folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Hastane Otomasyon Programı Hakkında

Hastane Otomasyon Programı Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yafa13
    yafa13's avatar
    Erkek

nesne tabanlı(object orented) programlama dersinde bitirme projesi için hastane otomasyon programını  aldık 1-2 arkadaşla. şimdi bazı şeyler düşündük ama böyle ne şekilde yapsak nasıl başlasak basit bişi olsun istiyoruz ama

birazda gösterişli olsun nasıl bişi yapabiliriz fikri olan,görüşü olan,yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler ederim(Buarada 1ay sürem var fazla uçuk bişiy yapamayız zaten:D)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Swool
    Swool's avatar
    Erkek
    sanane bu konuda güzel fikirler verebilir. Başlığı farketmeyebilir, özel mesajla bağlantı dizgesini gönderirsen yardımcı olacaktır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GebesH
    GebesH's avatar
    Erkek

İşin programcılık kısmını bilmem bir ara hastane otomasyonları yapan bir şirkette eğitimci olarak çalıştım personele eğitim vermekti görevim, sana bir ışık tutarmı bilmiyorum ama hastane otomasyon programı içerisinde neler olur biraz bahsedeyim sana.

Program iki bölümde ayrılır

1) HBYS: Hastane Bilgi Yönetim Sistemi

Nedir?

Hasta hastaneye gelir , kayıt yapılır, gerekli departmana yollanır, departman bölümünde inceleme yapıldıktan sonra tetkikler için diğer departmana atılır, tetkik sonuçları geldiği departmana yollanır, hastalığın tespiti yapılır, gerekli ilaçlar girilir ve son olarak hasta ödemesini yapar ya da yapmaz (özel , ssk-bağkur ya da emekli).

bu bölüm kendi içinde yüzlerce parçaya ayrılabiliyor şöyleki

hastanın tc kimlik nosunu girdikten sorna otomasyon programı sağlık bakanlığına bağlanır hastanın provizyonunu verir yada vermez  (ssk- bağkur paraları yatmış hizmet alabilir ya da yatmamış paralı muayene olucak)

bunun dışında bir hasta 1 hafta içerisinde aynı rahatsızlıktan 2. defa gelirse o müşteriden pardon hastadan o hastane para kazanamaz devlet buna izin vermiyor ama hastaneler farklı bir sorundan giriş yapmış gibi gösterir siz bunu anlamazsınız :) 

bu kısmıda abartmıyorum daha fazla.

2) Personel - Ayniyat

Nedir?

Hastane personelinin düzenli bir şekilde sisteme girilemsi ve tüm işlemlerin buradan yürütülmesi bu işlemler nedir?

a) Departman

b) görev

c) izin tarihleri

d) maaş + mesai +  var ise özel ödemeler (ameliyat vs.) + + +  diye gider hastaneden alacak bitmez :)

e) ailevi bilgiler = evli , çocuk sayısı , çocuk yaşları

f) isteğe göre giriş, çıkış saatleri

g) vücut ölçüleri = small , 39 numara , gibi

bir kaç şey daha eklenebilir aklıma gelmiyor.

Ayniyat kısmı ise biraz daha farklı yine hastanenin arka planında gerçekleşen olaylardan alım - satım işleri

Nedir?

hastanenin ihtiyaçlarını gidermek için bir kaç yöntem kullanılır bu yöntemlerin yönetildiği program içidne program :D

1) doğrudan temin = hastanenin döner sermayesinden ihtiyaçlarını istediği yerden temin etmesi olayıdır.

2) dmo (devlet malzeme ofisi)dan alım=  sağlık bakanlığının o hastaneye ayırdığı bütçe doğrultusunda isterse dmo dan alım

3) ihale = yine sağlık bakanlığının hastaneye verdiği bütçeyi dmo yerine ihale alımları

ihale altında bir kaç bölüm var 

kamu ihale kanunu gereğince bu uzar gider hiç bulaşmıyım sizde abartmazsınız herhalde :D

aklıam gelen şeyler bunlar belki bir nebze olsun ışık tutabilir size...

Keep Going !
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    3ay kadar adanada bi yazilim firmasi bunyesinde ahbys ve bbsk projesi icerisinde yer aldim.Kodlama kismi basit.Isin ne oldugunu kagit uzerine dokerseniz cozerseniz tamamen.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yafa13
    yafa13's avatar
    Erkek
    Cevaplar güzel aslında kağıt üzerine dökecezde bunu 1ayda nekadarlık bi proje yapsak biter daha 3aydır java görüyorum kağıt üzerine döksem kodlamaya yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek
    Msn adresimi pm atıyorum.Görüşelim kardeşim.

Naber la?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yafa13
    yafa13's avatar
    Erkek

tüm cevap verenler sağolsun yokmu fikirleri paylaşacağı ufak tefek kodlar vs olan:D unutulmasın konu

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek
    Kodlama konusunda yardımcı olamayacağım ama işleyiş hakkındaki sorularını yanıtlamaya çalışırım.

Naber la?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yafa13
    yafa13's avatar
    Erkek

sağol hocam

Toplam Hit: 7654 Toplam Mesaj: 9