folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder İşitmede Seçicilik

İşitmede Seçicilik

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

Merhaba hacılar düşünürken aklıma birşey geldi size örnek vererek açıklamaya çalışayım ;

Mesela bir odanın içinde otururken odaklanmadığımız sürece duvardaki saatin tik tak sesini duymayız,kendimizi o ses kapatırız,aslında işitiriz ama algılamayız gibi.Bu özellik geliştirilebilirmi bu tekniği geliştirebilirsek bir çok alanda kullanabiliriz ayrıca bünyemiz yorulmaz daha iyi öğreniriz diye düşünüyorum acaba böyle birşey münkünmüdür acaba istediğimiz sesleri duyup istemediklerimizi es geçebilirmiyiz ? ayrıca sanırım aynı şey görme duyumuzdada var televizyona yansıyan ampulun ışığını odaklanmadığımız sürece görmüyoruz.

..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

görmedeki odaklanma daha farklı -bence- ama duymada evet haklısın. algıda seçicilik var bi de. geliştirmek işe yarar belki ama çok büyük bi faydası olacağını sanmıyorum. konsantrasyon sonuçta

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek
    Bi çizik atalım. Bilen bi mürid çıkar umarım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dejnclea
    dejnclea's avatar
    Erkek

Evet benim aklıma da algıda seçicilik geldi. Uyaranlarla dolu bir ortamda işimize hangisi geliyorsa onu algılarız. Mesela eğer karnımız açsa yemek koukuları bütün sesleri bastırabilir, ona odaklanırız, eğer ilgi alanımız müzikse bir müzik duyduğumuzda ona odaklanırız falan filan. Tabii ki geliştirilebili bence ancak mevcut algı sınırları dışına çıkarmak biraz zor olabilir. Mesela uzaktaki bir sesi duymaya çalışmak falan mı burda kastettiğin olay ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek

Ben müzikle haşır neşir olduğum ve enstrüman çaldığımdan, bir parça dinlerken mesela sadece gitar sesine odaklanıp
    veya keman veya sadece ritme odaklanıp onu duyabiliyorum

Lekum Dinikum Veliye Din ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Uyuyan köpeğin gök gürültüsü sesinde uyanmayıp ayak sesi duyduğunda hemen kalkmasını buna örnek verebiliriz.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exception
    exception's avatar
    Erkek
    the doors of perception, ilgilenen arkadaşlar okuyabilir, görsel algıyı normal seviyenin çok üstüne çıkaran meskalin(malesef uyuşturucu kapsamına girdiği için yasak) adlı kaktüs türünün deneyimini, yazarın kendi iç dünyasıyla harmanlayarak anlattığı bir aldous huxley başyapıtı.

A man may be born, but in order to be born he must first die, and in order to die he must first awake.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

hep benden bahsettik birazda senden bahsetseks size gitseks bişeyler içseks olmaz mı? böyle bişey okumuştum ama uyuyomu abi bu başlığa

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bloom
    Bloom's avatar
    Erkek

Muzik dinlerken dikkatli dinleyip arkadaki her bir sesi ayri ayri duymaya calisin.

Bortubocek sever
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

bende müzikle uğraştığım için müziği ayırabiliyorum ancak bunu herşeyde kullanabilirmiyiz acaba

..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

sonuçta göz ve kulak beyinle çok yakından alakalı iç içe ve direk bağlantılı organlar.

e beyin de sonuçta bir kas olduğuna göre, günlük belirli bir çalışma ile dünyaya olan tepkimizi hızlandırabilir,

öğrenmeyi kolaylaştırabilir vs vs diye düşünüyorum.

atıyorum, günde belirli saatlerde hızlı okuma / yazma programları kullansak, orada gözümüzün takip hızını arttıracak

alıştırmalar oluyor.

sadece hızlı okumuza değil dediğin farkındalığı da arttırabilir misal

kulak için nasıl bir egzersiz yapılabilir emin değilim.

Toplam Hit: 1171 Toplam Mesaj: 11