folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder İNTERNET BAĞLANTISINA LİMİT KOYMAK???

İNTERNET BAĞLANTISINA LİMİT KOYMAK???

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ustunIRK
    ustunIRK's avatar
    Erkek
    selam arkadaşlar..
    bir adet conexant modemim,1024 bağlantım ve 32 adette makinem var.
    adsl modemin 3 portu yönetimin bilgisayarlarına.bir portuda switch aracılığıyla diğer bilgisayarlara bağlı..
    şimdi switche bağlı olan bu bilgisayarlar film mp3 emule ares e abanıyolar birden dolayısıyla msn ye bile giremez hale geliyoruz.ben kendi makinemi server olarak ayarlayıp.iki adet ip grubu tanımlamak.bu guruplara internet bağlantı hızı/download-upload limiti gibi konularda kısıtlama getirmek isityorum(modemin ayarlarında böyle bir seçenek göremedim malesef).bunu nasıl yapabilirim.yardımcı olabilecek arkadaş varsa çook mutlu olurum..
    saygılar..

Turksen Ovun!Degilsen Terket!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fearlessalien
    fearlessalien's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    emule ve imesh gibi programların portlarını yasaklayabilirsin.Yada biraz daha maliyetli olarak donanımsal firewall öneririm.Fotigate marka firewall'lar istediğin kotayı koyabilmen için biçilmiş kaftan adeta.Ama biraz maliyet gerektiriyor tabii..

"Söz konusu vatan ise, gerisi teferruattır"
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gezgin
    gezgin's avatar
    Erkek
    inca markalı bi modem'de görmüştüm bu olayı. 4 portlu yeni tiplerinden. download sınırlaması yapabiliyon.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    selam haci,

öncelikle modemde port kapatmak gibi bir özllik var ise e-mule ares vb.. programların portlarını kapatabilirsin. yok ise şunları tavsiye edeceğim.

şimdi sana "proxy server" denilen aletlerden lazım. Bunu server makinaya kurucan diğer userlarda bu makina üzerinden nete çıkacak.
    örnek:

http://www.lavasoftware.net/en/content/ezproxy/features.htm

boyle birşey işini görür. ama bunu ayrı makinaya kurmak lazım çünkü diğerleri de bu makinadan nete çıkacağı için makina çok kasılabilir.
    Bu yazılım ile kullanıcıların istemediğin sitelere girmesini engelleyebilirsin. portları açıp kapayabilirsin.
    internete çıkmasını engelleyebilirsin.
    mesela şuda var
    http://www.allegrosurf.com/bandwidth.asp
    bu biraz dandik gibi
    yani aradığın şeyin adı "proxy server"
    ustte verdiğim şey baya güzel birşey gibi duruyor.

http://www.lavasoftware.net/en/content/price.htm
    fiyatlarısa uygun sayılır. artık alırmısın cracklisini mi bulursun o sana kalmış.
    bunun dışından Microsoft ISA server var. KOnfigurasyonu çok zor bu aletin. Gerçi 2004 versiyonunu kullanmadım ama baya zordu. 2000 yada 2003 server gibi işletim sistemlerinde çalışıyor. benim bildiğim ISA sa download limit koymak yok. bunu diğer yazılımlar ile yapıyorsun. ama kullanıcıları guruplara ayırıp gelen ve giden trafiği filtreleyebilirsin.

ftw
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Triumph
    Triumph's avatar
    Erkek
    bende böyle bir program hatırlıyodum ama ismini bilmiyorum.cafede 2048 bağlantı vardı test ettim.200 kdan düşük çıktı sonra eleman bir programdan ayar yaptı 2048 çıkmıştı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLegaLL
    iLLegaLL's avatar
    Erkek
    proxy kurmuştum ben bir ara ama 105 pc vardı benim ağda:))

~~~Knowledge is power and not free~~~
Toplam Hit: 2782 Toplam Mesaj: 6