folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Hdmi Da Görüntü Var Mı Yok Mu Kontrol, Yazılım.

Hdmi Da Görüntü Var Mı Yok Mu Kontrol, Yazılım.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Selam,

Hazırladığım görselde de görüleceği üzere konu başlığında da yazdığı gibi monitörde ekran açık mı kapalı mı? kontrol etmek için webten olur exe olur,  linuxta monitörün ekranı nasıl okuyacağım böyle bir şey mümkün müdür, yoksa zor iş mi?

amaç şu; birden fazla cihaz var  açıkmı diye uzaktan görebiliyorum içine bağlanıyorum cihaz çalışıyor görselde var. her şey yolunda gibi görünüyor ama hdmi dan bağlı monitör bir şekilde elektriği kesilmiş ya da kapanmış,  yada biri gitmiş hdmi kablosunu sevmemiş penseyle kesmiş diyelim ondan haberdar olamıyorum. cihaz çalışıyor, programlarda çalışıyor ama görüntü yok.

böyle kırmızı yeşil bir şey yapsam, her kare bir cihaz olsa, netwokten bana bilgiyi gönderse kırmızı renge döneni kontrole gitsem kafadan geçen bu :)

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Bu arada her cihazda 1 monitör bağlı, bir cihaza 10 larca monitör bağlı değil. Görsel yanıltmasın diye eklemek istedim. Linux bilgim wifi aramaktan ibaret olmasından mütevellit google’da böyle bir şey yapan olmuş mu nasıl arayacağımıda bilemedim.

siyahbereli tarafından 11/May/21 20:27 tarihinde düzenlenmiştir

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Ekranda cec desteği varsa https://raspberrypi.stackexchange.com/a/120740 buraya bir bakın.

Olaylara karışmayın!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kentaki
    Kentaki's avatar
    Erkek

lshw -C

----

Web'den kontrol edilmesi için bir harakiri yapabilirim hocam ilerleyen saatlerde

What are you doing???
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Bir kaç yolu var.

1. tvservice komutuna bak. örneğin ; "tvservice -s"

2. hdmi kablosundaki 19 (Hot Plug) pini; rpi de GPIO46 pinine bağlıdır, oradan kontrol edebilirsin. (https://elinux.org/RPi_Low-level_peripherals)

#define HDMI_PLUG 46
    pullUpDnControl(HDMI_PLUG,PUD_UP);
    pinMode(HDMI_PLUG,INPUT);
    if(digitalRead(HDMI_PLUG) == 0 )
    printf("HDMI BAGLI\n");
    else
    printf("HDMI BAGLI DEGIL!\n");

cukurova tarafından 11/May/21 23:52 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

$ xrandr --listmonitors

ile gelen ciktiyi kontrol ederek yakalayabilirsin hdmi'in gidip gitmedigini. istersen greple bir script yaz, istersen mail at, telefon actir. Nasil haberdar etmek istiyorsan kendini.

xrandr --listmonitors
    Monitors: 2
    0: +*XWAYLAND1 1366/310x768/170+0+0 XWAYLAND1
    1: +XWAYLAND0 2560/530x1440/300+0+0 XWAYLAND0
    [prx@fedora ~]$ xrandr --listmonitors
    Monitors: 1

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı

$ xrandr --listmonitors

ile gelen ciktiyi kontrol ederek yakalayabilirsin hdmi'in gidip gitmedigini. istersen greple bir script yaz, istersen mail at, telefon actir. Nasil haberdar etmek istiyorsan kendini.

xrandr --listmonitors
    Monitors: 2
    1: +XWAYLAND0 2560/530x1440/300+0+0 XWAYLAND0
    [prx@fedora ~]$ xrandr --listmonitors
    Monitors: 1

yillarin vindovscusunun haline bak forumda linuks komutlari yazar olmus.

az insan çok huzur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Burayı seviyorum 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Ekranlari goren bi kamera varsa opencv ile goruntu isleyerek de yapabilirsin :)

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı

Burayı seviyorum.

böyle Konuları dâhâ çok seviyorum.

kezâ, @NoName'in konusu da buna örnek. 

bir'de @EcHoLL'un   açtığı konu vardı.

RitmFarbRacourci tarafından 12/May/21 06:53 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Beyler geceden sonra konu coşmuş uzmanlar konuya dahil olmuş bu iyi sevindim.. komut bırakan, source kodu yazan hepinize teşekkür ederim, sırayla deneyeceğim temel bilgiyi öğrenip çıktı üretmem uzun sütebilir. Hepsini deneyeceğim. 

Toplam Hit: 1348 Toplam Mesaj: 11
linux hdmi