folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder İki Farklı Tablodan Ortak Veri Çekmek

İki Farklı Tablodan Ortak Veri Çekmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LostDream
    LostDream's avatar
    Erkek

Şimdi anasayfada kartivizitler var ve bunların etiketleri var. Bunlar veritabanında bir tabloda bulunuyo.

Anasayfa haricinde alt sayfalarda da etiketler var. Bunlar da farklı bir tabloda bulunuyo.

Kah arama yaptığımda kah etiketlerden birine tıkladığımda bu iki sayfadaki ortak etiketleri nasıl aynı sayfada çekebilirim.

Tek SQL sorgusu içinde halledebilir miyim? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sahinka
    sahinka's avatar
    Erkek

etiketlerin hepsini neden  1 tabloda tutmadın 

etiket diye bi tablo oluşturup 

söyle 

etiketid etiket  icerikid  kartid    icerikgirince icerik id ye eklet kart igirince kart id ye eklet ama böyle boşluklar olur ayrı bir tablo yapıp orda kart ve etiket diye tablo oluşturup 

etiketid  hangisi  diye bi şey yaparsın kartsa 1 icerikse 2 yazarsın farklıolmasını istiyosan yok hepsi aynı kapıya çıkar dersen etiket diye tablo yap hepisni ordan çek

sahinka tarafından 14/Ağu/12 10:23 tarihinde düzenlenmiştir

imza
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ZoRKaYa
    ZoRKaYa's avatar
    Erkek
    Select birincitablo.etiket as etiket1, ikincitablo.etiket as etiket2 from birincitablo, ikincitablo where birincitablo.etiket=ikincitablo.etiket ZoRKaYa tarafından 14/Ağu/12 11:05 tarihinde düzenlenmiştir

echo "imzanız özel karakter içermemelidir";
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LostDream
    LostDream's avatar
    Erkek

@sahinka Formlarda etiketleri farklı tabloya kaydettirmek diğer bilgileri farklı tabloya kaydettirmek kasar diye düşündüm. O yüzden iki farklı tabloya koydum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

select * from tablo1 inner join tablo2 on (tablo1.etiket=tablo2.etiket)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sahinka
    sahinka's avatar
    Erkek
    LostDream bunu yazdı

@sahinka Formlarda etiketleri farklı tabloya kaydettirmek diğer bilgileri farklı tabloya kaydettirmek kasar diye düşündüm. O yüzden iki farklı tabloya koydum.

hocam ben hep böyle kullanıyorum şimdi sen bir içerige birden fazla etiket eklemek istediginde ne yapıyosun ya da aynı etiketi 1 den fazla içrikte kullanmak istediginde karışıyo olması lazım senin kullandıgın tablo yapısınıda bilmiyorum ama blog yazıyomuşsun ya da telefon rehberi yazıyomuşsun gibi düşünebilrisin mesala 1 kişiye ait birden fazla telefon olabilir 1 telefonda 1 den fazla kişiye ait olabilir böyle bir durumda 2 tablo yapıp birinde telfonları digerinde idleri saklarsan çok rahatlarsın diye düşünüyorum  yanlış anlamışda olabilrim sadece fikir veriyorum 

imza
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LostDream
    LostDream's avatar
    Erkek

(SELECT tag AS etiketler, tagiki AS etiketleriki, taguc AS etiketleruc, tagdort AS etiketlerdort, tagbes AS etiketlerbes, tagalti AS etiketleralti 

FROM info)

UNION (SELECT etiketler, etiketleriki, etiketleruc, etiketlerdort, etiketlerbes, etiketleralti FROM indexinfo)

bunu çalıştırabildim. Fakat Get ile gelen değişkeni bu fieldlarda arattığım zaman sonuç çıkmıyo mesela Where etiketler='$gelen' gibi 

ya bütün günümü yedi şu boktan şey.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    Slothere bunu yazdı

select * from tablo1 inner join tablo2 on (tablo1.etiket=tablo2.etiket)

Benim söylediğim yöntemi denedin mi? Aradığın sorunun en basit cevabının bu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu ifadede where kullanmak istersen bir tablodaki alan şeklinde sorgulaman lazım. Şöyle ki;

select * from tablo1 inner join tablo2 on (tablo1.etiket=tablo2.etiket) where tablo1.etiket='test'

Toplam Hit: 3090 Toplam Mesaj: 8