İşyeri Kira Sözleşmesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bigwave
    bigwave's avatar
    Erkek

Merhaba,

Bir işyeri kiraladım.Dekorasyon için 10bin + kadar masraf edeceğim. (asma tavan-yer-cam kapı vs.)

işyeri sahibi bunlara ben karışmam dedi,haklılık payı olabilir,sorun bu değil.Şu an için mülk sahibi iyimser yaklaşıyor ,neticede işyerine masraf ederek düzgün hale getiriyorum.

herhangi bir sözleşme henüz yapmadık.kırtasiyelerde satılan sözleşmelerden basit olarak alıp imzalasak ne gibi açıkları olur bilmiyorum.(kiracının lehine midir tam incelemedim)

ben istiyorum ki;

*en az 5-7 yıllık bir sözleşme olsun,ben istemedikçe mülk sahibi işyerini boşaltmamı istemesin.

*diyelim ki işler yolunda gitmedi,3 yıl sonra boşalttığımda bana hukuki yaptırımlara mağruz kalmayayım.

*çıkarken "bana burayı eski haliyle teslim et" gibi dayatmaları olmasın,

*her yıl fahiş bir artış dayatmasın.

------------

ekstra olarak gözümden kaçan dikkat etmem gereken yerler olursa önerilerinizi bekliyorum.

bu arada işyeri sahibi senet falan yapma gereği duymadı.

Ölüm varsa bir yerde düşündün mü bu hayat niye ?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    COURAGE_x
    COURAGE_x's avatar
    Erkek

dukkanın kullanılabilir ham değilse yani inşaat değilse.. kullanılabilir ise dukkan sahibinin insiyetifine kalmış karlşılayıp karşılamamak..

yapacağın sözleşme evet kırtasiyede satılan basit kira sözleşmesi...ama kağıdın sonundaki imzaya güvenme çünkü artık o ıslak imzanında açıkları var yani vereceğin paraya karşılık ve  her iki taraflı atılan ıslak imzaya karşılık adam bi terbiyesilik edip bana para vermedi derse haklı çıkıyor 2 kere ödeme olasılığın çok yüksek.. bu yüzden kesinlikle o kağıdın imzasından sonra ödemeyi banka üzerinden ve kira için diye belirtip bu kağıdı o sözleşme kağıdına zımbala..

ben daha yeni açtım bugun vergi levhasını aldım..

ben 7 aylık kirayı elden verdim ama daha sonra bi 7 aylık daha banka üzerinden adamın adına yatırıp ona çektirip geri aldım..

yapacağın her adım sağlam olsun kimin ne bok olduğunu anlamaz bilemezsin..

COURAGE_x tarafından 25/Oca/13 14:23 tarihinde düzenlenmiştir

Altın'ı olan kuralı koyar,kuralı koyan altın'ı alır!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bigwave
    bigwave's avatar
    Erkek

o zaman "karşılamıyorum" dediği demirbaşları ben kira sözleşmesinde "işyerinde kalıcı olarak yapılacak yer ve cam-çerçeve için mülk sahibinin izniyle yapılmıştır" diye yazayım.

ödemeler banka aracılığıyla yapılacağı için o konuda problem olmayacağı kanaatindeyim.

elektrik aboneliğini üzerime almak için benden vergi levhası kira kontratı,deprem sigortası istiyorlar.ama ben 2-3 aya kadar ancak faaliyete geçeceğim bu konuyu nasıl aşarım bilmiyorum.vergi dairesine sormak lazım meseleyi ..

Ölüm varsa bir yerde düşündün mü bu hayat niye ?
Toplam Hit: 1332 Toplam Mesaj: 3