folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Hangi Tür Veritabanı Seçmeliyim ?

Hangi Tür Veritabanı Seçmeliyim ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Herkese merhaba. Bitirme projem için yaptığım basit projemde kullanabileceğim bir veri tabanı arıyorum. Şimdiye kadar sadece MSSQL kullandım ama sanırım bu benim sorunumu çözmüyor. Öncelikle projemden bahsedeyim basitçe.

3 tane ayrı platform var. Desktop App - Web App - Android App.

Desktop'taki uygulamadan ben işlemlerimi yapıcam. Mesela register, bilgi al bilgi gönder vs vs
    Web sitesine User ID - PW ile giriş yaspan kullanıcı Database üzerinden anlık verilere erişecek.
    Android App'de USer ID - PW ile giriş yapan kullanıcı Database'deki verilere erişecek.

Web ve Android uygulaması sadece kullanıcının Dektop'ta neler yaptığını görebilecek. Oyun mu oynuyor facebook mu whatsapp mı neyse artık ve birde süresini gözlemleyecek. Örnek olarak : Ebeveny olarak çocuğunuza bilgisayarı bıraktınız. Cep telefonunuzdan bir web sitesine giriyorsunuz ve evdeki bilgisayarda ufaklığın ne kadar süredir ne yaptığını görüyorsunuz.

Bu tarz bir proje için hangi database'i öğrenmem ve kullanmam gerekli ?

Firebase işimi görür mü ? Yoksa VDS satın alıp içine SQL'i kurup direk IP ile oraya mı bağlanayım ?

Proje Localde değil internette çalışacak. O yüzden bu tarz birşeye ihtiyacım var.

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Bi vps alıp mysql kursan daha mantıklı olur 5 dolarlık dg vps leri işini görür illa mysql dersen win makine lazım (( bi ara mssql linuxa gelecekti)) 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iskeltan
    iskeltan's avatar
    Erkek

bu tur isler direkt veritabanina baglanarak degil de araya bir api katmani koyarak yapilir haci.

duanla yasamadim ki bedduanla oleyim - Arif
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek
    KaptaN bunu yazdı

Bi vps alıp mysql kursan daha mantıklı olur 5 dolarlık dg vps leri işini görür illa mysql dersen win makine lazım (( bi ara mssql linuxa gelecekti)) 

Reis makaleyi yazdım okumadın mı

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    x-files bunu yazdı
    KaptaN bunu yazdı

Reis makaleyi yazdım okumadın mı

bakmadım bi bakayım :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

...

3 tane ayrı platform var. Desktop App - Web App - Android App.

...

Firebase işimi görür mü ? Yoksa VDS satın alıp içine SQL'i kurup direk IP ile oraya mı bağlanayım ?

Doğrudan IP ile bağlanmak doğru değil hocam. Ben olsam şu görseldeki gibi bir şeyler yapmaya çalışırdım:

Aylık 5-10$'lık bir VPS işini görür.

Onun üzerinde bir MySql ve backend (API) uygulaması server tarafını çözer. 3 farklı client da database'e doğrudan bağlanmak yerine bu API üzerinden erişsinler verilere. Backend ile client tarafı da Rest ile haberleşse güzel olur.

-------

O yukarıdaki yöntemden daha basitini arıyorsan da Firebase yine işini görür.

Firebase server tarafı bu yukarıdaki görseldeki DB + API tarafına karşılık geliyor (üstelik ücretsiz :)) Web ve Android clientlar için doğrudan erişim yöntemleri de var:

https://firebase.google.com/docs/

Desktop uygulaman için maalesef öyle bir official seçenek yok. Onun yerine REST API desteği var Firebase'in, ancak hiç kullanmadım çok fazla yorum yapmayayım. Dokümanlarında anlatıldığı kadarıyla senin işini görüyor:

https://firebase.google.com/docs/database/rest/start

Ama web uygulaman için yine bir hosting + domain veya VPS ihtiyacın olacak.

----

İşin özü: Firebase ile de işini yapabilirsin, MySQL + kendi backend uygulaman ile de. Hepsi mümkündür.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick üstü yazısı.
    uguraba
    uguraba's avatar
    Erkek

Desktop için; FireSharp kullanabilirsin. Unofficial olarak geliştirilen bir modül. Ancak genel olarak bitirme projesi için yeterli şekilde verim alabilirsin. 

Web için; Firebase'i hosting ve domain olarak kullabilir ekstra bir ücret ödemeden gereken şekilde çalıştırabilirsin.

Vir sapit qui pauca loquitur.
Toplam Hit: 1235 Toplam Mesaj: 7
proje database firebase