folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder How The Economic Machine Works- Grafiğin Neresindeyiz Bilen Analizci Var Mı?

How The Economic Machine Works- Grafiğin Neresindeyiz Bilen Analizci Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=PHe0bXAIuk0

Ray Dalio'nun anlattığı çerçeve'de, borç toplamı ve zaman grafiğinin neresindeyiz açıklayabilecek analizci var mıdır acep ? Böylece krizin ne zaman kapıda olduğunu anlarız diye düşünüyorum :D

balbazar tarafından 21/Eyl/16 22:44 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Çok güzel ama yarim saat izleyemedim sonraya artik  :(

Krizden etkilenmek istemiyorsan küçük yatirimlarini çoğunluğu altın olmak üzere döviz türk parası olarak esit al.

Daha yüklü ise o zamanda gayrimankul alacaksın.

Daha daha büyükse artanini bir iş kurup arkada o parayı çaliştirirsin .

Ekonomi saniyelik değisebilecek birsey.

Senin pilotun yanlislikla bir ülkeye bomba düşürür, yada  bela bir ülkenin cumhurbaskani bizim ülkede suikaste uğrar,  deprem , sel bir bakmişsin butun hesaplar altüst. O yuzden pirtfoy yapacaksin

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Çok güzel ama yarim saat izleyemedim sonraya artik  :(

Krizden etkilenmek istemiyorsan küçük yatirimlarini çoğunluğu altın olmak üzere döviz türk parası olarak esit al.

Daha yüklü ise o zamanda gayrimankul alacaksın.

Daha daha büyükse artanini bir iş kurup arkada o parayı çaliştirirsin .

Ekonomi saniyelik değisebilecek birsey.

Senin pilotun yanlislikla bir ülkeye bomba düşürür, yada  bela bir ülkenin cumhurbaskani bizim ülkede suikaste uğrar,  deprem , sel bir bakmişsin butun hesaplar altüst. O yuzden pirtfoy yapacaksin

Evet ekonominin saniyelik olduğu konusunda haklısın  ama bu gibi olayların  etkisi ya çok kısa (rusyanın uçağının düşürülmesi gibi) ya da maksimum 3-4 yıl sürecektir. Asıl merak ettiğim ise Ray Dalio 'nun bahsettiği "Long Term Debt Cycle" Grafiğinin neresinde olduğumuz :D Elde bir çok değişken ve veri  olması gerekiyor hesaplanması için muhtemelen vardır yapan bilen :D

http://www.tradingeconomics.com/turkey/money-supply-m3

Şurada Türkiye "money supply" grafiğine göre sanırım piyasaya para salımı tüm zamanların en yükseğinde. Videoda anlatılana görede zirve noktaya ulaştıktan sonra ekonomik durgunluk yaşanması ve sonrasında takip edecek olaylar zincirinden dolayı  "money supply" grafik çizgisinin aşağı doğru inmesi gerekiyor sanırım . Daha sonrasında ise ekonomik kriz :D Tabi sadece düşünce.. İşi iyi bilen birinden bir yorum almak aydınlanmamızı sağlardı :D

balbazar tarafından 22/Eyl/16 02:58 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    htc
    htc's avatar
    Dişi
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Yani, ne zaman giriyormuş kriz :)  parası, malı, mülkü olan düşünsün amk. Biz hep açız. 

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Videoda ki borç toplamı ve zaman grafiği değil, büyüme ve zaman grafiği. Bende videodakini elde etmek için grafiğe hayali 45 derecelik bir verimlilik doğrusu çizdim.  

Long Term Debt Cycle ile aşağıdaki grafiği kastediyor ama bu grafiğin bir sonraki adımının aşağıya mı, yukarıya mı doğru gideceğini öngörmemiz için toplam borçların, toplam gelirlere oranının zaman grafiği lazım onuda nereden bulacağımı bilmiyorum. Ayrıca videoda belirtilen krizler çok baba krizler. 1929 olsun, 2008 olsun. Hepsi balon oluşum krizleri, global ekonomik krizler. Yani aslında Türkiye'nin değil, dediğim veriyi bulabilirsek ABD'nin grafiğini incelemek lazım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    GusFring bunu yazdı

Videoda ki borç toplamı ve zaman grafiği değil, büyüme ve zaman grafiği. Bende videodakini elde etmek için grafiğe hayali 45 derecelik bir verimlilik doğrusu çizdim.  

Long Term Debt Cycle ile aşağıdaki grafiği kastediyor ama bu grafiğin bir sonraki adımının aşağıya mı, yukarıya mı doğru gideceğini öngörmemiz için toplam borçların, toplam gelirlere oranının zaman grafiği lazım onuda nereden bulacağımı bilmiyorum. Ayrıca videoda belirtilen krizler çok baba krizler. 1929 olsun, 2008 olsun. Hepsi balon oluşum krizleri, global ekonomik krizler. Yani aslında Türkiye'nin değil, dediğim veriyi bulabilirsek ABD'nin grafiğini incelemek lazım.

Hocam nasıl değil:D

Grafikte kocaman TOTAL AMOUNT OF MONEY - TİME   yazıyor. Benim borç dediğimde borç= para olduğu için, para zaman grafiğini kastediyorum. Piyasaya o güne kadar salınmış toplam para miktarı. 

edit: Baktım tekrar Growth time grafiğinide aynı şekilde vermiş. Türkiye için benzerdir diyordum ama şimdi neden türkiye için farklı olduğnu merak ettim :D

edit 2: Bir de adamın videoda veridiği 100 yıllık grafik seninki ise 16 yıllık yani kısa döneme giriyor. 100 yıllık bir grafik var mı acaba Türkiye'nin long-term depth cycle i gösterecek .  Grafik Amerikada kiyle aynı şekildemi ilerliyor merak ediyorum

balbazar tarafından 22/Eyl/16 10:56 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek
    balbazar bunu yazdı

Evet ekonominin saniyelik olduğu konusunda haklısın  ama bu gibi olayların  etkisi ya çok kısa (rusyanın uçağının düşürülmesi gibi) ya da maksimum 3-4 yıl sürecektir.

Rusya'nın uçağının düşürülmesi veya bir devlet başkanının başka bir ülkede suikaste uğraması gibi olaylar kısa dönemli etkiye sahip olaylar değildir. İlki için konuşursak: Rus uçağı düşürüldüğü vakit önde gelen Rus ve Türk dış politikası uzmanlarının ekseriyeti bunun uzun vadeli etkilere sahip ve geri dönüşü olmayan bir kriz olduğunu düşünüyordu. İki ülke arasındaki ticaret hacmindeki düşüşün uzun yıllar sürebileceği tahmini vardı. Hatta bu doğrultuda Türkiye'nin enerji bağımlılığının azaltılması noktasında sıvı doğalgaz gibi yeni kaynaklara ve yeni tedarikçilere yönelmesi, Rusya'nın Irak, ABD ve İran ile Türkiye'yi bölgesel denklemin dışında bırakmaya yönelik olarak iletişimini ve işbirliğini arttırması söz konusu iki devlet tarafından da olayın uzun vadede ciddi sonuçlara yol açacağı kanısının paylaşıldığının örnekleriydi. Ama gel gelelim karşılıklı bağımlılık dediğimiz gerçeklik, bölgesel ve küresel konjonktürün dayatmaları, hem Rus hem de Türk iç pazarının bozulan ekonomik ilişkilerden olumsuz etkilenmesi,  Türkiye'nin Ortadoğu'da hiç olmadığı kadar yalnızlaşması ve Suriye'deki Rus hava savunma sistemleri özelinde manevra alanının neredeyse sıfıra inmesi ve nihayetinde Türkiye'deki darbe girişimi bu olayın beklenenin aksine çok kısa bir sürede etkilerinin silinmeye başlamasını sağladı.

İkinci mesele ise bir devlet başkanına suikast örneği. Bunun için de kısa dönemli etkisi olabilecek olaylar ifadesi kullanmamız yanlış. Örneğin : Refik Hariri suikasti. Suikastin kim tarafından yapıldığı hala net değil. Bu suikast ile Irak'ın işgalinden sonra Suriye'ye giden yol açılmak istendi. Önemli bir kilometre taşıdır. Detayları rahatça bulabilirsiniz. Peki etkisi ne oldu: Ortadoğu'daki savaş atmosferini daha da körükleyerek petrol fiyatlarını yukarı yönlü çevirdi, Suriye'nin Rusya'dan silahlanmasını arttırdı, İran ile ilişkilerini pekiştirdi vs. Bunun da bölgesel ve küresel ekonomiye olası etkileri malumdur.

Uzatmayalım, peki bunları neden yazma gereği duydum? Spekülatif siyasi olaylarla ekonomik gidişat arasında bağlantı kurup öngörüde bulunurken salt neden sonuç ilişkileri kurmak, afaki tahminler yapmak çoğu zaman yanıltıcıdır. Analiz biriminin (devlet, bölge, uluslararası sistem) siyasi konjonktürünü, teknik ve sosyal kapasitesini ve zihniyetini de işin içine katmak lazım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    literatur bunu yazdı
    balbazar bunu yazdı

Evet ekonominin saniyelik olduğu konusunda haklısın  ama bu gibi olayların  etkisi ya çok kısa (rusyanın uçağının düşürülmesi gibi) ya da maksimum 3-4 yıl sürecektir.

Rusya'nın uçağının düşürülmesi veya bir devlet başkanının başka bir ülkede suikaste uğraması gibi olaylar kısa dönemli etkiye sahip olaylar değildir. İlki için konuşursak: Rus uçağı düşürüldüğü vakit önde gelen Rus ve Türk dış politikası uzmanlarının ekseriyeti bunun uzun vadeli etkilere sahip ve geri dönüşü olmayan bir kriz olduğunu düşünüyordu. İki ülke arasındaki ticaret hacmindeki düşüşün uzun yıllar sürebileceği tahmini vardı. Hatta bu doğrultuda Türkiye'nin enerji bağımlılığının azaltılması noktasında sıvı doğalgaz gibi yeni kaynaklara ve yeni tedarikçilere yönelmesi, Rusya'nın Irak, ABD ve İran ile Türkiye'yi bölgesel denklemin dışında bırakmaya yönelik olarak iletişimini ve işbirliğini arttırması söz konusu iki devlet tarafından da olayın uzun vadede ciddi sonuçlara yol açacağı kanısının paylaşıldığının örnekleriydi. Ama gel gelelim karşılıklı bağımlılık dediğimiz gerçeklik, bölgesel ve küresel konjonktürün dayatmaları, hem Rus hem de Türk iç pazarının bozulan ekonomik ilişkilerden olumsuz etkilenmesi,  Türkiye'nin Ortadoğu'da hiç olmadığı kadar yalnızlaşması ve Suriye'deki Rus hava savunma sistemleri özelinde manevra alanının neredeyse sıfıra inmesi ve nihayetinde Türkiye'deki darbe girişimi bu olayın beklenenin aksine çok kısa bir sürede etkilerinin silinmeye başlamasını sağladı.

İkinci mesele ise bir devlet başkanına suikast örneği. Bunun için de kısa dönemli etkisi olabilecek olaylar ifadesi kullanmamız yanlış. Örneğin : Refik Hariri suikasti. Suikastin kim tarafından yapıldığı hala net değil. Bu suikast ile Irak'ın işgalinden sonra Suriye'ye giden yol açılmak istendi. Önemli bir kilometre taşıdır. Detayları rahatça bulabilirsiniz. Peki etkisi ne oldu: Ortadoğu'daki savaş atmosferini daha da körükleyerek petrol fiyatlarını yukarı yönlü çevirdi, Suriye'nin Rusya'dan silahlanmasını arttırdı, İran ile ilişkilerini pekiştirdi vs. Bunun da bölgesel ve küresel ekonomiye olası etkileri malumdur.

Uzatmayalım, peki bunları neden yazma gereği duydum? Spekülatif siyasi olaylarla ekonomik gidişat arasında bağlantı kurup öngörüde bulunurken salt neden sonuç ilişkileri kurmak, afaki tahminler yapmak çoğu zaman yanıltıcıdır. Analiz biriminin (devlet, bölge, uluslararası sistem) siyasi konjonktürünü, teknik ve sosyal kapasitesini ve zihniyetini de işin içine katmak lazım.

Dediklerine karşı olarak söyleyecek bir fikir yapısında değilim.
     Ben uçağın düşürülmesinin etkisi kısa sürdüğü için öyle bir ifade kullanmıştım. Dediğin gibi olay çok farklı şekilde de ilerleyebilirdi.  Ancak gerçek ortada ki fazla uzun sürmedi. Bunun kısa süreli bir etkiye sahip olacağını öngerenler de vardı. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek
    balbazar bunu yazdı
    literatur bunu yazdı
    balbazar bunu yazdı

Dediklerine karşı olarak söyleyecek bir fikir yapısında değilim.
     Ben uçağın düşürülmesinin etkisi kısa sürdüğü için öyle bir ifade kullanmıştım. Dediğin gibi olay çok farklı şekilde de ilerleyebilirdi.  Ancak gerçek ortada ki fazla uzun sürmedi. Bunun kısa süreli bir etkiye sahip olacağını öngerenler de vardı. 

Hocam sadece bilgi paylaştım. Niyetim muhaliflik veya sataşma değildi yanlış anlaşılmasın :)  Konu güzel bir yere gidecek gibi görünüyordu. Ben de kendi alanıma dair olanları ekleyip muhakeme sürecine katkıda bulunmak istedim. Şahsına veya yazdıklarına garez diye yazmadım yani, aman yanlış anlaşılıp bozuşmayalım :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

mürid sormuş, biz şu anda en kötü aşamadayız. yani borç alıp üretmeyen ama refah seviyesi yükselen tarafta. nasıl oluyor bu ? çok basit borçlanarak. geleceğinden borçlanarak refah seviyeni şimdilik arttırıyorsun.düzgün ekonomilerde borçlanma olur ve üretim artar. bu nedenle borçlanma iyidir. buradaki üretim yol köprü hastane yapmak değil. üretip ürettiğini satmak. türkiye son yıllarda üretimi gittikçe düştü ve borç seviyesi arttı.

Yani kısaca türkiyenin ivme aşağıya doğru ve bunu kaldırmak için herhangi bir çaba sarf edilmiyor. k.dervişin dediği gibi türkiye günden güne kötüye gidecek.

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
Toplam Hit: 1231 Toplam Mesaj: 11
ekonomi