folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Hususi(Yeşil) Pasaport 6 Ay İçinde 90 Gün Kuralı

Hususi(Yeşil) Pasaport 6 Ay İçinde 90 Gün Kuralı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flassy
    flassy's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar.

7 ağustos tarihinde yeşil pasaportla çek cumhuriyetine giriş yaptım.2 ay kalıp 10 ekimde de türkiyeye dönüp,çek cumhuriyeti vizesini aldıktan sonra vizeyle çek cumhuriyetine tekrar giriş yaptım.vize sürem şubat 1 de bitiyor.Ben mart ayında tekrar yeşil pasaportumla ülkeye girebilir miyim?6 aylık süre ne zaman başlar,giriş yaptığım ilk tarihten itibaren mi yoksa çıkıştan itibaren mi.eğer ağutos 7 de başlıyorsa altı aylık süre şubat 7 de bitiyor dolayısıyla tekrar bir 90 günlük hakkımın olması lazım değil mi?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fotoğrafçı
    burakbet
    burakbet's avatar
    Erkek

yeşil pasaport ve vize? çek cumhuriyeti?

http://www.advanceyed.com/bilgi-bankasi/yesil-pasaport.asp#4 ?

la?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manhyak
    manhyak's avatar
    Erkek
    flassy bunu yazdı

Merhaba arkadaşlar.

7 ağustos tarihinde yeşil pasaportla çek cumhuriyetine giriş yaptım.2 ay kalıp 10 ekimde de türkiyeye dönüp,çek cumhuriyeti vizesini aldıktan sonra vizeyle çek cumhuriyetine tekrar giriş yaptım.vize sürem şubat 1 de bitiyor.Ben mart ayında tekrar yeşil pasaportumla ülkeye girebilir miyim?6 aylık süre ne zaman başlar,giriş yaptığım ilk tarihten itibaren mi yoksa çıkıştan itibaren mi.eğer ağutos 7 de başlıyorsa altı aylık süre şubat 7 de bitiyor dolayısıyla tekrar bir 90 günlük hakkımın olması lazım değil mi?

Oturma izni olmasın o ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flassy
    flassy's avatar
    Erkek

90 günden fazla kalacağım için vize başvurusu yapmıştım.önce yeşil pasaportla 2 ay kaldım sonra türkiyeye gidip vizemi aldım şubat 1 e kadar geçerli olan.7 ağustos çek cumhuriyetine yeşil pasaporla giriş yaptığım tarih 6 ay sonrası 7 şubat yapıyor.7 şubattansonra tekrar 90 günlük bir hakkım mevcut mudur?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek
    en saglamı konsoloslugu ara hocam sımdı yanlıs yonlendırme olursa sorun olabılır

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flassy
    flassy's avatar
    Erkek

yarın arayacağım,haklısın

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

dobry den :)

konsolsluğu aramana gerek yok, küfür edecem şimdi oradakilere de görürler falan sıkıntı çıkmasın. 

soruna gelince sıkıntı yok. 7 ağustosta girdiysen 6 ay içinde toplam 90 gün hakkın var. mart ayında giriş yapınca diğer 6. ay oradan başlar. sıkıntı

yok yani. konslosluktaki çalışanlar bazen gıcıklığına yanlış cevaplar veriyor farklı yönlendiriyorlar yanlış yönlendiriyrlar. ilginçtir ki çalışanlar türk

olmasına rağmen faşistliğin hat safhasını yaşatıyorlar türklere. neyse ağır şeyler söylemek istemiyrum ama konuyu gizli yaparsan söylerim her

şeyi:)

bu konuda şüphen yok rahatça gidebilirsin. hatta ilk giriş yaptğında türkiyeye dönmene de gerek yoktu, vizeni oradaki yabancılar polisinden

alabilirdin. bende hizmet pasaportu vardı  o şekil yaptım, konsolosluğu aradığımda türkiyeye gelmek zorundasın diyordu ama alakası yok gittim

paşalar gibi polislerle hallettim oturum iznimi aldım. yunanlılar da kıllık yaptılar ama hadi adamları anlarım yunanlıların zoru var ama bu çek

konsolosluk ve elçiliğinde çalışanlara ne oluyor anlamıyrum. bunu yapan yabancılar değil türkler.. 

karlovy lazne yi, stoldni yi özledim yaa :) 

tak joko tak, nashledanou :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flassy
    flassy's avatar
    Erkek

Dekuju! :)

cevap için teşekkürler ben arada vizeyi almak için Türkiye'ye girip çıktığımdan merak etmiştim.Öyleyse vize yeşil pasaporttan gelen 90 günlük hakkımı etkilemiyor hiç bir şekilde.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ahoj,

neni zac :)

etkilemez çünkü sen çek e ikinci girişin vizeyle olmuş. öncelik vizedir pasaport değil ! ayrıca vizenin olup olmaması önemi değil. pasaport ile giriş

yaptıktan itibaren 180 günlük süre başlar. ve bu süre içerisinde toplam 90 gün serbest dolaşım hakkın var. 180 gün bittikten sonra, tekrar

yurtdışına gittiğinde (araya istediği kadar süre girsin önemli değil) yeniden 180 günlük süre başlar. yani şöyle düşünme.

1. 180 günlük süre ocak-haziran

2. 180 günlük süre temmuz-aralık

böyle bir şey yok. eğer yurtdışına vizesiz çıktığında ilk kez çıkıyorsan 180 günlük süren başlıyordur. ister ilk gittiğinde 1 gün kalk ister 90 gün kal

ister gidip gelip 30 ar günlükken 90 gün kalk fark yok. istersen toplamda 1 günlük kal 180 gün süre bittikten snra olay kapanıyr.. aradan 4 ay geçti

diyelim tekrar gitmek istedin ve girdiğinde tekrar 180 günlük süren yeniden başlar ve 90 gün kalma hakkın olur

cau cau :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

Cemaat musadenizle sokayim yesil pasaporta demek istiyorum. Bir de burdan icimdeki nefreti gerekceleriyle kusayim da tam olsun.

Agresif mod on

"

Anayasanin esitlik ilkesine aykiri, gayet sik*msonik sekilde kictan uydurulmus bir pasaport tipi. Merak ediyorum avrupada kac devlette boyle ozel tip pasaport var.

Ayrica anasini satiyim, siz devlette calisiyorsaniz biz de ozelde calisiyoruz, her ay sgk miz yatiyor niye bize de vermiyosunuz bu boku. Hadi bu boku bize vermiyosunuz, sizin sik*msonik hesabiniza gore hakedenle beraber, neden 7 ceddine de veriyosunuz. Sokayim special pasaportunuza

"

Agresif mod off

Rahatladim...

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

öncelikle benim yeşil pasaportum yok hocam. ben türkiyeyi temsilen giderken gri pasaport aldım. kırmızı pasaport (şimdi siyah) devletin büyük

görevlilerine veriliyor, gri pasaport, özel bir görev için gidenlere, yeşil pasaportta devlet memuru olup da yurtdışında işi olanlara biraz daha kolaylık

sağlansın diye yapılmış bir şeydir. 25 yaşına kadar olan çocukları da yararlanabiliyor. bu yeşil ve gri pasaport sanırım bir türkiyede var başka bir

yerde denk gelmedi. zaten bunun devletle bir ilgisi yok. yabancı ülkelerle yapılan anlaşmalar böyle. bildiğin gibi schengen ülkeleri vize uyguluyor.

devlet de en azından bir kısımdan vize istenmemesini bu şekilde halletmiş zamanında. hiç olmamasından iyidir. yani sadece kırmızı pasaportu

olanlar yararlanacağına bir de ekstradan gri ve yeşil pasaport kullananlarda yararlanmış oluyor. tabii gönül ister ki vize istenmesin ve türkiye

schengen e kabul olunsun. ama şuanki durum için pek mümkün değil, adamların derdi zaten göçmenlerle problem. 80 milyonluk türkiye ile vizeleri

kaldırırsa  o zaman akrabası olan orada kalmak isteyecek düşüncesi var. eskisi gibi olmasa da yine de böyle kafada çok insan var. bu da onlara

büyük bir yük bindirir. avrupaya gitmişsen görmüşsündür ki kimi yerlerde afrikalılar,araplar ve türkler oranın halkından çok daha fazla ve genelde

hepsi cahil kesim olduğu için tüm pis işler bunlar üzerinden yürüyor. 

türkiye güçlendikçe bu vize olayı kalkacaktır. tahminime göre 10 yıl içinde ab yi parçalarlar ama schengen olayı kalır.belki büyük ülkeler çekilebilir

schengenden ve türkiye o zaman schengen e girebilir.

Toplam Hit: 6463 Toplam Mesaj: 11