folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder İlginç Bir Soru

İlginç Bir Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek

saçma gelcek hatta sanırım bazınız küfür edicek ama gerçekten merak ettiğim bi soru var gece gece aklımı kurcaladı. teorik olarak cvp aradğım bi soru
    soruya gelirsek

bugun hava sıcaklığı 0 derece olsun. haber bülteninde de spiker diyor ki yarın hava tam iki katı soğuyacak. yarın hava sıcaklığı kaç derece olur.
    mantık olarak -2 demek geliyo ama basit matematikte 0ın katını kesin olarak alamıyoruz. o yüzden -2 olmuyo. diğer yandan diğer sıcaklık birimine cevirip 2 katını alabiliriz. birim cevirip 2 katını aldıktan snra tekrar santigrat a dönünce birinde -9 gibi bi değer cıkıyo fakat mantık olarakta 9 derece fark ta garip geliyo kulağa.

sizce mantık nasıldır ne olmalıdır iyice beyin yakıcam birazdan sanırım

Evrim içi mürit..laugh is live..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

28.4 fahranayt yapar. Konu kilit.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Onemli olan ne hissettigindir, takilma rakamlara 

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Amk saatler 1 saat ileri alındı birden konuya yazalı 1 saat 10 dakika oldu görünce zamanda yolculuk yaptım sandım. Kafalar güzel. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

28.4 fahranayt yapar. Konu kilit.

:D :D adam haklı

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ADSIZ
    ADSIZ's avatar
    Erkek

Sıcaklık bir sistemin moleküllerinin ortalama kinetik enerjinin ölçüsü, celsius suyun donma sıcaklığını referans alarak oluşturulmuş bir birim. Kelvin ise mutlak sıfır (yani kinetik enerjinin sıfır olduğu durum) refrans alınarak oluşturulmuş. Bunun için 3 katı 5 katı %30 u gibi hesapları kelvin üzerinden yapmak gerek.

Ali'nin parası Veli'nin parasına eşit. Veli parasının yarısını harcarsa kaç lirası kalır gibi bi soru olur bu soru

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Paşa.
    OkudukdaNeOldu
    OkudukdaNeOldu's avatar
    Erkek

Şimdi hocam durumu şöyle izah edeyim :

2 çeşit sıfır var 

1- mutlak sıfır : yani yokluğu, gerçek sıfırı temsil eder. 

Mesela bahçede 0 tane ağaç var demek hiç ağaç yok demektir. benim boyum 2 metre senin boyun 6 metre ise sen benim 3 katımsın diye bilirsin.

2-Bağıl Sıfır : bilim adamlarınca tanımlanmış 0 dır.

termometredeki 0 derece sıcaklığın hiç olmadığı anlamına gelmez ama bir ölçü birimi olarak var ve spikerin dediği gibi bunda kat olayı yok.

mesela tarih sınavında ben 5 sen 20 alsan sen benden 4 kat daha tarih bilgisine sahipsin denilmez.

sınavda 0 alan öğrencinin hiç tarih bilgisi  yoktur denilmez .

Velhasılı kelam  takvim,termometre,zeka testleri,sınavlar da bağıl sıfır kullanılıyor. ve bizim anladığımız 0 (yok) anlamında değil.

OkudukdaNeOldu tarafından 27/Mar/16 13:28 tarihinde düzenlenmiştir

...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    niRvana_GG
    niRvana_GG's avatar
    Erkek

Hava sıcaklığı ölçüsünü ifade ettiğin sistem matematikte bir uzaya tekabül etmez (küme oluşturmaz, kapalılık özelliği vs yoktur) o yüzden 2 kat soğuk sıcak gibi bir ifade tanımlı değildir. Yani önerme semantik olarak hatalı.

niRvana_GG tarafından 27/Mar/16 14:47 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

Spiker, hava  2 kat soğuyacak demez...

5 derece soğuyacak der, 10 derece soğuyacak der...

Ama asla 2 kat soğuyacak demez...

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek
    OkudukdaNeOldu bunu yazdı

Şimdi hocam durumu şöyle izah edeyim :

2 çeşit sıfır var 

1- mutlak sıfır : yani yokluğu, gerçek sıfırı temsil eder. 

Mesela bahçede 0 tane ağaç var demek hiç ağaç yok demektir. benim boyum 2 metre senin boyun 6 metre ise sen benim 3 katımsın diye bilirsin.

2-Bağıl Sıfır : bilim adamlarınca tanımlanmış 0 dır.

termometredeki 0 derece sıcaklığın hiç olmadığı anlamına gelmez ama bir ölçü birimi olarak var ve spikerin dediği gibi bunda kat olayı yok.

mesela tarih sınavında ben 5 sen 20 alsan sen benden 4 kat daha tarih bilgisine sahipsin denilmez.

sınavda 0 alan öğrencinin hiç tarih bilgisi  yoktur denilmez .

Velhasılı kelam  takvim,termometre,zeka testleri,sınavlar da bağıl sıfır kullanılıyor. ve bizim anladığımız 0 (yok) anlamında değil.

teşekkürler dostum gayet acıklayıcı oldu

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csabanci
    csabanci's avatar
    Erkek
    niRvana_GG bunu yazdı

Hava sıcaklığı ölçüsünü ifade ettiğin sistem matematikte bir uzaya tekabül etmez (küme oluşturmaz, kapalılık özelliği vs yoktur) o yüzden 2 kat soğuk sıcak gibi bir ifade tanımlı değildir. Yani önerme semantik olarak hatalı.

diğerleri dalgaya vurmus dostum da sendede aradığım cvp var teşekkürler

Toplam Hit: 1099 Toplam Mesaj: 11
soru basit