folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder İsletme (İs Yeri) İcin Modem (Sorgu)

İsletme (İs Yeri) İcin Modem (Sorgu)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Merhaba murid ve murideler,

Ofiste ttnet'in verdigi faso sorunlu modemlerden gina geldi. toplam 11 kisiyiz networkte toplamda 22-25 cihaz oluyor, 192.168.1.1 den modemin arayuzune bile giremez oluyorum. network'u biraz sniff ediyim diyorum birisinden mi skinti networkun yerinde yeller esiyor neyi sniff edeceksin. ARP poison gibi bir seymi var diye bakamadim bile.

Modem'i degistirelim biraz daha guzel bir seyler alalim dedim vdsl2 modem gozume carpti alidigim hizmet adsl2 bu modem sorun cikarirmi bilmiyorum. 

http://www.bimeks.com.tr/urun/144265/tp-link-td-w9980-n600-wireless-dual-band-gigabit-vdsl2-modem-router.aspx#photos 

pclerin hepsi bizde wifi bagli (macbook pro air ve mac mini ler, telefonlar (android ve iphone - ipad karisik) tabletler vs. ) kablolu 2-3 cihaz var onlarda pos cihazi ve printer. POS cihazlarinin yazilimlarinda kablolu kullanmak zorundayim.

bu duruma bana onerebileceginiz farkli bir urun de var mi diye sormak istedim.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Tp-link modemlerin flaşı düşük yani 4-5 kullancıdan sonra okuma yazma yavaşlayabiliyor. sana önerim

Cisco, Drraytek. Dllink gib imarkalardan cihaz alman. birde kullandıgınız acces pointlerde önemli.

acces point olarakta unifi, Ruckus gibi flaşı güçlü cihaz olabilir.

yalnız modeme bile erişmeiyorsan farklı bir sorun olabilir. pos cihazlarında ip otomatikmi. 

pos cihazlarından başka banka cihazları varmı. IP konfigurasyonları düzgünmü 

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

bu cihazdan bende var, Access point amaçlı kullanıyorum :)

5 para etmez uzak dur !

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Modemi felan değiştirmeyin hocam. Modemin wifi'yi kapatın. Modemin arkasına bir router atın. Örneğin Mikrotik RB450G (350-400 tL arası bulunabilir),

Mikrotik'in arkasında çok basit bir access point koyun(anteni iyi olan)(60-150TL arası). Access point'in DHCP sini kapatın. Bütün networkün DHCP yükü mikrotik cihazın üzerinde olsun.

Bırak 20 cihazı 50 cihaz gelse sistemde sıkıntı olmaz. Biraz pahalıya  mâl olur ama kesin çözüm olur.

Ekstra olarak Mikrotik router ile bir çok şey yapabilirsiniz,

QOS,

URL loglama,

Hotspot,

Trafik limitleme vs. vs. vs.

DrKill tarafından 16/Eyl/15 14:20 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    siyahbereli bunu yazdı

Pos cihazlari bankaya ait degil bizim kendi cihazlarimiz hocam. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

nasıl yani pos cihazları bankadan bağımsız mı çalışıyor. anlayamadım. pos cihazları bankalara iat olur. yazar kasa pos dan bahsediyor isen onlarda bankalara bağlı. cihazların ip adresilerini kontrol et. pc ler otomatik ip alıyor ise. modemin dhcp kapat bütün cihazlara manuel ip ver.

siyahbereli tarafından 16/Eyl/15 14:54 tarihinde düzenlenmiştir

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    siyahbereli bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

nasıl yani pos cihazları bankadan bağımsız mı çalışıyor. anlayamadım. pos cihazları bankalara iat olur. yazar kasa pos dan bahsediyor isen onlarda bankalara bağlı. cihazların ip adresilerini kontrol et. pc ler otomatik ip alıyor ise. modemin dhcp kapat bütün cihazlara manuel ip ver.

hocam pos cihazi bankaya ait degil bana ait. bir bankaya bagli degil kendi serverima gidiyor kendim yazilim denemesi yaptigim poslar. 

Multinet, metropolcard gibi yemek kartlarinin ve ismini vermedigim bazi bankalarin pos yazilimlarini gelistirmekte kullandigimiz test cihazlari.

dolapta belki 1000 tane pos cihazim var hocam eskileri acmiyoruz bile artik yazar kasa pos isin icine girdiginden beri 2-3 cihaz ile calisiyoruz sadece digerleri artik cop gozu ile bakiyorum.

@DrKill hocam dediginiz mantikli fakat cok pahaliya geliyor bu sekilde. 

http://www.wi.com.tr/RB2011UiAS-2HnD-IN bu tarz bir urun mu denesem diye dusunuyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

hocam pos cihazi bankaya ait degil bana ait. bir bankaya bagli degil kendi serverima gidiyor kendim yazilim denemesi yaptigim poslar. 

Multinet, metropolcard gibi yemek kartlarinin ve ismini vermedigim bazi bankalarin pos yazilimlarini gelistirmekte kullandigimiz test cihazlari.

dolapta belki 1000 tane pos cihazim var hocam eskileri acmiyoruz bile artik yazar kasa pos isin icine girdiginden beri 2-3 cihaz ile calisiyoruz sadece digerleri artik cop gozu ile bakiyorum.

http://www.wi.com.tr/RB2011UiAS-2HnD-IN bu tarz bir urun mu denesem diye dusunuyorum.

peki

kolay gelsin. 

son tavsiyem modemi hem dhcp dapıtıcı hem wifi olarak kullanma. wifi ozelliği olmayan bir modem, markalar yukarıda yazdım. + arkasına unifi, ruckus acces point.

firewall özelliği de var diye modem kurarsın konfigurasyonlar yaparsın ilk yükte ISP yi keser telekomdan aldığın bantı daraltır. çoğu teknolojiyi denedim.

modem hem modem hem wifi olmaz.

modem hem firewall hem modem olmaz

olur ama ona göre olur.

firewall yada band mangement yapılacaksa. ayrı cihaz alınmalı.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek

Modem alma router al. Hatta almadan önce bak dd-wrt de yüklenebilen bir model olsun. Modemin olduğu gibi kalsın. Paraya biraz daha kıyabilirsen gigabit router al. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heredotcomp
    heredotcomp's avatar
    Erkek

TD-w9980 cihazını bende kullanıyorum 50 megabit vdsl internet kullanıyorum şimdiye kadar bir sorun yaşamadım tp-linkin en sevdiğim tarafı teknik desteği çok iyi

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

O da olabilir hocam. 20-30 kişiyi rahat kaldırır muhtemelen.. Hiç kullanmadım ama kaldırır sonuçta dükkan ve işyerlerinde hotspot için kullanılıyor io cihaz.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
Toplam Hit: 1194 Toplam Mesaj: 11
adsl modem wifi modem