folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Hangi Üniversite [Bilgisayar Mühendisliği]

Hangi Üniversite [Bilgisayar Mühendisliği]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

Merhaba müritler/mürideler, bu sene 4 kuzenim üniversite sınavına girdi. Onlara tercihler konusunda yardımcı olmaya çalışıyorum. Bi tanesi bilgisayar mühendisliği istiyor. Sayısal sıralaması 19k. Ankara, ege, dokuz Eylül, marmara vs oluyor devlet ünilerinden. Bu ünilerden hangisinde bilgisayar mühendisliği eğitimi daha iyidir? Buralarda okumuş, çalışan vs müritler varsa biraz bilgi çok makbule geçer. Ya da bu puan aralığında daha iyi bi yer var mıdır özel'de burslu vs de olabilir. 

Şimdiden çok teşekkürler. Sevgiler.

g2k[et]tahribat[dat]com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

Nacizane tavsiyem yazılım ve bilgisayar mühendisliği gibi bir iş yapacaksa. Bilge adam gibi bir eğitim kurumundan çalışmak istediği branş üzerine Örneğin Java gibi bir kurs seçip  Yoğun gecireceğim derse aynı anda 2 kurs örneğin bir yazılım dili birde veritabanı üzerine aynı sürede birde gerçekten güzel bir ingilizce kursu bulup ikisini halletsin sadece bu konuya kafa yorsun. Onların verdiği eğitim ve ingilizce bilgisi ile birlikte 6 ay sonra hadi diyelim 3 ayda kendisi kastı. 9 ay sonra yurtdışında çok güzel bir iş bulabilir ve kariyerini başlatabilir. 

Diğer türlü 4 yıl okuyacak daha fazla masraf yapacak. Aldığı eğitim kalitesi hocalara göre değişecek. Sistemin zorunlu tuttuğu her dilden biraz mantığı yüzünden tam bir konuda profesyonelleşemeyecek. Bu sayede istediği konuda tam anlamıyla profesyonel olup takır takır ingilizce konuşup 1 yılda kendisini yazılım mühendisi olarak yurt dışına atar.

furkiak tarafından 28/Tem/22 17:52 tarihinde düzenlenmiştir

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    my4
    my4's avatar
    Erkek

Yurtdisinda is bulmak zor hocam , oyle bir dunya yok. Is bulmak ve is teklifi almak farkli seyler.

daha iyi bir dünya için ne yapıyorsun?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek
    furkiak bunu yazdı

Nacizane tavsiyem yazılım ve bilgisayar mühendisliği gibi bir iş yapacaksa. Bilge adam gibi bir eğitim kurumundan çalışmak istediği branş üzerine Örneğin Java gibi bir kurs seçip  Yoğun gecireceğim derse aynı anda 2 kurs örneğin bir yazılım dili birde veritabanı üzerine aynı sürede birde gerçekten güzel bir ingilizce kursu bulup ikisini halletsin sadece bu konuya kafa yorsun. Onların verdiği eğitim ve ingilizce bilgisi ile birlikte 6 ay sonra hadi diyelim 3 ayda kendisi kastı. 9 ay sonra yurtdışında çok güzel bir iş bulabilir ve kariyerini başlatabilir. 

Diğer türlü 4 yıl okuyacak daha fazla masraf yapacak. Aldığı eğitim kalitesi hocalara göre değişecek. Sistemin zorunlu tuttuğu her dilden biraz mantığı yüzünden tam bir konuda profesyonelleşemeyecek. Bu sayede istediği konuda tam anlamıyla profesyonel olup takır takır ingilizce konuşup 1 yılda kendisini yazılım mühendisi olarak yurt dışına atar.

Hocam üniversiteye sadece bi meslek öğrenme yeri olarak bakmamak lazım. Daha farklı şeyler kattığını düşünüyorum. Tavsiye için teşekkürler.

g2k[et]tahribat[dat]com
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek
    furkiak bunu yazdı

Hocam :) Mevcutta 10'dan fazla stajyerim var, toplamda ise daha fazlasını gördüm, mülakatını yaptım, projelere dahil ettim. Dediğin mantıkta geleni de var, mühendis olanı da var, yüksek yapanı da var. Bu dediğinin reelde hiçbir karşılığı yok emin ol. Aradaki farkı görüyorsun. Instagram postlarındaki 30 günde front end challenge gibi kalpazanca işler bu kurslar -genellikle-. Safi hayal satıyorlar. Bir mühendis ile bir alaylı arasında en başta düşünme, mantalite farkı var. -Alaylı karşıtı bir insan değilim ben de sektöre öyle girdim.- İyi okullarda okuyup teknik beceriden yoksun çok fazla insan da var elbette. Hatta okul eğitimiyle şu an bir işin başına doğrudan oturtulabilecek bir insan henüz tanımadım. Ama kurs alıp da analitik düşünme yetisini oluşturabilen de henüz görmedim. Anca github'larında birkaç hazır kodun copy paste ya da aynısını yazarak oluşturdukları projeleri oluyor. Okullarda da  öğrencileri hazır python kütüphaneleri, yapay zeka, BI yazılımları, iş analizi, veri analizi gibi kısımlara odaklayıp temel yazılım mantığı verip salmak gibi bir moda var. 

Okulları pek bilmiyorum ama eğitimden ziyade akademik kadroya bakmakta fayda var. ODTÜ, İTÜ gibi okullara gitmeyecekse çocuğunuz araştırılması gereken esas şey öğretim elemanlarının yeterliliği olmalı. Tek bir hoca sayesinde hayatı değişebilen çok fazla insan var. Aksine iyi olduğu iddia edilen yerlerde egoist, bencil hocaların elinde zebil olanı da.

~
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek
    antichrist bunu yazdı
    furkiak bunu yazdı

Hocam :) Mevcutta 10'dan fazla stajyerim var, toplamda ise daha fazlasını gördüm, mülakatını yaptım, projelere dahil ettim. Dediğin mantıkta geleni de var, mühendis olanı da var, yüksek yapanı da var. Bu dediğinin reelde hiçbir karşılığı yok emin ol. Aradaki farkı görüyorsun. Instagram postlarındaki 30 günde front end challenge gibi kalpazanca işler bu kurslar -genellikle-. Safi hayal satıyorlar. Bir mühendis ile bir alaylı arasında en başta düşünme, mantalite farkı var. -Alaylı karşıtı bir insan değilim ben de sektöre öyle girdim.- İyi okullarda okuyup teknik beceriden yoksun çok fazla insan da var elbette. Hatta okul eğitimiyle şu an bir işin başına doğrudan oturtulabilecek bir insan henüz tanımadım. Ama kurs alıp da analitik düşünme yetisini oluşturabilen de henüz görmedim. Anca github'larında birkaç hazır kodun copy paste ya da aynısını yazarak oluşturdukları projeleri oluyor. Okullarda da  öğrencileri hazır python kütüphaneleri, yapay zeka, BI yazılımları, iş analizi, veri analizi gibi kısımlara odaklayıp temel yazılım mantığı verip salmak gibi bir moda var. 

Okulları pek bilmiyorum ama eğitimden ziyade akademik kadroya bakmakta fayda var. ODTÜ, İTÜ gibi okullara gitmeyecekse çocuğunuz araştırılması gereken esas şey öğretim elemanlarının yeterliliği olmalı. Tek bir hoca sayesinde hayatı değişebilen çok fazla insan var. Aksine iyi olduğu iddia edilen yerlerde egoist, bencil hocaların elinde zebil olanı da.

Evet hocam aynen katılıyorum. Ben de o yüzden açtım başlığı. Bu bölümler yüksekten düşüğe yazmanın bi mantığı olmadığını düşünüyorum. Öğretim görevlileri vs. Konusunda bilgi almak istedim. Ya da nerden öğrenebilirim bunu bi bilginiz var mı?

g2k[et]tahribat[dat]com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

bilgisayar muhendisligi vizyon isidir.

her okulda her ogretmenden okuma-yazmayi ogrenirsin ama cok satanlar arasina girmis bir kitabi herkes yazamaz. 

sececegi sehir hayata bakis acisini degistirecektir, tercihini bu yonde yapmali

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MCK
    MCK's avatar
    Erkek

hocam https://yokatlas.yok.gov.tr bunun için yararlı olabilir. Öğretim üyelerinin unvanlarını ve sayılarını görebiliyorsunuz.

Cevherimin ışığı fazla yanar, ele verir gülüşüm bunu saklayamam.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    blackhammer bunu yazdı

bilgisayar muhendisligi vizyon isidir.

her okulda her ogretmenden okuma-yazmayi ogrenirsin ama cok satanlar arasina girmis bir kitabi herkes yazamaz. 

sececegi sehir hayata bakis acisini degistirecektir, tercihini bu yonde yapmali

+1

Yazılım zor iş. Emek vermeden bir bok olmuyor (arada istisnalar var tabi :D ) 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dodger
    dodger's avatar
    Erkek

Bir saat önce tercih konusunda fikir danıştı bir arkadaşımın kuzeni. Ona söylediklerimi biraz daha toparlayıp aktarayım.

Hangi okulda okuduğun çok fark etmiyor (odtü, itü hariç), esas olay kişide bitiyor. Kovalamaya, koparmaya ne kadar hevesli ise o kadar başarılı olur. Tavsiyem küçük şehir yerine İstanbul, Ankara gibi şirket ekosisteminin yoğun olduğu yerde yapması hem staj açısından hem de topluluklar/etkinlikler açısından faydalı olur. Ben İstanbul Üniversitesi mezunuyum, okul ne kattı dersen çok fazla bir şey söyleyemem ama güzel arkadaşlar edindim (hem kendi bölümüm hem de farklı bölümlerden) ve meslek hayatı dışındaki hayat için de bir çok şey kattı. Dolayısıyla sadece meslek kasmayıp hayatın keyfini alabileceği bir seçim yapsın. Mezuniyet sonrası yeterince stres yaşayacak zaten, bari alıştıra alıştıra yaşasın.

Se...a...se...deneme..deneme..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    micropin
    micropin's avatar
    Erkek

Benzer universiteler, egitim acisindan oralarda egitim almayan kisi kalitesini bilemez ama akademik kadrolara bakarak bir fikir edinebilir. Bana gore Ege veya Marmara iyidir. Istanbul'da calisacaksa Marmara daha iyidir.

19k'ya girebilen bir cocuk, yazilimi kursa mursa gerek kalmadan kendi basina ogrenebilir. Bu siralamayi yapip da kursa gitmek akil kari degil. Gitsin muhendislik disiplini alsin, onu hicbir kurs veremez. Oradan ciktiktan sonra dusunce yapisi, problemlere yaklasimi ve cozum yontemleri tamamen degisecek, gelisecektir. Universite demek ayni zamanda farkli bir kultur edinmek, vizyon kazanmak demektir.

"Nasıl doğabilirsin ki yeniden önce küle dönmeden..."
Toplam Hit: 950 Toplam Mesaj: 11
üniversite bilgisayar mühendisliği tercih