folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder IP Tabanlı Güvenlik Kamerası

IP Tabanlı Güvenlik Kamerası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CoolerMaster
    CoolerMaster's avatar
    Erkek

Selamlar,

Ofise 2-3 Adet IP tabanlı güvenlik kamerası alacağım. Bu kameralardan IP'den gelen bilgileri, sunucuya kaydedeceğim.

Bayisi olduğum firmalara bakınca genellikle HAIKON ve SPY ürünleri var, kamera işini analog kameralardan beri yapmadığım için bilmiyorum.

Haikon nasıldır ?

HAIKON DS-2CD2012-ı 4mm 1/3 1280 × 960 IR Gece Görüşlü Güvenlik Kamerası IP

URANIUM ANP12-AR2024BS 2 MP 4MM 24 IR LED IP KAMERA

gibi ihtimaller var, bu aletlerin ıp tabanlı kayıt işlemleri nasıl oluyor?

Kayıt yazılımı olarak ne kullanacağız?

Ya da başka önereceğiniz marka var mıdır?

Sağolun şimdiden

CoolerMaster tarafından 01/Ara/15 18:39 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CoolerMaster
    CoolerMaster's avatar
    Erkek

Kimsemi bilmiyor yahu  :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    prokto
    prokto's avatar
    Erkek

Hoca bu konuda uzman değilim ama şöyle bir durum var bundan 3 yıl önce 300 sayfa güvenlik kamerası kataloğu yapmıştım bir güvenlik firmasına, NVR cihazı kullanman gerekli. O cihaz yapıcak kayıtları. 2-3 kameraysa ama analog cihazlarda kullanabilirsin.DVR cihazına bağlarsın kameraları o kayıt eder. cihazı internete bağlar sabit ip verirsin dışardan da izlersin felan.

Bu imza çok eskidi artık...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

kamera kalitesine diyeceğim birşey yok çünkü zibil gibi marka var. ve fiyatlar çok değişken.

nasıl çalıştığına gelince : lan ağı içinde ip kameraya elektrik verip eternet ile networke bağlıyorsun. sonra onun yazılımını pc ye kurup otomatik tarama yapıyorsun. aktif olan bütün ip kameraları bulup kaydediyor.

bukadar :)

eternet destekli dvr cihazlarındada aynı şeyi yaparsın.

dvr cihazını lan networkune bağlarsın. ona ait cms yazılımına dvr cihazının aldığı ip adresini  ve portunu yazıp bağlanırsın.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek

Kamerada Spy ı geç. IP tabanlı sistem kuracaksan paraya kıyacaksın demektir ve bu harcamayı kalteli ürünlerle yap. Spy elbette daha ucuz olacaktır cünkü Bkz. Ucuz etin yahnisi. Haikon u ise bilmiyorum. 

Bir başka nokta 1280 × 960 kameradan bahsetmişsin. Günümüzde salt kayıt da bu değere ulaşmak için IP kullanmaya gerek kalmadı. HD SD  diye analog kameralar var ve 1280 × 720 veriyorlar. 1280 × 960 HD için standart değil bu nedenle 1280 × 720 ile arasında aman aman fark olmaz. İlginç olanı Fullhd analog kameralar ve kayıt cihazlarıda piyasada görünmeye başladı. Hiç kullanmadım ancak satışı olan ürünler. FulHD SD yada HD TVI gibi isimlerde satılıyor. Eğer görüntü işlemeyeceksen ve iyi bir firmanın mallarını bulursan 1280 × 960 yerine 1280 × 720 HD SD analog kamaraları düşünebilirsin. Maliyeti daha azdır.

Marka olarak samsung kullandıklarım içinde en iyisidir diyebilirim. Daha uygun fiyatlı zavio da fena değildir. Kullanmadım ancak Surveon marka kameralar içnide iyi konuşuluyor. İlginçtir Karel de kamera işine girdi ve mallarıda fena değil. Üstelik bulamayacağın kalitede teknik desteği yaygın şekilde var ve piyasada tutunmak için fiyatlarını aşağıya çekiyor. 

Kayıt cihazlarında ise kalitesiz tanımı daha azdır cünkü görüntüyü üretmez, sağdece depolar ve istenildiğinde dışarı aktarırlar. Kayıtlar ise klasik bilgisayar disklerine yapılır. Sen WD Red gibi sunucular için olanından al. Bazı markalarda Kayıt cihazlarına özgü Harddiskler üretilmiştir onları da kullanabilirsin. 

http://www.hepsiburada.com/seagate-nas-hdd-3tb-3-5-5900rpm-sata-3-0-64mb-7x24-nas-disk-st3000vn000-p-BD304472

http://www.hepsiburada.com/seagate-enterprise-nas-hdd-4tb-3-5-7200rpm-sata-3-0-128mb-nas-disk-st4000vn0001-p-BD305246

http://www.hepsiburada.com/wd-red-3tb-intellipower-sata-3-0-64mb-3-5-nas-sabit-disk-wd30efrx-p-BD301845

Kayıt cihazları için üretilmiş harddisklerde var. http://www.vatanbilgisayar.com/seagate-35-2tb-surveillance-sata-30-64mb-cache-5900rpm-guvenlik-diski.html

Kayıt cihazında dikkat edeceğin en önemli noktalar hangi çözünürlükte her kamera için ayrı ayrı ve toplam ve kaç fps yi ve ne kadar bant genişliğini desteklediği, harddisk bağlantı noktası başına kaç TB disk desteklediği ve kaç harddisk girişi olduğudur. Ayrıca bazı modellerde kayıtla beraber canlı izleme yaparken kayıt kapasitesi (yukarıda verdiğim değerler) düşüyor. 2-3 kamera için çok sorun yaşayacağını tahmin etmem. Görüntüler senin için çok önemli ise raid 1 destekli kayıt cihazı da kullanabilirsin. Disk kapasitesi yarıya düşer ama görüntü aynı anda 2 ayrı disk'e kaydedildiği için disk arızından etkilenmessin cünkü görüntü 2 disktedir. Biri bozulursa diğerinden kayıtlı görüntüyü alırsın.

Kayıt için bilgisayar kullanmanı tavsiye etmem.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WALLACEs
    WALLACEs's avatar
    Erkek

istersen pc'yi kayıt cihazı olarak da kullanabilirsin ayrı bir hdd takarsın ivs programı vardır. haikon, dunlop, prolook markaları hikvision'ındır. 500-1000 tl arası 16 kanal ip kamera kayıt cihazı bulabilirsin.

ben iç mekanda prolook kullanıyorum dvr ve ip kamera olarak 4 senedir sorunsuz. şehir kameralarında da dunlop kullanıyorum

TBT'ye Mescit istiyoruz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FireFistAce
    FireFistAce's avatar
    Erkek

istanbulda bilişim firmasında çalşıyorum , SPY ürünlerinin sürekli montajını yapıyoruz. çok büyük projelerdede kullandık , bir sıkıntı yaşamadk.

Zavio gibi tayvan malları ile kıyaslamak hata. fiyat-performans farkı var.

ama karelle felan kıyaslayan arkadaş çok komikmiş. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    FireFistAce bunu yazdı

istanbulda bilişim firmasında çalşıyorum , SPY ürünlerinin sürekli montajını yapıyoruz. çok büyük projelerdede kullandık , bir sıkıntı yaşamadk.

Zavio gibi tayvan malları ile kıyaslamak hata. fiyat-performans farkı var.

ama karelle felan kıyaslayan arkadaş çok komikmiş. 

Karel kameralarını kullanıyorum ve memnunum. F/P si çok iyi. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DesertSun
    DesertSun's avatar
    Erkek

Ethernetten elektrigide alanlar mevcut ama biraz pahali olabilir

::: REALHACKERS.NET ADMIN :::
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    DesertSun bunu yazdı

Ethernetten elektrigide alanlar mevcut ama biraz pahali olabilir

Poe uyumundan bahsediyorsun. İç kameralarda genelde sorun olmasa da dış kameralarda kışın sorun oluyor. Isıtıcı için güç yetmeyebiliyor. 

Toplam Hit: 1472 Toplam Mesaj: 10
ip kamera güvenlik kamerası