folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Harddisk İçin Bayt Ve Diğerleri

Harddisk İçin Bayt Ve Diğerleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

sa. aklınızın bi köşesinde kalsın hiç değilse bi göz aşinalığınız olsun (;

Bayt Nedir?

Bilgisayarların depoladığı en küçük veri boyutu, bit olarak tanımlanır. Bilgisayarlar, ikili numaralandırma sistemini kullandıkları için her bit, 0 ya da 1 değerini alır. Bir başka açıdan her bitin "doğru" ya da "yanlış" değerini sakladığı söylenebilir. Mesela bir oyun sırasında aldığınız bir yükseltme, onu aldıysanız 1, almadıysanız 0 olarak bellekte depolanabilir.

Sekiz bit bir araya geldiğinde bayt oluşur. Her bir bayt, 256 değerden birini depolayabilir. Örneğin ASCII kodlama standardındaki her bir karakter, bir bayt olarak depolanır.

Kilobayt ve Megabayt

Bir kilobayt (KB), 1.000 bayta eşittir. Bu noktada kilobayt ile bazen 1.024 baytın kastedildiğini de belirtmek gerek (örneğin Windows'ta). Ancak doğru ve daha yeni tanımlamaya göre 1 kibibayt (KiB), 1.024 bayta eşittir.

1 kilobaytın aslında 1.024 bayt olmasının nedeni, ikili sistemin çalışma şeklidir (1 bayt'ın 10 bit değil, 8 bit olduğunu hatırlayın). Bu nedenle 250GB etiketiyle satılan bir sabit diskte 232GB (aslında Gibibayt - GiB) boş alan görürsünüz. Bu noktada sabit disk üreticilerinin kelime oyunuyla bizi biraz kandırdığı da ileri sürülebilir (her ne kadar doğru sözcükleri kullanıyor olsalar da, Windows'un kullandığı birimler farklı).

Sabit disklerin aksine, RAM'ler söz konusu olduğunda 1GB, 1024MB'a denk geliyor. Bu noktada RAM'lerde aslında gibibyte'ın kullanıldığı gözleniyor. Burada bir kural karmaşası var gibi görünüyor, daha doğrusu "kibibye" ve "gibibyte" gibi terimleri daha çok depolama birimleri tercih ediyor gibi görünüyor.

Bir megabayt (MB) ise 1.000KB içermektedir (veya bir milyon bayt). Bir megabayt, MP3 formatında yaklaşık bir dakikalık müziği depolayabilir. Standart bir CD 700MB boyutundadır. Bu noktada megabitin megabayttan farklı bir birim olduğunu söyleyelim.

Gigabayt Ne Kadar Büyük?

Yıllardır hayatımızda olan gigabayt (GB) terimi, bir milyar baytı, 1.000.000 kilobaytı veya 1.000 megabaytı açıklamakta kullanılıyor.

1GB, yaklaşık 230 standart MP şarkısını depolayabilir. Kullanılan video codec'ine göre üç dakikalık 30FPS video kaydı, 1GB yer tutacaktır. Standart bir DVD'nin depolama kapasitesi 4,7GB'dir.

Bugünkü akıllı telefonların çoğu, 32GB ile 512GB depolama kapasitesi sunuyor. Bilgisayarlarda ise bir sonraki başlıkta göreceğimiz, çok daha büyük depolama birimleri kullanılıyor.

Bir Terabayt Ne Kadar Eder?

Bugün terabaytlar boyutunda SSD'ler satın alabiliyoruz. Bir terabayt, yine bir altındaki birim olan gigabayt'ın bin tanesinden oluşuyor. Yani 1TB içerisinde 1.000GB veya bir trilyon bayt bulunuyor.

Standart bir DVD'nin 4,7GB olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla bir terabaytlık bir sürücüye 213DVD'yi sığdırmanız mümkün.

Bir başka açıdan bakabilmeniz için şöyle bir örnek verebiliriz: ABD Kongre Kütüphanesi, 2009'da yaptığı bir açıklamada koleksiyonunun 74TB veri içerdiğini söylemişti. Ortalama bir kitabın ise çizimler hariç ortalama 1MB tuttuğu biliniyor.

Google, 2019'da toplam 40 milyon kitabı tarattığını söylemişti. Dolayısıyla Google Books'taki tüm kitapları saklamak için size 40TB'lık bir alan yeterli olacaktır.

Petabayt Nedir?

Bir petabayt, 1.000 terabayta eşittir. Araştırmacılara göre insan beyni 2,5PB'lık bir kapasiteye sahip. 1PB ile 1080p kalitesinde sürekli olarak neredeyse 3,5 sene video kaydı yapabilirsiniz. Tüm hayatınız boyunca her gün 4.000 fotoğraf çekerseniz, 1PB'ı ancak doldurabilirsiniz.

ABD merkezli hizmet sağlayıcısı AT&T, Mart 2018'de kendi ağları üzerinden her gün 197PB veri aktardığını söylemişti.

Eksabayt, Zettabayt ve Yottabayt

Yeterince büyük olan Petabayt'ın da üzerinde depolama tanımlamaları bulunuyor. Bu boyutlara kısaca göz atacağız, ancak boyutları çok büyük olduğundan belki birkaç sene onları pek duymayacaksınız. Ancak sıradan bir kullanıcı olarak bu boyutları günün birinde, hücrelere kadar simülasyon yapan oyunlarda ilk kez görürsek şaşırmayacağız!

Eksabayt (EB), 1.000 petabayta denk geliyor. Eksabayt, dünya çapındaki aylık internet trafiğinin 2004'te ilk kez 1EB'yi geçmesiyle kullanılmıştı. 2017'de aylık trafik, 122EB'ye ulaştı. 1 eksabayt içerisine 11 milyon 4K film sığdırabilirsiniz.

Zettabayt, 1.000 eksabayta eşit iken bir yottabayt (YB), 1.000 zettabayta denk geliyor. 1 yottabaytın içerisine 257.054 trilyon DVD sığdırmanız mümkün

bana gelen bilgilendirme maillerinden aldım öyle özellikle araştırmadım yani (((;

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

1gb = 1000*1000*1024 byte mı

Yoksa

1gb = 1024*1024*1024 byte mı

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Yoksa

1024*1024*1024 diye gidiyor. Kilo=1000 mega =1000000 ama bilgisayar dünyasında 1024 ve katları şeklinde gidiyor. Nedenini araştırmıştım ama güzel bir açıklama bulamamıştım. Eski kitapları, belgeselleri kurcalamak lazım.

Edit: nedenini buldum ama unutmuşum şimdi bakınca tekrar hatırladım :D 2^10=1024 bu nedenle 1024 ile çarpılıyor.

GuArDiAn55 tarafından 13/May/20 12:14 tarihinde düzenlenmiştir

HACKEROKAN!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Ticari olarak desimal yani MB ın1000li katları kullanılıyor

Bilgisayar Mühendisliği olarak 1024 ve üsleri

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    GuArDiAn55 bunu yazdı
    noname bunu yazdı

Yoksa

1024*1024*1024 diye gidiyor. Kilo=1000 , Mega= 1000000 ama; Bilgisayar dünyası'nda 1024 ve kat'ları şeklinde gidiyor. Nedenini araştırmıştım ama güzel bir açıklama bula'mamıştım. Eski kitapları, belgeselleri kurcalamak lazım.

Edit: nedenini buldum ama unutmuşum, şimdi bakınca tekrar hatırladım :D (2^)10=1024 bu nedenle 1024 ile çarpılıyor.

^^D` hârika ya. 

(gerçi ben, NoName'in ironi yaptığını düşünmüştüm. ^^`)

~@~

Alakası yok biliyorum ama Desimal deyince de aklıma u235 ve ShockMan geldi, ve sonrasında da deste geldi aklıma. ^^` Desi'Metre, Desi'Gram,.

Eksa- , Zetta- , Yotta- , ^^D` bu ön ekler sanki ibranice gibi.

RitmFarbRacourci tarafından 13/May/20 14:07 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essad
    essad's avatar
    Erkek

Yottabaytin kullanildigi zamanlari çok merak ediyorum teknolojinin geldigi nokta acaba nasil olsacak

İyimser insan, her felakette bir fırsat, kötümser insan da her fırsatta bir felaket görür.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    essad bunu yazdı

Yottabaytin kullanildigi zamanlari çok merak ediyorum teknolojinin geldigi nokta acaba nasil olsacak

öyle bişey olabilmesi için kullanmaya gerek olması için; atıyorum bi mp3 şarkının 100-200 mb gibi bişey olması lazım heralde bunun içinde bi mp3 dosyasına; kim ne zaman, nasıl yazdı, yazanın hayat hikayesi, neden yazdı, yazarken neler çekti, yazarken birkaç fotoğrafla beraber, ..... gibi gereksiz bi ton bilgiyi doldurmak gerekir (: 

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
Toplam Hit: 784 Toplam Mesaj: 7
bayt ve diğerleri