kronik problem, garantiye gönderiyorsun 1 haftada değiştirip geri yolluyorlar

type c için de direk apple değil de yan sanayi mıknatıslı ürün alabiliyorsun. Bende type c olan değil de farklı bir modeli vardı, söylediğin gibi takılma durumlarında hayat kurtarıyor. Ancak gelecek odaklı olarak düşünerek ben olsa touch bar'ı olan daha güncel modeli tercih ederdim.

Mustafa
Toplam Hit: 1766 Toplam Mesaj: 10
macbook pro