folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder İlaçlar Markkette Satılcak Yakında Organlarımızda Market Raflarında !!!

İlaçlar Markkette Satılcak Yakında Organlarımızda Market Raflarında !!!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

ya ayrıca eczacı ilaç yapmaz farmakolojik ilaçlar vardır yapma ilaç dediğimiz şeyler

onlarında formulu basittir ilaç yapan kimyagerlerdir eczacı ilacın içeriğini öğrenir

hammaddeleri öğrenir neye olur neye olmaz onu bilir ilaç yapan adam değildir :F

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    student
    student's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kreyzi , devlet hastahanede ilacı reçete ile satıyordu , yıllarca vatandaş o eziyeti çekti , bu hükümet onu sorunu çzödü.O sorun çöüldüğünde  eczacıalr bayrm etti.Karları katlandı.

Şimdi elinde  150 bin (eski parayla 150  milyar)  liralık ilacı olan bir eczanenin  aylık  cirosu ne kadar bana  bir söylesene. Burada açıkça yaz da vatandaş ne kadar karlı bir sektör olduğunu görsün.  40-50  bin tl hiç bir şeydir o eczane için.

underzero bunu yazdı:
    -----------------------------

eczacilar halki nasil somuruyor ? bilen varsa bi aciklayabilir mi ?

halkı direk sömürmüyor , kar marjları çok yüksek.Şimdi devlet ilaç firmaları ile anlaşma yaptığında , ilaç  fiyatı  %30 düştüğünde , eczanelerin kar marjı aynı olsa bile ilaç fiyatı düştüğü için karı azalacak.

Örneğin 125 liralık ilaç tan eczanenin karı   25 tl ise , ilacın fiyatı %30 düştüğünde  aynı ilaçtan eczanenin karı   17,5 tl olacaktır. Yani eczane daha az kar edecektir.

Halk daha az para ödeyecek , aynı zamanda devletin kasasından daha az para çıkacaktır.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

student bunu yazdı:

underzero bunu yazdı:

eczacilar halki nasil somuruyor ? bilen varsa bi aciklayabilir mi ?

halkı direk sömürmüyor , kar marjları çok yüksek.Şimdi devlet ilaç firmaları ile anlaşma yaptığında , ilaç  fiyatı  %30 düştüğünde , eczanelerin kar marjı aynı olsa bile ilaç fiyatı düştüğü için karı azalacak.

Örneğin 125 liralık ilaç tan eczanenin karı   25 tl ise , ilacın fiyatı %30 düştüğünde  aynı ilaçtan eczanenin karı   17,5 tl olacaktır. Yani eczane daha az kar edecektir.

Halk daha az para ödeyecek , aynı zamanda devletin kasasından daha az para çıkacaktır.

abi olaya düz mantık bakıyorsun ilaç fiyatı düştüğü zaman geliş fiyatıda düşecek :)

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliekber
    aliekber's avatar
    Erkek

Markette eczane fikri fena bir fikir değil bunu bizden 20 30 yıl önde(gelişmiş) olan ülkeler  10 yıl önce işleme koydular not: bu uygulama rekabeti artırır işsiz eczaneci iş bulur evine aş götürür.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    student
    student's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Kreyzi bunu yazdı:

abi olaya düz mantık bakıyorsun ilaç fiyatı düştüğü zaman geliş fiyatıda düşecek :)

kreyzi kardeşim , ben muhasebeciyim , ilacın alış fi,yatı düştüğünde sen aynı kar marjıyla satarsan karın azalır.

Örnek eczanenin 100 tl ye aldığı ilacı diyelimki %25 karla  125 tl ye sattığında elde ettiği kar 25 tl dir.

Şimdi ilaç %30 düştüğünde eczane o ilacı  70 tl ye alır.Yine %25 karla satarsa bu sefer satış fiyatı 87,5 tl olur:

Yani 17,5 tl kar eder.Eskiden  25 tl kar ediyorken , ilacın fiyatı düştüğünde 17,5 tl kar eder,

25-17,5 =  7,5 tl kardan zarar eder .

Toplam Hit: 4914 Toplam Mesaj: 46