folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Java Backended Flex Projem

Java Backended Flex Projem

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSPPSS
    SSPPSS's avatar
    Erkek

flexle ilgili türkçe hiç kaynak bulamadım nette sadece bi iki adobe forumunda cevapsız sorular var o kadar

microsoftun silverlight ile karsılastırınca silverlight ın eline verebilicek kapasitede bi platform olduğunu düşünüyorum

flex icin tutorialler kitaplar örnek projeler falan yayınlamayı düşünüyorum tabi yaptığım işlerde arkaplanda java kullanıcam bu bağlamda javada anlatmış olucam faydalı olucağını düşünüyorum

bu konuda elinde kaynak olan lar paylaşabilirmi ? ebook olsun tutorial olsun örnek proje olsun... ???

amaç ticari değildir reklam gelirlerin den falan pay istemeyin zaten reklam koymycam bide domain öneri yav flextr.org nasıl??

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ThundeR
    ThundeR's avatar
    Erkek

karsılıksız olarak bilgini paylasıcak olman güzel, takdir ettim :)

forumda flex egitim seti paylasılmıstı, yardımcı olacagını düşünüyorum.

birde..

"microsoftun silverlight ile karsılastırınca silverlight ın eline verebilicek kapasitede bi platform olduğunu düşünüyorum".

böyle düşünmenin sebepleri nedir merak ettim ?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Flash'ın rakibine rakip yeni bir teknolojiyi yine aynı firma mı çıkarmış?

Sen hiç kaval çaldın mı?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ThundeR
    ThundeR's avatar
    Erkek

JPriest bunu yazdı:
    -----------------------------

Flash'ın rakibine rakip yeni bir teknolojiyi yine aynı firma mı çıkarmış?

flexte temelde flash ile aynı teknolojiyi kullanıyor zaten rakip falan değil.

flashın data ile calısma eksiğini flex ile kapatma mücadelesi veriyor adobe.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSPPSS
    SSPPSS's avatar
    Erkek

ThundeR bunu yazdı:

birde..

"microsoftun silverlight ile karsılastırınca silverlight ın eline verebilicek kapasitede bi platform olduğunu düşünüyorum".

microsoft ürünü olmaması bile yeter aslında ama flexle yapılmış ve silverlight ile yapılmış siteleri karsılaştır sonra ikisininde sana sağlıycağı faydaları artılarını eksilerini düşün sende böyle düşünürsün bence... ve flash playerin zaten herkeste yüklü olmasıda bir avantaj ama ms yakında kritik güvenlik güncellestirmesi diye silverlight i indirtir millete :)

set için teşekkürler hocam... hotfile prem arıyorum yada biri torrente açsın yav :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ThundeR
    ThundeR's avatar
    Erkek

lalada bunu yazdı:

microsoft ürünü olmaması bile yeter aslında ama flexle yapılmış ve silverlight ile yapılmış siteleri karsılaştır sonra ikisininde sana sağlıycağı faydaları artılarını eksilerini düşün sende böyle düşünürsün bence... ve flash playerin zaten herkeste yüklü olmasıda bir avantaj ama ms yakında kritik güvenlik güncellestirmesi diye silverlight i indirtir millete :)

set için teşekkürler hocam... hotfile prem arıyorum yada biri torrente açsın yav :)

flex, adobenin oldugundan ve herkeste playeri oldugundan sebep sl nin eline verir diye düşünürsen yanılırsın bence :)

sl daha yeni bi teknoloji, yapılmış işleri karşılaştırıyor olmak doğru bi analiz olmayabilir. ama microsoft ciddi şekilde sl yi geliştiriyor, yakın zamanda ciddi bi rakip olcak gibi geliyor bana. player falanda cok dert değil acıkcası, yükler millet =)

bi ara ikisininde artı ve eksilerini yazarım, konunu baltalamıyım şimdi.. :)

--

yapacagın siteyle ilgili çalışmalarınıda desteklerim elimden geldiğince.

ayrıca internette biraz dolanırsan rs linklerinide bulabilirsin flex egitiminin.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kulaksiz
    kulaksiz's avatar
    Erkek

Biz flex ile bir proje geliştiriyoruz. 

Seninde bahsettiğin gibi Türkçe kaynak yok, bizde ingilizce kaynaklardan yararlandık. 

Bunları Türkçeleştirmek ve  Flex hakkında edindiğimiz bilgileride paylaşmak için www.flextr.net i almıştık ama işin içine girince 

buraya bilgi girecek vakit kalmıyor. 

Bizde reklam meklam düşünmüyoruz. 

flextr.net i kullanmak istersen tepe tepe kullanabilirsin. Başka flexle ilgilenen arkadaşlar varsa herkeze kapımız açık. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

ThundeR bunu yazdı:

birde..

Hocam şöyle düşün web sitesi geliştirir gibi masaüstü programı geliştirebiliyorsun flex te. Yani flash ta ne yaparsan onu masaüstü programı olarak kaydedebiliyosun. Bir diğer avantajı da bütün platformlarda çalışabiliyo oluşu. Gerçekten en büyük özelliğinden birisi de bütün platformlarda aynı davranması. Adobe nin geliştirmiş olduğu flex teknolojisinin eline su bile dökemez silverlight. Gelecek vaadeden bi meslek flex uzmanlığı..

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

lalada bunu yazdı:

ThundeR bunu yazdı:

birde..

Simdi uzmanligim ve senin uzmanligin nedir diye tartismak istemiyorum @lalada fakat, oncelikle sunu soyliyeyim, ben adobe urunlerini kullanmayi bilmiyorum. Evet belki flashta ufak birseyler yapabilirim fakat bunun anlami aslinda hicbirsey bilmedigim. Flex daha once hic kullanmadim, fakat bir arkadasim hastanelerdeki rontgen goruntuleyen web uygunlamalarindan birini flex ile yapiyor 1 yildir ve gercek harika oldugunu kabul ediyorum zaten. Benimde cokta hosuma gitti. Simdi gelelim silverlight tarafina. Silverlight ile hic uygulama gelistirmedim. Cunku web uzerine isler yapmayi pek sevmiyorum, kabul ediyorum web alaninda yetenekli degilim. Ama flex ile silverlight in gucunu karsilastirirken, bence bircok seyi goz ardi ediyorsun. Oncelikle tam anlamiyla silverlight ve cevresi teknolojilerin gucunu bilebilmen icin iyi derece .Net Platformu, C#, Web Services, SOAP, WCF ve tabiki XAML bilmen gerekiyor. Bunlari bildikten sonra ozaman gercekten anlamda silverlight yapilabiliyor diyebilirim tabiki profesyonel anlamda. Simdi gelelim daha da ozete. Flex bence harika. Silverlight bence harika. Ama sen ve ben bunlari karsilastirmaya yetkin degiliz. Bir yazilim muhendisi olarak ( ben yazilim muhendisi olarak calisiyorum suan www.emreozanalkan.com.tr ) isimiz teknoloji veya herhangi bir platforma bagli kalmadan veyahut hic dusunmeden cozumler uretebilmek. Hatta aslinda yazillim mimari olunca sadece yazilim mimarisini soyut anlamda yaratmak, teknoloji ve platformlari belki business developerlara yada aslinda proje liderine ve musterinin ihtiyaclarina birakmaya gerek var. Bu yuzden bir gelistirici, bir cozum uretmeye basladiginda, toplanilan gereksinimlere ve ihtiyaclara gore fanatizm yapmadan, ekibinin bilgisine gore, ve/veya gelistirmenin tahmini suresi. kullanilacak teknolojinin ve araclarin ucreti ve maliyeti gibi belki suan yazamadigim asil onemli seylere gore karar verir. Ven sende buna uyarsin. Yok efendim flex cok super gelecek var bunu ogreneyim, yok efendim silverlight cok super onu ogreneyim. Boyle insanlar sadece programci olurlar. Sirket sahibi, yazilim mimarı, proje lideri, business analyst ve daha bir cok alandaki uzman kisleri, bir gorev alir cozum uretmek uzere. Gereksinimleri, surecleri, maliyeti, ve mimariyi beliledikten sonra bu kisiler, eger ekipte yeterli bilgiye sahip kisi varsa veya ogrenebilecek durum egitim verirdirirler, yada COGU zaman buraya boyle muhabbetler acip su teknoloji soyle boyle o teknolojiyi pataklar diye yazan elemanlari alip projesinde calistirir programci olarak. Lutfen boyle muhabbetleri artik bitirinde, gercek anlamda uzmanlasmaya calisin. Yani A dili B dili degil, C teknolojisi degil D teknolojisi degil diye tartismayip, onume gelen problemi hangi yontemlerle daha kolay ve verimli cozerim diye tartisin. Belki uretmek istediginiz cozum, adobe flex uzerinden web arayuzu olucak, oracle database kullanicak, android telefonlara java ile client deploy edilicek ve microsoft C# ile gelistirilip, bu asil client program windows hostlara yuklenicek. Bu tip seyler olagan seyler. O yuzden olaginligi birakinda, biraz siradisi olup, bu nadir ama olagan projelerde calisabilmeyi yegleyin.

Emre Ozan Alkan

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SSPPSS
    SSPPSS's avatar
    Erkek

SpArK bunu yazdı:

lalada bunu yazdı:

ThundeR bunu yazdı:

birde..

Simdi uzmanligim ve senin uzmanligin nedir diye tartismak istemiyorum @lalada fakat, oncelikle sunu soyliyeyim, ben adobe urunlerini kullanmayi bilmiyorum. Evet belki flashta ufak birseyler yapabilirim fakat bunun anlami aslinda hicbirsey bilmedigim. Flex daha once hic kullanmadim, fakat bir arkadasim hastanelerdeki rontgen goruntuleyen web uygunlamalarindan birini flex ile yapiyor 1 yildir ve gercek harika oldugunu kabul ediyorum zaten. Benimde cokta hosuma gitti. Simdi gelelim silverlight tarafina. Silverlight ile hic uygulama gelistirmedim. Cunku web uzerine isler yapmayi pek sevmiyorum, kabul ediyorum web alaninda yetenekli degilim. Ama flex ile silverlight in gucunu karsilastirirken, bence bircok seyi goz ardi ediyorsun. Oncelikle tam anlamiyla silverlight ve cevresi teknolojilerin gucunu bilebilmen icin iyi derece .Net Platformu, C#, Web Services, SOAP, WCF ve tabiki XAML bilmen gerekiyor. Bunlari bildikten sonra ozaman gercekten anlamda silverlight yapilabiliyor diyebilirim tabiki profesyonel anlamda. Simdi gelelim daha da ozete. Flex bence harika. Silverlight bence harika. Ama sen ve ben bunlari karsilastirmaya yetkin degiliz. Bir yazilim muhendisi olarak ( ben yazilim muhendisi olarak calisiyorum suan www.emreozanalkan.com.tr ) isimiz teknoloji veya herhangi bir platforma bagli kalmadan veyahut hic dusunmeden cozumler uretebilmek. Hatta aslinda yazillim mimari olunca sadece yazilim mimarisini soyut anlamda yaratmak, teknoloji ve platformlari belki business developerlara yada aslinda proje liderine ve musterinin ihtiyaclarina birakmaya gerek var. Bu yuzden bir gelistirici, bir cozum uretmeye basladiginda, toplanilan gereksinimlere ve ihtiyaclara gore fanatizm yapmadan, ekibinin bilgisine gore, ve/veya gelistirmenin tahmini suresi. kullanilacak teknolojinin ve araclarin ucreti ve maliyeti gibi belki suan yazamadigim asil onemli seylere gore karar verir. Ven sende buna uyarsin. Yok efendim flex cok super gelecek var bunu ogreneyim, yok efendim silverlight cok super onu ogreneyim. Boyle insanlar sadece programci olurlar. Sirket sahibi, yazilim mimarı, proje lideri, business analyst ve daha bir cok alandaki uzman kisleri, bir gorev alir cozum uretmek uzere. Gereksinimleri, surecleri, maliyeti, ve mimariyi beliledikten sonra bu kisiler, eger ekipte yeterli bilgiye sahip kisi varsa veya ogrenebilecek durum egitim verirdirirler, yada COGU zaman buraya boyle muhabbetler acip su teknoloji soyle boyle o teknolojiyi pataklar diye yazan elemanlari alip projesinde calistirir programci olarak. Lutfen boyle muhabbetleri artik bitirinde, gercek anlamda uzmanlasmaya calisin. Yani A dili B dili degil, C teknolojisi degil D teknolojisi degil diye tartismayip, onume gelen problemi hangi yontemlerle daha kolay ve verimli cozerim diye tartisin. Belki uretmek istediginiz cozum, adobe flex uzerinden web arayuzu olucak, oracle database kullanicak, android telefonlara java ile client deploy edilicek ve microsoft C# ile gelistirilip, bu asil client program windows hostlara yuklenicek. Bu tip seyler olagan seyler. O yuzden olaginligi birakinda, biraz siradisi olup, bu nadir ama olagan projelerde calisabilmeyi yegleyin.

Emre Ozan Alkan

amacım iki platformu yarıştırmak değildi kesinlikle hocam ...

böyle bişey saçma olur zaten ...

son zamanlarda silverlight ve flexten birine başlamayı düşünüyodum flexi seçtim. sl ms in ürünü olduğu icin  onun hakkında cokca kaynak dolar zaten internet.

ama flex hakkında flex adamından başka hiç türkçe kaynak yok ... amacım  faydalı olmak ama daha amatör 18 yasında meraklı hevesli bi elemanım :) inşallah ilerde prof bi prgramcı olurum...

yorumunuz icin teşekkürler...

Toplam Hit: 1474 Toplam Mesaj: 10