folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder İnşaat Mühendisi Müridler , Su Deposu Hakkında

İnşaat Mühendisi Müridler , Su Deposu Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opeth644
    opeth644's avatar
    Erkek

Elimde köy hizmetlerinin bir su deposu statik projesi var , fakat bunun betonarme hesaplarını ve donatılarının hesabı yok , nereden çözmem gerekiyor acil yardım lütfen. ikinci mesajda proje paftasının linkini göndereceğim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opeth644
    opeth644's avatar
    Erkek

http://yadi.sk/d/sTjj8vWUFKDKY  buda paftanın resmi orjinali 150 mb dı küçülttüm 20 mb şu anda kendisi.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darq
    darq's avatar
    Erkek

donatı hesapları var zaten paftada neyi nereye ne kadar koyman gerektiği yazıyor

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opeth644
    opeth644's avatar
    Erkek

onu anladım da ben bunu bitirme projesi olarak götürmem gerekiyor ama hesapları da göstemem lazım , daha önce böyle birşey çözmedim hiç , acaba sadece döşeme hesabı mı yapmam gerekiyor ? yoksa ayrıyeten başka çözümlerde yapmam gerekir mi ? bunu öğrenmek istiyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bolvadinli
    Bolvadinli's avatar
    Erkek

Projeye bakmadım, gerek de yok zaten darq bakmış konuyu da anladım.

Eskiden mühendis abilerimiz (şimdi kendilerini duayen olarak görenler) hesap mesap bilmezler.

trt'de meşhur resşm yapan amca gibi "Şurayada bir Fi12 donatı koyalıııım, güzeeeell" diyerek mühendiscilik oynamışlardır. O mühendiscilik oyunu sonrası "tip proje" ortaya çıkar ve her yere onu dayarlar. Yani bunların hesabı yoktur olsa da eski yönetmeliğe göredir. Geçen bizim arkadaşa aynen su deposu detayları verilmiş, düşünün halen kancalı demir görünüyor :) adamların ihale çıktığı detay yönetmeliğe aykırı.

Siz onu enn güzel, sap2000'de çözeceksiniz. oradaki statik analiz sonuçlarına göre donatılandıracaksınız.

"""Dinamik yükleri yüklemeyi unutmayın"""

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mukavim_
    Mukavim_'s avatar
    Erkek
    opeth644 bunu yazdı

onu anladım da ben bunu bitirme projesi olarak götürmem gerekiyor ama hesapları da göstemem lazım , daha önce böyle birşey çözmedim hiç , acaba sadece döşeme hesabı mı yapmam gerekiyor ? yoksa ayrıyeten başka çözümlerde yapmam gerekir mi ? bunu öğrenmek istiyorum.

Sadece döşeme hesabı tabi ki yetmez. Etkiyen yükler nelerdir, su basıncı, arka cephedeki toprak basıncı, elemanların zati yükleri ve hareketli yükler. Bu etkilere göre betonarme hesabını nasıl yapıyorsak döşeme, kiriş, perde- kolon, temel şeklinde tüm hesaplar yapılmalı. Tabi depremi de es geçmemek lazım.

Betonarme analiz programıyla da yapılabilir.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opeth644
    opeth644's avatar
    Erkek

Hepinize çok teşekkür ederim söylediğiniz gibi sap2000 de kabuk yöntemi diye bi yöntem varmış galiba ona göre çözümleyeceğim donatı hesabını da halledicem artık bir şeklide inş.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VisualBoy
    VisualBoy's avatar
    Erkek

oncelikle ne tip bir su deposu (cizimi inceleyebilecek durumda degilim bu yuzden bunu soruyorum)_?. eger kule tipi degilde 4 koseli basit bir su deposundan bahsediyorsak; idecad demo kur, orada havuz hesabi var, ister onunla yap istersen yine o tip bir programda yatay yuk tanimlayarak yap, aslinda teorik olarak istinat perdelerinden pekte farkli degil ancak bu problemde buyuk olasilikla istinat perdesinden farkli olarak 1 tarafta zemin, bir tarafta su bulunacak. eger adam akilli ugrasirim diyorsan (ki gerekmez), depoyu yukseklik olarak 4 e boler bos iken (yatayda zemin yuku yoksa gerek yok), ¼'u, ½'si, ¾'u ve tamaminin dolu oldugunu varsayarak hesap yapman en iyisi olur (cok gereksiz oldugu halde yazdim).

Kule tipi ise yine bu tarz programlari kullanabilirsin ama hem analiz hemde tasarim surecinde bu tarz programlarin; bu tarz bir yapida sacmalama ihtimallerini goz ardi etme (en temizi sap2000).

VisualBoy tarafından 03/Oca/14 09:05 tarihinde düzenlenmiştir

HolyOne'a ulasinca, bildirecegim...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opeth644
    opeth644's avatar
    Erkek
    VisualBoy bunu yazdı

oncelikle ne tip bir su deposu (cizimi inceleyebilecek durumda degilim bu yuzden bunu soruyorum)_?. eger kule tipi degilde 4 koseli basit bir su deposundan bahsediyorsak; idecad demo kur, orada havuz hesabi var, ister onunla yap istersen yine o tip bir programda yatay yuk tanimlayarak yap, aslinda teorik olarak istinat perdelerinden pekte farkli degil ancak bu problemde buyuk olasilikla istinat perdesinden farkli olarak 1 tarafta zemin, bir tarafta su bulunacak. eger adam akilli ugrasirim diyorsan (ki gerekmez), depoyu yukseklik olarak 4 e boler bos iken (yatayda zemin yuku yoksa gerek yok), ¼'u, ½'si, ¾'u ve tamaminin dolu oldugunu varsayarak hesap yapman en iyisi olur (cok gereksiz oldugu halde yazdim).

Kule tipi ise yine bu tarz programlari kullanabilirsin ama hem analiz hemde tasarim surecinde bu tarz programlarin; bu tarz bir yapida sacmalama ihtimallerini goz ardi etme (en temizi sap2000).

3 gözlü , gömme bir su deposu hocam.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opeth644
    opeth644's avatar
    Erkek

ya ben bu projeyi yetiştiremeyeceğim galiba :s elinde hali hazırda örnek projesi olup upload edebilecek mürid var mı beyler??

Toplam Hit: 1801 Toplam Mesaj: 10