folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder İnovasyon Ekonomisi, Girişimcilik, Teknoloji, Yenilik Yönetimi Ve Ekonomisi... Bölümleri?

İnovasyon Ekonomisi, Girişimcilik, Teknoloji, Yenilik Yönetimi Ve Ekonomisi... Bölümleri?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Yeni fark ettiğim bazı bölümler açılmış üniversitelerde.  biraz araştırayım dedim

ama  hiç yorum yok piyasada.  oluk oluk  okuyan var ama biri biryere birşey yazmamış :)

Gözüme çarpan rastgele yazacağım.       buralarda okuyan var mı nedir içerikleri  ?

marmara üniv.                       inovasyon ve girişimcilik ekonomisi  / yenilik ekonomisi ve yönetimi

boğaziçi üniv.                        inovasyon ve girişimcilik sertifikası

necmettin erbakan üniv        inovasyon ekonomisi ve büyüme

amasya                                  teknoloji ve inovasyon

niğde ünv.                             teknoloji ve inovasyon ekonomisi

İTU                                      girişimcilik ve yenilik yönetimi

İstanbul üniv                       işletmelerde sürdürülebilirlik ve inovasyon yönetimi

futurist tarafından 19/Şub/17 22:09 tarihinde düzenlenmiştir

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

neyin kafasıyla açıyorlar bilmiyorum. ülke olarak daha Frederick Taylor'un 1910lu yıllarda gösterdiği yere gelemedik. var olan işletme bölümlerinde düzgün eğitim yok, mezunları inovasyon kelimesini bir kez duymadan diploma alıyor. ne inovasyonu ne ekonomisi? bari isim olarak birşey verseymiş de iş ararken faydalı olsaymış bu bölümler.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saposcol
    saposcol's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

neyin kafasıyla açıyorlar bilmiyorum. ülke olarak daha Frederick Taylor'un 1910lu yıllarda gösterdiği yere gelemedik. var olan işletme bölümlerinde düzgün eğitim yok, mezunları inovasyon kelimesini bir kez duymadan diploma alıyor. ne inovasyonu ne ekonomisi? bari isim olarak birşey verseymiş de iş ararken faydalı olsaymış bu bölümler.

ama bu kadar da kötümser olmamak lazım : /

Hakedeni hayatıma sokarım, haketmeyenin hayatına sokarım..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    saposcol bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı

işletme (eng.  business administration) yurtdışında çok prestijli bir bölüm olup misal bu bölümün hocaları büyük şirketlere danışmanlık yapar. bölümün amacı orta kademe yönetici yetiştirmektir müdür vb. yani esas olarak işletmeyi ileri götürmek, yönetmek gibi yetileri olan elemanlar yetiştirmelidir.

şimdi memleketimizde sayısız işletme mezunundan "işletmeci" olarak işe alınan birini veya özellikle ve sadece işletme mezunu personel arayan şirket gösterebilir misin bana?

onu da bırakalım işletme mezunları ne gibi yetiler kazanarak mezun olmaktadır? küçümsemek için söylemiyorum evde kitap okuyarak diploma alan aöf işletme mezunu ile örgün mezunu arasında ne gibi farklar vardır?

çok müsait değilim daha uzun yazamayacağım fakat birşeyler anlatabildim sanıyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı
    saposcol bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı

işletme (eng.  business administration) yurtdışında çok prestijli bir bölüm olup misal bu bölümün hocaları büyük şirketlere danışmanlık yapar. bölümün amacı orta kademe yönetici yetiştirmektir müdür vb. yani esas olarak işletmeyi ileri götürmek, yönetmek gibi yetileri olan elemanlar yetiştirmelidir.

şimdi memleketimizde sayısız işletme mezunundan "işletmeci" olarak işe alınan birini veya özellikle ve sadece işletme mezunu personel arayan şirket gösterebilir misin bana?

onu da bırakalım işletme mezunları ne gibi yetiler kazanarak mezun olmaktadır? küçümsemek için söylemiyorum evde kitap okuyarak diploma alan aöf işletme mezunu ile örgün mezunu arasında ne gibi farklar vardır?

çok müsait değilim daha uzun yazamayacağım fakat birşeyler anlatabildim sanıyorum.

Aynı bölümden mezun olan iki arkadaşım var ikiside işletme. Biri çıkar çıkmaz Eczacıbaşında yönetici konumunda işe başlarken diğeri şuan barda çalışıyor. Ayrıca yine aynı okuldan mezun bir cocuk var samsung türkiyede çalışıyor yönetici olarak

Mr_Dark tarafından 19/Şub/17 23:00 tarihinde düzenlenmiştir

!!!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    Mr_Dark bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı
    saposcol bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı

Aynı bölümden mezun olan iki arkadaşım var ikiside işletme. Biri çıkar çıkmaz Eczacıbaşında yönetici konumunda işe başlarken diğeri şuan barda çalışıyor. Ayrıca yine aynı okuldan mezun bir cocuk var samsung türkiyede çalışıyor yönetici olarak

ne güzel, sevindim. benim gördüğüm işletme mezunlarının en iyisi babasının dükkanını işletiyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    Prometheus bunu yazdı

Çok doğru olmakla beraber. Bu mantıkla hiç mi okunmasın :)

Biz zaten milletçe kötünün iyisini arıyoruz :)

Çok sıkı takip ettim sonki bölümleri bu mevzularda atak var. Birde iş güvenliği inanılmaz öğrenci alımı var. 

Vardır bir bildikleri diyorum ancak bilgi veren yok. Hiç mi okuyan yok bu yazdığım bölümleri

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vardamir
    vardamir's avatar
    Erkek

Teknogirisimden proje yazan ve geciren. Kosgeb den proje yazan ve geciren. Teknoloji transfer ofisinde calisan ve sirket sahibi olan biri olarak sunu soyleme ihtiyaci hissediyorum;

Bu bolumler cop arasinlar beni yarim saatte mezun edeyim onlari.

glossiness effect
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    vardamir bunu yazdı

Teknogirisimden proje yazan ve geciren. Kosgeb den proje yazan ve geciren. Teknoloji transfer ofisinde calisan ve sirket sahibi olan biri olarak sunu soyleme ihtiyaci hissediyorum;

Birazcık açsanız neden çöp ?

Tecrübe diyorsanız o ayrı bir kavram katılıyorum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Innovasyon ve teknoloji yönetiminde doktoram var. Bu bölümler lisans seviyesinde çok bir espirisi olan bölümler değiller, işletmenin biraz özelleşmiş dersleriyle sunulan halleri. Daha çok yüksek lisans ve doktorada işe yarıyorlar.

Ek olarak bu bölümleri tübitaktan, kosgebden proje geçirmekle bir tutmamak lazım. Türkiye'de ve dünyada artık iş geliştirme, ar-ge yönetimi gibi konuları daha profesyonel yapmak için yetişmiş method bilen adam gerekiyor. Triz felanda kurtarmıyor artık.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vardamir
    vardamir's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    vardamir bunu yazdı

Birazcık açsanız neden çöp ?

Tecrübe diyorsanız o ayrı bir kavram katılıyorum.

hocam bu bölümlerde ne öğretilecek. bölümden mezun olanlar muhasebe mi yapacak yoksa yasaları mı bilecek.

firma ya da proje zaten yönetemez ( derslere göre konuşuyorum ). slayttan bakarak en basitinden swot analizi zaten yapılamaz.

mühendislik, yazılım, tıp vb birçok dal var. bu projelerin hangi birini neye göre değerlendirecek.

yukarıda verdiğim örnekler genelleme tabiki ama bissürü okul bu bölümleri seçmeli ders olarak veriyor. 

kısacası tamamen popülerlikten açılan bölümler bunlar. 

glossiness effect