İşten Ayrılma Prosedürü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    814578
    haydarcura
    haydarcura's avatar
    Erkek

Bir arkadaşım bir devlet kurumunda firma personeli olarak çalışıyor eşiyle birlikte. Eşiyle ayrıldılar ve işten çıkmak istiyor. Yaklaşık 5 yıllık çalışan.

Bildiğim kadarıyla işten çıkmadan 2 hafta önce bildirmek zorundasın. Yanlışda biliyor olabilirim.

Sorum şu: İşten ayrılma isteğini önceden bildirmek söz konusu mu, söz konusuysa süresi nedir?

Düşme Peşime.. Düş Peşindeyim..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek

Devlet kurumunda firma personeli olarak çalışmak ne demek? Tam yaptığı iş nedir? Nasıl bir iş sözleşmesi yapmış? Asgari süreleri yazabilirim ama sözleşmede farklı olabilir.Belirli süreli mi, belirsiz süreli mi iş sözleşmesi?

Çekil,Önümden Çekil...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    814578
    haydarcura
    haydarcura's avatar
    Erkek

Anladığım kadarıyla cevaplayayım. Devletin özel firmalardan hizmet satın alması gibi birşey, sevmiyorum bu kelimeyi ama taşeron firma çalışanı. Sosyal Sigortalar Kurumu'nda gönderilen evrakların takibini yapıyor. Yıllık sözleşme yapılmış. Her yıl sözleşmesi yenileniyormuş. Sözleşmede çok ahım şahım bişey değilmiş zaten. işte firmanız sizi istediği an değerlendirmek üzere görev yerinde değişiklikler yapabilir vs.

Benim sormak istediğim şu. Şimdi bu arkadaş alıp başını gitse işten, bi cezası var mıdır, maaşı kesilir mi? Ya da ne bileyim herhangi başka bir yaptırım.

Konusu gelmişken, arkadaşım evli ve çocuğu var ama çalıştığı firma asgari geçim indirimini vermiyormuş, ne yapılabilir?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek

Söz konusu bildirim;

A- Altı aydan az çalışmış olan işçi için karşı tarafa bildirim süresi iş sözleşmesinin feshinden iki hafta önce

B- Altı ay ile 1,5 yıl arasında çalışmış olan işçi için karşı tarafa bildirim süresi iş sözleşmesinin feshinden dört hafta önce

C- 1,5 yıl ile 3 yıl arasında çalışmış olan işçi için karşı tarafa bildirim süresi iş sözleşmesinin feshinden altı hafta önce

D- Çalışması 3 yıldan fazla olan işçi için karşı tarafa bildirim süresi iş sözleşmesinin feshinden sekiz hafta önce yapılmalıdır.

Ama arkadaşınla, işveren anlaşırsa, iş sözleşmesi derhal feshedilebilir, yargıtay kararı mevcut.

Çekil,Önümden Çekil...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    814578
    haydarcura
    haydarcura's avatar
    Erkek

Anlaşma ne şartlarda sağlanabilir peki? Yani ne sürebilir öne? 8 hafta çok uzun bi süre çünkü.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karatahta
    karatahta's avatar
    Erkek

Ne öne sürebilir sorusuna bir yanıt veremem, iyiniyetle halledilecek bir mesele bu.Somut olaylarda, şu ileri sürülürse fesih derhal olur diye bir durum yok. Arkadaşın durumu işverene açıklayacak, işveren de insan evladıysa tamam diyecek.

Çekil,Önümden Çekil...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ANNE
    irwa
    irwa's avatar
    Dişi

tüm firmalarda insiyatifli istifalar war mesela ayrıldım we şehir değüiştiricem ailem x şehrinde gidicem derse belki ihbar süresini çalıştırmayabilirler samimi bi şekilde belirtirse istifasını o zaman problem olmaz ama sakon çekip gitmesin böle bi durumda firma yaptırım yapabilio mesela  bunu garanti bankasına yaparsan 5bin tl yi göze almışsındır demektir 

dewdim dewrildim geldim
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    814578
    haydarcura
    haydarcura's avatar
    Erkek

Boşanma durumu belirtilirse sanırım iki tarafta anlaşır. Teşekkür ederim bu arada.

Toplam Hit: 3608 Toplam Mesaj: 8